1938: Βόλτα με τα ποδήλατα στα καλντερίμια της Ξάνθης

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Μια νοσταλγική εικόνα του προπολεμικού Άρη μου ήρθε πριν από λίγο καιρό από τον εγγονό ενός ποδοσφαιριστή του Άρη κατά το 1935-1939. Ο Γιώργος Μπαλτάς είναι εγγονός του Γιώργου Λασκαρίδη που έπαιξε επί τρεις σεζόν στο πλάι του Κλεάνθη Βικελίδη και των άλλων αστέρων του Άρη εκείνης της εποχής. Ο Γιώργος κοιτάζοντας οικογενειακές φωτογραφίες της προπολεμικής εποχής, βρήκε μια που απεικονίζει μια παρέα με ποδήλατα.

Χωρίς να μπορεί να φανταστεί πως αυτή είχε σχέση με τον Άρη, γύρισε το πίσω μέρος της και έκπληκτος διάβασε: 3/10/1938, Ξάνθη. Ασπίς - Άρης. Όταν απευθύνθηκε σε εμένα, δεν μπορούσα να μην αναγνωρίσω πως επρόκειτο για μια φωτογραφία από το φιλικό της ομάδας μας στην Ξάνθη, εναντίον της τοπικής Ασπίδας, αγώνας που έγινε εκείνη την ημερομηνία στην ακριτική πόλη.

Από τα φιλικά του Άρη στην επαρχία έχουμε συνήθως λίγες πληροφορίες, αφού λόγω του φιλικού χαρακτήρα την αποστολή δεν ακολουθούσαν δημοσιογράφοι. Τις περισσότερες φορές αρκούμαστε στα λιτά ρεπορτάζ των εφημεριδών ή αν είμαστε πολύ τυχεροί, κάποιο ρεπορτάζ τοπικής εφημερίδας.

Στη συγκεκριμένη πάντως περίπτωση έχουμε απεικόνιση μιας άλλης πτυχής ενός ταξιδιού στην επαρχία καθώς βλέπουμε τους παίκτες του Άρη να κάνουν "ποδηλατάδα", βόλτα δηλαδή με τα ποδήλατα στους δρόμους της όμορφης Ξάνθης! Οι παίκτες μας καλοντυμένοι και ευδιάθετοι ποζάρουν χαμογελαστοί στον φακό του φωτογράφου! Διακρίναμε τον Γιουσούφ (1), Λασκαρίδη (2), Σταυράκμπεη (6), Σιώτη (7), Αμπραχαμιάν (8), Νικ.Βικελίδης (9), Χατζηνικολάου (10), Κλεάνθης Βικελίδης (12) και Τακατζόγλου (13), ενώ είναι θέμα χρόνου να ταυτοποιηθούν και οι υπόλοιποι!

Όσο για τον αγώνα; Έχουμε σχετικά καλό ρεππρτάζ που μας ενημερώνει τα εξής: Ο αγώνας έγινε στο στάδιο της Ξάνθης με τη συμπαράσταση πολλών οπαδών που καταχειροκρότησαν και τις δύο ομάδες. Η Ασπίδα μπήκε δυνατά και πίεσε τον Άρη στο πρώτα λεπτά, αλλά οι κίτρινοι έχασαν αρχικά ευκαιρία δια του Βικελίδη, ενώ προηγήθηκαν στο 17' με σουτ του άσσου της ομάδας μας! Το παιχνίδι έγινε μετά ισσοροπημένο, με την Ασπίδα να δημιουργεί τελικά δύο ευκαιρίες. Στην πρώτη ο τερματοφύλακας του Άρη έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Αλλά με την εκτέλεση του κόρνερ ο διαιτητής σφύριξε πέναλτυ σε παράβαση μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Το πέναλτυ εκτέλεσε ο Ζωγράφου και ισοφάρισε στο 30'.

Στο Β μέρος ο Άρης χάνει δύο καλές ευκαιρίες με τον Κλεάνθη Βικελίδη που μάλιστα χάνει και τετ-α-τετ.Στο 72' γίνεται μια  φάση διαρκείας στην περιοχή της Ασπίδας και η μπάλια χτυπιέται τρείς φορές με το κεφάλι κοντά στην εστία. Τελευταίος αποδέκτης ο διακριθείς Χατζηνικολόυ που σκοράρει το 2-1 για τους κίτρινους. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με μακρινό σουτ σκοράρει για τρίτη φορά για τον Άρη!

Στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι πιέζουν, και έχουν δοκάρι. Στο 83' σε μια ακόμη φάση διαρκείας, η μπάλα χτυπάει τρεις φορές στο δοκάρι του Άρη και τελικά ένας παίκτης της Ξάνθης ανατρέπεται. Το νέο πέναλτυ χτυπάει και πάλι ο Ζωγράφου που μειώνει σε 2-3! Στα τελευταία λεπτά ο Άρης είναι καλύτερος και η Ασπίδα δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μάρκου, φέρνει τον Άρη νικητή με δυσκολία.

Ίσως η πολύ ποδηλασία  να κούρασε τους παίκτες μας, που συνήθως κέρδιζαν πιο εύκολα τα παιχνίδια στην επαρχία! Βέβαια από την άλλη, παρότι η διαφορά ανάμεσα στις επαρχίακές ομάδες και στις ομάδες της Θεσσαλονίκης ήταν μεγάλη, πολλές φορές οι επαρχιακές ομάδες είχαν συγκροτήματα που αντιστέκονταν σθεναρά και παρουσίαζαν εξαιρετικές εμφανίσεις μπροστά στο κοινό τους!

Γενικά πάντως, το παιχνίδι της 3ης Οκτωβρίου 1938 ήταν ένα όμορφο παιχνίδι, με ενδιαφέρον και με ένα πολύ ξεχωριστό κειμήλιο που χάρη στον Γιώργο Μπαλτά έχουμε στην κατοχή μας και μπορούμε να σας παρουσιάσουμε εδώ!