1978: Ισοπέδωση του Αιγάλεω με αποθέωση του Παντζιαρά

Ο Ανανιάδης σκοράρει και πανηγυρίζει μαζί με τον Δράμπη!
Στις 5 Νοεμβρίου 1978 ο Άρης παραδίδει μαθήματα ποδοσφαίρου, αφού ισοπεδώνει στο γήπεδο του το άμοιρο Αιγάλεω με το χορταστικό 6-1.

Οι φιλοξενούμενοι θα είχαν πετύχει μια πιο τιμητική ήττα αν δεν βρίσκανε μπροστά τους τον εκπληκτικό Παντζιαρά. Ο Κύπριος πορτιέρο όμως είπε όχι δύο φορές στους παίκτες του Αιγάλεω σε αντίστοιχα χτυπήματα πέναλτυ και γέμισε ενθουσιασμό τους οπαδούς στην κερκίδα, που είδαν ένα μεγάλο αστέρι να γεννιέται κάτω από τα κιτρινόμαυρα γκολπόστ. Είναι η 5ή εμφάνιση του Κύπριου και πρόκειται να επαναλάβει το κατόρθωμα του ακόμη δύο φορές στην σεζόν 1978-79, αφού θα πιάσει δύο πέναλτυ και στα παιχνίδια κυπέλλου εναντίον του Ηρακλή και του Παναθηναϊκού!
009-ΠΑΝΤΖΙΑΡΑΣ-2.jpgΟ μεγάλος πρωταγωνιστής, Γιώργος Παντζιαράς κατά την πρώτη του χρονιά στον Άρη. Ο Κύπριος αποδείχτηκε "πεναλτάκιας" αφού απέκρουσε πάρα πολλά κατά τη διάρκεια της χρονιάς!

Οι κίτρινοι είχαν έναν ξέφρενο ρυθμό και το σκορ θα μπορούσε άνετα να ήταν 10-0 χωρίς να παραξενεύσει κανέναν. Χαρακτηριστικό ήταν πως ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο κέρδισε πέντε κόρνερ, ενώ συνολικά τα κόρνερ που κέρδισε ο Άρης ήταν 25! Ο Κούης άνοιξε το σκορ μόλις στο 1' με κεφαλιά. Στο 36' σουτ του Ανανιάδη βρήκε σε χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή. Το πέναλτυ χτύπησε ο Πάλλας και έκανε το 2-0. Στο 42' ο Ανανιάδης πέτυχε το γκολ της χρονιάς, όταν μετά από σέντρα του Πάλλα έπιασε ασύλληπτο μονοκόμματο σουτ που καρφώθηκε εντυπωσιακά στα δίχτυα του Αιγάλεω. Στο ημίχρονο πέρασε μέσα ο Όλε που ανέκαπτε από τραυματισμό.. Στο 67' ο Ανανιάδης πάσαρε στον Πάλλα που με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 4-0. Στο 69' ο Φοιρός ένανε χέρι. Το πέναλτυ του Σταυρόπουλου απέκρουσε με μπλονζόν ο Παντζιαράς. Στο 71' σε μια συμπλοκή μέσα στην περιοχή του Άρη ο διαιτητής έδωσε και πάλι πέναλτυ. Το χτύπησε ο Φοράκης στην αντίθετη πλευρά από το πρώτο πέναλτυ. Ο Παντζιαράς δεν ξεγελάστηκε και απέκρουσε και πάλι! Στο 75' ο Ανανιάδης πέτυχε και πάλι γκολ, το 5-0, μετά από συνδυασμό Κούη-Δράμπη. Τρία λεπτά αργότερα ο Όλε πέτυχε γκολ με κεφαλιά ψαράκι, μετά από σέντρα του Κούη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 87' με γκολ του Φοράκη, παρά την καλή προσπάθεια του Παντζιαρά που είχε αποκρούσει σουτ του Τζήμα.

1978-ARIS-AIGALEO-OLE-BASE.jpgΟ Όλε χάνει ευκαιρία από κοντά
Ο Άρης κέρδισε και ενθουσίασε το κοινό του με το ωραίο παιχνίδι του. Οι Κούης, Παντζιαράς και Ανανιάδης ήταν οι κορυφαίοι, αλλά κανένας από τους υπόλοιπους δεν υστέρησε.
Η σύνθεση του Άρη ήταν η εξής: Παντζιαράς, Ζελίδης, Πάλλας, Βένος, Φοιρός, Κούης, Ανανιάδης, Ισαακίδης, Μπαλλής 46'Όλε, Δράμπης, Σεμερτζίδης, 67'Κάκαλης
Αιγάλεω: Αναστόπουλος, Λυκουρίνος, Κατσικογιάννης, Πιλάβης, Τσιρογιάννης, Τριπολιτσιώτης, Σταυρόπουλος, Κωνσταντίνου, 46'Τζήκας, Βάγγης, Φοράκης
Ήταν ακόμη μία νίκη για την ομάδα του Τσατσέφσκι, που ως γνωστόν εκείνη τη σεζόν πέτυχε το απόλυτο των νικών στην έδρα μας...