1980: Καταιγίδα με τέσσερα γκολ και επτά δοκάρια

3-11-1980

ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΚΟΛ-ΕΦΤΑ ΔΟΚΑΡΙΑ Ο ΑΡΗΣ

Κίτρινη θύελλα ο Άρης,όνομα και πράγμα διέλυσε τον ΟΦΗ που πέρασε ένα εφιαλτικό απόγευμα στη Θεσσαλονίκη.Είναι χαρακτηριστικό και μοναδικό το γεγονός ότι οι Κίτρινοι είδαν εφτά-ναι εφτά- φορές τη μπάλα να χτυπάει στα δοκάρια μετά από ισάριθμες προσπάθειές τους.

Ο Ντίνος Κούης με κεφαλιά σκοράρει κατά του ΟΦΗ.

Σαν σίφουνας μπήκε στο γήπεδο ο Άρης παρασέρνοντας τον αντίπαλο.Στα πρώτα τριάντα λεπτά οι παίκτες μας σκόραραν… μόνο δύο φορές,έχοντας τέσσερα δοκάρια.Η μπάλα στροβιλιζόταν με τέχνη και μπρίο από τα πόδια των παικτών μας στην περιοχή των Κρητικών που αποσβολωμένοι παρακολουθούσαν το θέαμα.

Από το πρώτο λεπτό θα άνοιγε το σκορ με το σουτ του Τσιριμώκου.Δυο λεπτά μετά, ο Ζήνδρος είχε το πρώτο δοκάρι.Στο 5΄ο Κούης προειδοποίησε για το τι έρχεται με σουτ από καλή θέση.Στο 14΄ο διεθνής ποδοσφαιριστής με φοβερή κεφαλιά,έπειτα από μπάσιμο και σέντρα του Ζήνδρου θα κάνει το 1-0.

Στο 21΄ο Δράμπης με σουτ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 2-0.Είχε προηγηθεί και πάλι ωραία ενέργεια από τον Ζήνδρο.

Στο 25΄ ο Ζήνδρος στην ίδια φάση θα έχει δύο δοκάρια.Το πρώτο με κεφαλιά και το δεύτερο με σουτ,όταν ο Μπαλλής στη επιστροφή της μπάλας θα κάνει σέντρα προς τον διεθνή εξτρέμ.

Στο 28΄έγινε μια ακόμη θαυμάσια φάση.Μετά από συνδυασμό Ζήνδρου,Κούη και Τσιριμώκου,ο τελευταίος θα σουτάρει,ο Βούκμαν θα αποκρούσει σωτήρια.Η μπάλα θα καταλήξει στον Δράμπη,που σε κενό τέρμα,θα σημαδέψει το δοκάρι.

Στο 32΄θα έχουμε ένα ακόμη δοκάρι,το τέταρτο.Μετά την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ από τον Ζήνδρο,ο Βούκμαν απέκρουσε πρόχειρα και η μπάλα βρήκε στη δοκό και βγήκε εκ νέου κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι παίκτες μας έριξαν το ρυθμό τους.

Β΄μέρος

Με την έναρξη του β΄μέρους “άρχισαν πάλι να βαρούν τα όργανα”.
Στο 47΄ ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσιριμώκου από τον Τσαγκαράκη.Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Κούης,κάνοντας το 3-0.

Μετά το 3-0,ο ΟΦΗ σε κάποιες φάσεις φάνηκε απειλητικός και θα μπορούσε μέχρι το 70΄να πετύχει ένα γκολ.

Στο 52΄είχε και αυτός ένα δοκάρι με τον Όρε.

Ο Δράμπης πετυχαίνει ένα από τα τέρματά του

Στο 61΄ δοκάρι είχε και πάλι ο Άρης στο σουτ του Τσιριμώκου.

Ο Όρε που ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΟΦΗ θα απειλήσει στο 64΄με κεφαλιά,ενώ στο 70΄έβγαλε ωραία πάσα για τον Σιντιχάκη που τελευταία στιγμή ανακόπηκε από τον Παντζιαρά.

Ο Άρης επανήλθε επιθετικά στα τελευταία είκοσι λεπτά και η μπάλα άρχισε να παίζεται και πάλι στην κρητική περιοχή.

Στο 83΄ήταν η σειρά του Βένου να σημαδέψει τη δοκό,αλλά στο επόμενο λεπτό ο Δράμπης θα πετύχει με ένα γυριστό σουτ το πιο ωραίο γκολ του αγώνα.

Ο Άρης έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση που είναι δηλωτική της φετινής δυναμικότητάς του.Είχε βεβαίως μία κάμψη από το 50΄-70΄,αλλά αυτό είναι φυσιολογικό,αφού το σκορ ήταν ήδη 3-0.
Το εντυπωσιακό στο φετινό Άρη είναι η γρήγορη ανάπτυξή του και η πολύ εύκολη δημιουργία επικίνδυνης κατάστασης στα αντίπαλα καρέ.
Κορυφαία μορφή για την ομάδα ο Ντίνος Κούης,που κυριάρχησε στο κέντρο,σκοράροντας δύο φορές.Πολύ καλός ήταν ο Μόκαλης,δημιουργικός ο Ζήνδρος από ενέργειες του οποίου ξεκίνησαν πολλές φάσεις,θαυμάσιος ήταν ο Δράμπης, θετικός στην άμυνα ο Φοιρός,ενώ καλή παρουσία είχε και ο Τσιριμώκος.

Ο ΟΦΗ αιφνιδιάστηκε στο πρώτο μέρος και δεν είχε τρόπο να αντιδράσει.Τα αμυντικά του κενά στοίχισαν στην ομάδα,ενώ στο β΄μέρος έδειξε καλά στοιχεία στην επίθεση.Εκτός του Ορε,καλή παρουσία είχαν οι Σιντιχάκης,Βάβουλας και Καρυώτης.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Παντζιαράς, Τζιφόπουλος, Μόκαλης, Βένος, Φοιρός, Κούης, Ζήνδρος(63΄Ζελελίδης), Μπαλλής (75΄Χατζηαντωνίου), Τσιριμώκος, Δράμπης, Σεμερτζίδης.
ΟΦΗ:  Βούκμαν, Μαμάκας, Βάβουλας, Τσαγκαράκης, Αγιομαμίτης, Γιαλαμάς, Σιντιχάκης, Δράκος, Καρυώτης, Τασσόπουλος (46΄Πασσάς), Όρε.

ΣΤΟ 91΄ λεπτό…

Αρκετός κόσμος στο Χαριλάου για ένα ακόμη ματς.Είναι αλήθεια ότι το παιχνίδι που παίζει η ομάδα μας αρέσει στους φιλάθλους και όλοι έρχονται υποψιασμένοι για το τι πρόκειται να δουν.
Τέσσερα γκολ στον ΟΦΗ,ενώ στην προηγούμενη αγωνιστική ο Άρης είχε φιλοδωρήσει με 6 γκολ τον Απόλλωνα.Αρκετοί φίλαθλοι σχολίαζαν αστειευόμενοι ότι αυτό δεν είναι δίκαιο…
Στους πρώτους οκτώ αγώνες ο Άρης έχει έξι νίκες,μια ισοπαλία και μόνο μια ήττα…
“Σπάστε τα δοκάρια”,φώναζαν εν χορώ φίλαθλοι από τη θύρα 1 και δεν είχαν άδικο,αφού εφτά φορές η μπάλα βρήκε στη δοκό.