1999: Μέγας-ΑΡΗΣ, επική πρόκριση στη Γενεύη

Με 10 παίκτες “καθάρισε” την Σερβέτ

Ένας εκπληκτικός ΑΡΗΣ, νικώντας στην παράταση μέσα στην Ελβετία, κατάφερε να πάρει μια από τις μεγαλύτερες προκρίσεις της ιστορίας του.
Παρά την κόκκινη κάρτα στον Κολτσίδα απο το 71΄ η ομάδα μας,με απίστευτες δυνάμεις χτύπησε τους Ελβετούς στην παράταση σκορπίζοντας χαρά και ενθουσιασμό στους Αρειανούς στην κερκίδα αλλά και στους απανταχού φιλάθλους του συλλόγου μας.

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος σε όλο το πρώτο ημίχρονο,αγωνιζόμενος με ψυχραιμία και σοβαρότητα,χωρίς να είναι αγχωμένος από το γεγονός ότι έπρεπε οπωσδήποτε να βάλει γκολ για να προκριθεί.Η οβίδα του Αντριόλι στο 37΄ από απόσταση είκοσι μέτρων έβαλε οδηγό στο παιχνίδι την ομάδα μας,δίνοντας της σιγουριά για την πρόκριση.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 5΄με τον Βαρελά για τους Ελβετούς.Από κει και πέρα ο Άρης,έχοντας σε καλή μέρα τον Λουμπούτη από τα αριστερά,έχασε την πρώτη ευκαιρία με την κεφαλιά του Γκλούστσεβιτς στο 15΄. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Αντριόλι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Ελβετών.Έξι λεπτά μετά ο Γεωργιάδης τροφοδότησε τον Λουμπούτη,το διαγώνιο σουτ του οποίου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.Στην αμέσως επόμενη φάση οι Ελβετοί έχασαν ευκαιρία με τον Λονφά.

Ακολούθησαν άλλες δύο ευκαιρίες των Κιτρίνων με τον Αντριόλι και τον Κυζερίδη,για να φτάσουμε στο 35΄που η Σερβέτ άνοιξε το σκορ.Μετά από εκτέλεση φάουλ των Ελβετών,η μπάλα βρήκε στο τείχος και ο Λονφά με νέο σουτ έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση με τον “κεραυνό” του Αντριόλι που άφησε άναυδο τον Πεντά.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους παρά την ευκαιρία με το σουτ του Αγαθοκλέους στο 44΄.

Το β΄μέρος με το 1-1 να είναι και το σκορ του πρώτου αγώνα,ήταν φανερό ότι θα ήταν ένα παιχνίδι τακτικής και λεπτών ισορροπιών.

Κομβική για το ματς θα μπορούσε να αποδειχτεί η διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας στη φάση του 64΄. Πρώτα ο Αγαθοκλέους και μετά ο Κένεντι επιχείρησαν να σκοράρουν,και τις δύο φορές όμως ο Πεντά με εξαιρετικές ενέργειες αποσόβησε το δεύτερο γκολ που θα έδινε την πρόκριση.

Οι Ελβετοί με τη σειρά τους,θα πλησιάσουν κοντά στο γκολ στο 70΄. Πρώτα με το σουτ του Τιρ που βρήκε στη δοκό,και κατόπιν στην επαναφορά με τον Βούρενς το σουτ του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Κατεργιαννάκη.

Ένα λεπτό αργότερα το ματς πήγε να στραβώσει για τον Άρη με την δεύτερη κίτρινη και την αποβολή με κόκκινη στον Κολτσίδα για το μαρκάρισμά του πάνω στον Βολφ.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Ελβετοί ενέτειναν την πίεσή τους.Στο 78΄η κεφαλιά του Ρέι έφυγε πάνω από το δοκάρι,ενώ στο 88΄ ο ίδιος παίκτης ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Μάντζιο.

Στο 90΄ ο Ρέι θα σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά το γκολ δε θα μετρήσει γιατί είχε προηγηθεί φάουλ στον Μαλλού.

Παράταση

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου θα μιλούσε η ψυχή των παικτών με τον Άρη να έχει το αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο 94΄θα γίνει η πρώτη προειδοποιητική βολή από τον Κυζερίδη.Στο 97΄ θα έλθει το χρυσό γκολ της πρόκρισης από τον Κυζερίδη με κεφαλιά,μετά από σέντρα του Λουμπούτη, που το πανηγύρισε έξαλλα,σκαρφαλωμένος στα κάγκελα της κερκίδας των Αρειανών.

Το γκολ έκοψε κυριολεκτικά τα πόδια των Ελβετών.Η ομάδα μας,με άνεση έλεγξε τον ρυθμό στο υπόλοιπο της παράτασης και στο τέλος όλοι μας πανηγυρίσαμε την μεγάλη πρόκριση.

Ναγκόλι Κένεντι ο κορυφαίος του Άρεως,ήταν ο παίκτης που κάλυψε όλους τους χώρους,κάνοντας αποστάσεις,καλύπτοντας αντιπάλους και δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις για την ελβετική εστία.Από κοντά ο Γεωργιάδης που αποδεικνύεται ο παίκτης των μεγάλων αγώνων και ο Αντριόλι που ήταν σκόρερ ενός εκπληκτικού γκολ.Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λουμπούτη που με τις φαρμακερές σέντρες του απειλούσε συνεχώς την ελβετική εστία.Σταθερός ο Κατεργιαννάκης που δεν μπορούσε να αντιδράσει στη φάση του γκολ.Όλη η αμυντική γραμμή τα έδωσε όλα για να κρατήσει τους Ελβετούς μακριά από τα καρέ μας.Ο Κυζερίδης μίλησε στο τέλος και έγραψε ιστορία ενώ βοήθησαν και οι Γκλούστσεβιτς, Κούτσης,Αγαθοκλέους.

