ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1974: Άδικο το αποτέλεσμα στο Πράτερ

Εξώφυλλο: Φάουλ-σουτ των Αυστριακών με τον Κασάπη σε πρώτο πλάνο

Ένας περίφημος Άρης, έκανε μια μεγάλη προσπάθεια εναντίον μιας δυνατής Ραπίντ Βιέννης, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που του άξιζε. Ο λόγος για το παιχνίδι του πρώτου γύρου για το κύπελλο UEFA της σεζόν 1974-75.

Ο Άρης αγωνίστηκε εναντίον της Αυστριακής Ραπίντ στο στάδιο Πράτερ, στις 18 Σεπτεμβρίου 1974. Μαζί του μερικές εκατοντάδες ηρωικοί φίλοι του που ήρθαν από την Ελλάδα αλλά και από τις γύρω από την Αυστρία χώρες.
Οι κίτρινοι έκαναν ένα καλό παιχνίδι, μέσα σε μία έδρα που ήταν αρκετά καυτή. Επεισόδια στα δημοσιογραφικά θεωρεία είχαν σαν αποτέλεσμα να χτυπηθούν Έλληνες δημοσιογράφοι, ενώ η αποστολή έφυγε από το γήπεδο με τη συνοδεία αστυνομικής δύναμης! Στον αγωνιστικό χώρο, οι αυστριακοί παίκτες ήταν κάτι παραπάνω από σκληροί, κάνοντας πολλά αντικανονικά χτυπήματα, εντός και εκτός φάσεων, υπό την ανοχή του Πολωνού διαιτητή Λατσόφσκι.

Η αποστολή του Άρη στο Πράτερ την προηγούμενη του αγώνα

Ο Άρης στάθηκε πολύ καλά, ιδιαίτερα στον χώρο του κέντρου, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν την εδαφική υπεροχή, αλλά με τους κίτρινους να είναι πιο φινετσάτοι και πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ήρωας για τον Άρη ο Στέλιος Παπαφλωράτος, ο τερματοφύλακας που με τις επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν για 57 λεπτά. Τότε μετά από σέντρα του Κρανκλ, ο σέντερ μπακ της βιεννέζικης ομάδας, Πάνεγκ, έπιασε κεφαλιά που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά η μπάλα επέστρεψε στον παίκτη που σκόραρε με νέα κεφαλιά. Ο Άρης ανοίχτηκε και έχασε κάποιες ευκαιρίες με τον Δράμπη και τον Αλεξιάδη. Στο 83' οι Αυστριακοί σε μια αντεπίθεση, σκόραραν μετά από φάση διαρκείας με τον Ρίττερ που ξεχάστηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά προηγουμένως είχε κοντρολάρει με το χέρι! Οι κίτρινοι αντέδρασαν και στο 88΄πέτυχαν αυτό που θα μπορούσε να είναι το γκολ πρόκρισης!. Ο Παπαϊωάννου πέρασε πάσα στον Αλεξιάδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να μειώσει σε 2-1, ένα πολύ καλό σκορ για την ρεβάνς στο Χαριλάου. Και ενώ οι φίλαθλοι είχαν αρχίσει να αποχωρούν από το γήπεδο, στο 95' οι Αυστριακοί πέτυχαν ένα ανέλπιστο γκολ, με σουτ του Κρανκλ από το ύψος της μικρής περιοχής. Να σημειωθεί πως ο διατητής είχε δείξει ένα λεπτό καθυστέρησης, ενώ τελικά δεν έληξε το παιχνίδι παρά μόνο όταν σκόραρε η Ραπίντ, στο 95'!

01-alekos-gkola.jpgΤο γκολ του Αλέκου Αλεξιάδη στο 89'. Δυστυχώς οι Αυστριακοί με τη συνενοχή του διαιτητή πέτυχαν και τρίτο γκολ, τέσσερα λεπτά μετά το πέρας των καθυστερήσεων!

Ο Αλεξιάδης μετά τη λήξη του αγώνα δήλωσε πως "όποιος δεν μπορεί να πιστέψει στην πρόκριση εναντίον αυτής της ομάδας, δεν είναι ικανός να πιστέψει οτιδήποτε", ενώ ο προπονητής Στάνκοβιτς δήλωσε πως ο Άρης έχασε καθαρά λόγω απειρίας.