ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1929: Καθολική ανωτερότητα - ατελείωτες επιθετικές δυνατότητες

Καταιγιστικός ο Άρης, έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης συντρίβοντας με 9-1 τον Μέγα Αλέξανδρο. Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος στο γήπεδο του Άρη στις 10 Νοεμβρίου 1929 και παρακολούθησαν άνω των 2000 οπαδών και των δύο ομάδων.

Ο Άρης με αυτή τη νίκη του έκανε το 3 στα 3 και έδειξε πως, αν και ακόμη ήταν νωρίς, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να στεφθεί και πάλι πρωταθλητής της πόλης λαμβάνοντας ταυτόχρονα το εισιτήριο για την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος που εκείνη την εποχή το διεκδικούσαν οι τοπικοί πρωταθλητές Αθηνών, Πειραιώς και Θεσσαλονίκης.

Διαιτητής ήταν ο Γεράσιμος Δεσύλλας και οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν ως εξής:

Άρης: Κατράντζος, Οικονόμου, Οπλοποιός, Κατσαούνης, Βικελίδης Κ, Βικελίδης Ν, Κολωνιάρης, Αγγελάκης, Λεονταρίδης, Καλτέκης, Βογδάνου

Μέγας Αλέξανδρος: Μαυρίδης, Ανδρειώτης, Καβουρματζής, Χατζαλέξης, Παπάς, Δινόπουλος, Φυλλιρίδης, Φρενέλλης, Τυσίδης, Κερασιώτης, Μαργαρόπουλος

Ο Άρης από την έναρξη έδειξε τις διαθέσεις του και με όμορφο ποδόσφαιρο φρόντισε να ικανοποιήσει τους οπαδούς του. Με ωραίους και γρήγορους συνδυασμούς και υπέροχες πάσες πήρε αμέσως την πρωτοβουλία. Μετά από λίγα λεπτά άνοιξε το σκορ με τον Καλτέκη. Τον Καλτέκη μιμήθηκε ο Αγγελάκης, και μάλιστα τον ξεπέρασε, αφού σκόραρε δύο συνεχόμενα τέρματα για τον Άρη! Αυτόν με τη σειρά του ξεπέρασε ο Λεονταρίδης, που πέτυχε τα επόμενα τρία και έτσι το σκορ γρήγορα έφτασε το 6-0! Το ημίχρονο  επιφύλασσε ένα ακόμη γκολ για τον Άρη, αφού ο Αγγελάκης αξιοποίησε μια ωραία πάσα του Κολωνιάρη και έκανε το 7-0!

Λεονταρίδης, Αγγελάκης και Καλτέκης, τρεις απίστευτοι επιθετικοί παίκτες, μηχανές του γκολ! Και οι τρεις μαζί πέτυχαν 358 γκολ για τη φανέλα του Άρη!!

Στο Β μέρος ο Άρης ήταν φυσικό να χαλαρώσει και να δείξει επιείκεια προς τους αντιπάλους του! Αυτοί ανοίχτηκαν και αναζήτησαν το γκολ της τιμής. Τότε σε μια αντεπίθεση του Άρη στο 55' ο Καλτέκης πέτυχε το 8-0! Οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων τα έχουν χαμένα και υποπίπτουν σε πέναλτυ! Είναι η σειρά του σπεσιαλίστα Βογδάνου να σκοράρει το ένατο γκολ των κιτρίνων. Αυτό είναι το τελευταίο γκολ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά θα πετύχουν το γκολ της τιμής. Να σημειωθεί πως οι παίκτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για σκοράρισμα, αλλά ο Κατράντζος βρέθηκε σε καλή μέρα, κάνοντας μερικές ωραίες "λαβές".

Ο Άρης βρέθηκε σε άριστη μέρα σε όλες τις γραμμές του, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος δεν παρουσίασε κάτι το ιδιαίτερο, υποκύπτοντας στην τεχνική ανωτερότητα του Άρη.

Άλλωστε η ομάδα των κιτρίνων το 1929 ήταν αχτύπητη σε κάθε παιχνίδι στην πόλη της Θεσσαλονίκης, κερδίζοντας τον τίτλο με 9 νίκες και μία μόλις ήττα στον τελευταίο αδιάφορο αγώνα!