Καλή η διαιτησία του Ολλανδού διαιτητή Τερμίν.

Οι συνθέσεις

ΣΕΡΒΕΤ: Πεντά, Βολφ, Ζανερέ, Λονφά, Ελ Μπραζί, Μπίλμαν, Ντούριξ (91′ Πετρόφ), Βέιγκα (68′ Βούρενς), Βαρέλα (46′ Βανέτα), Ρέι, Τούρε.

ΑΡΗΣ: Κατεργιαννάκης, Γεωργιάδης (90′ Έρακ), Μάντζιος, Λουμπούτης, Μαλλούς, Ν. Παπαδόπουλος, Κολτσίδας, Ναγκόλι, Αντριόλι, Αγαθοκλέους (72′ Κυζερίδης), Γκλούστσεβιτς (80′ Κούτσης).

Δηλώσεις

Πέτκοβιτς: Η σημερινή πρόκριση είναι η κορυφαία στιγμή της καριέρας μου.Ευχαριστώ τους παίκτες μου για την σοβαρότητα και την πειθαρχία με την οποία αγωνίστηκαν.Μετά την αποβολή,αναγκαστήκαμε να υποχωρήσουμε αλλά τότε οι παίκτες έδειξαν δύναμη και ψυχή.Η ομάδα τώρα αρχίζει να παίζει το ποδόσφαιρο που θέλω.Θα πρέπει να προσγειωθούμε και να συνεχίσουμε το έργο μας.

Καστελά:Είμαστε απογοητευμένοι απο τον αποκλεισμό μας.Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στο πρώτο γκολ,ενώ και μετά την αποβολή δεν εκμεταλλευτήκαμε το πλεονέκτημά μας.Ο Άρης είναι μαι καλοδουλεμένη ομάδα με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές.

Στο 91΄λεπτό…

Συγκλονιστική ήταν η παρουσία του κόσμου του Άρεως στο γήπεδο.Από νωρίς έκαναν αισθητή την παρουσία τους στους δρόμους της πόλης,ενώ στο γήπεδο,με φωνές και συνθήματα,ενίσχυσαν την ομάδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Στη φάση του γκολ του Κυζερίδη έγινε ένας χαμός στην κερκίδα των Αρειανών.Ο παίκτης πήδηξε στα κάγκελα και πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο.Ήταν μια έκρηξη ψυχής και δύναμης αλλά και σιγουριάς για την πρόκριση της ομάδας μας.
Στο γήπεδο “Λε Σαρμίγ” ήταν περίπου 8.000 φίλαθλοι,ενώ οι φίλοι του Άρεως ήταν πάνω από 400.
Την αποστολή συνόδευαν ο πρόεδρος Λάκης Ιωαννίδης,ο Γιάννης Βένος και ο Σωτήρης Καραμπέρης.
Πριν την έναρξη του αγώνα οι παράγοντες της Σερβέτ τα έλεγαν με τους ανθρώπους του Άρεως,ενώ εγκάρδιο χαιρετισμό είχαν οι προπονητές των δύο ομάδων.
Για πρώτη φορά φέτος η ομάδα αγωνίστηκε με διαφήμιση “Ιντεραμέρικαν” στην φανέλα.
Πανύψηλος και πολύ τυπικός ήταν ο Ολλανδός διαιτητής Τερμίν.
Έβρεχε συνεχώς από το πρωί στη Γενεύη.Την ώρα του αγώνα η βροχή σταμάτησε.Ευτυχώς ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε καλή κατάσταση.
Αρκετοί Έλληνες της διασποράς ήταν στο γήπεδο,δίπλα στον Άρη,κρατώντας γαλανόλευκες σημαίες.
Φίλοι του Άρεως,εκδρομείς από όλη την Ελλάδα,είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τα μαγαζιά της Γενεύης.Ορισμένοι τόλμησαν…και να ψωνίσουν,είναι γνωστό ότι οι τιμές στην Ελβετία είναι πολύ υψηλές.

Τηλεφωνική επικοινωνία με τον πρόεδρο είχε ο ιδιοκτήτης της ομάδας Δημήτρης Κοντομηνάς πριν και μετά τον αγώνα.Ζήτησε να μεταφερθούν προς τον προπονητή και τους παίκτες τα θερμά του συγχαρητήρια,ενώ βέβαιο είναι ότι υποσχέθηκε και μεγάλο πριμ για την πρόκριση.

Οι φίλοι του Άρεως κατευθύνθηκαν προς το γήπεδο όλοι μαζί,αφού είχαν δώσει ραντεβού σε μια πλατεία της πόλης.Η εικόνα των Αρειανών τάραξε τα ήρεμα νερά της ζωής της Γενεύης.
Δύο πούλμαν του Σουπερ 3 έκαναν κυριολεκτικά ένα μαραθώνιο μέχρι να φτάσουν στην Ελβετία.Ευτυχώς το ταξίδι της επιστροφής θα ήταν πανηγυρικό και ευχάριστο.
Βέβαιο είναι ότι μετά από αυτή την ήττα ο Καστελά,προπονητής της Σερβέτ,θα αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο της ελβετικής ομάδας.
Αμέσως μετά το αγώνα εκατοντάδες φίλοι του Άρεως κατέβηκαν στο Λευκό Πύργο για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη πρόκριση. Με σημαίες,κασκόλ και συνθήματα αναστάτωσαν όλο το κέντρο της πόλης.
Η αποστολή του Άρεως θα προσγειωθεί στο αεροδρόμιο “Μακεδονία” στις 6.00 το απόγευμα όπου είναι βέβαιο ότι θα τύχει αποθεωτικής αποδοχής.