ΟΦΗ-ΑΡΗΣ 1-2

«Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», Ηράκλειο

25.11.2018

Τρελή ανατροπή με Γιουνές!
Ο ΟΦΗ νικούσε 1-0 τον Άρη μέχρι το 92′ με γκολ του Σασί. Μέσα σε 78 δευτερόλεπτα (93′ – 94′) ο νεοεισελθών Χαμζά Γιουνές σημείωσε δύο γκολ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας σε παιχνίδι – θρίλερ στο Ηράκλειο.

Η ομάδα μας πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο Ηράκλειο, στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο του.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος προτίμησε σύστημα 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Στρέζο. Οι Κομεσίδης, Παπάζογλου και Ποτουρίδης ήταν η τριάδα στην άμυνα, οι Νάστος και Κυριακίδης αγωνίστηκαν στα αμυντικά χαφ, έχοντας μπροστά τους τον Πλατέλλα. Ο Δελήγιαννίδης έπαιξε δεξιά στη μεσαία γραμμή, ο Κοροβέσης στα αριστερά, ενώ Κουτσιανικούλης και Βουό ήταν το επιθετικό δίδυμο.

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Κουέστα. Ο Κωνσταντινίδης κάλυψε το δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής, ο Βαλεριάνος το αριστερό, ενώ οι Βέλεθ και Δελήζήσης το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Σιώπης και Μπάσα αγωνίστηκαν στα αμυντικά χαφ, ο Μαρτίνες σε ρόλο επιτελικού μέσου, ο Γκάμα δεξιά στη μεσαία γραμμή, ο Γκαρσία αριστερά και ο Ντιγκινί στη κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο,χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι Κρητικοί αρχικά είχαν τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν στην εστία του Κουέστα.

Αντίθετα ο Άρης έκανε απείλησε πρώτα με ένα σουτ του Μαρτίνες στο 14΄.Η ομάδα μας είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στο 29΄ λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Γκάμα από αριστερά, ο Βέλεθ έπιασε το σουτ στη κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Στρέζος απέκρουσε εντυπωσιακά σώζοντας την ομάδα του. Ο Άρης έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία στο 35΄, με τον Γκαρσία να μπαίνει από δεξιά στη μεγάλη περιοχή και να πλασάρει, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ίδια εικόνα,προοδευτικά όμως,χάρη και στις αλλάγές των δύο προπονητών το ματς θα πάρει δαιμονιώδη ρυθμό με φάσεις,γκολ και ένα φοβερό φινάλε.

Στο 68΄, ο Γιουνές που είχε μπει στο 57′ ως αλλαγή έστειλε με εκπληκτικό φάουλ την μπάλα στο δοκάρι του Στρέζου. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαρσία με με μια βολίδα ανάγκασε τον Στρέζο να διώξει με τη μπάλα να χτυπά για δεύτερη φορά το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι θα είναι αυτοί που θα καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ με τον Σασί,ακριβώς στην επόμενη φάση του αγώνα. Ο Τυνήσιος εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Πλατέλλα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Συνολικά η άμυνα του Άρεως στη φάση αυτή αδράνησε χαρακτηριστικά.

Ο Άρης,μπροστά στο φάσμα της ηττας,βγήκε μπροστά για την ισοφάριση,ανεβάζοντας αρκετούς παίκτες στην επίθεση,ενώ ο ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε για να διαφυλαξει τη νίκη.

Στο 84′, σε μια εναέρια μονομαχία του Βουό με τον Βέλεθ φάνηκε ότι θα έχουμε σοβαρό τραυματισμό παικτών.Ωστόσο και οι δύο παίκτες συνέχισαν κανονικά.

Το παχνίδι όδευε προς το τέλος του. Ακριβώς στο 90΄ο τέταρτος διαιτητής σήκωσε την π ινακίδα δείχνοντας δικαιολογημένα εφτά λεπτά καθυστερήσεις. Κανείς τότε δε θα μπορούσε να προβλέψει τι θα επακολοθούσε…

Οι Κίτρινοι θα ισοφαρίσουν στο 93′ με τον Γιουνές να βρίσκει δύο φορές δοκάρι με προσπάθειές του και με την τρίτη να κάνει το 1-1.

Ο Τυνήσιος δεν έμεινε εκεί όμως και στο 94′, ακριβώς 78 δευτερόλεπτα μετά, κέρδισε στον αέρα τον Μιχόγιεβιτς που μπήκε αλλαγή για τον λόγο αυτό και έχασε και τις δύο φορές τον αντίπαλό του και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα και πάλι στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι για πέμπτη φορά. Επρόκειτο για την ανατροπή της χρονιάς,ίσως και της δεκαετίας ολόκληρης!

Ο Άρης έφτασε σε μια επική ανατροπή σε ένα παιχνίδι που δεν το παράτησε, αλλά το πάλεψε ως το τέλος.Η νίκη αυτή, αν μη τι άλλο, δίνει ψυχολογία στην ομάδα, στο νέο ξεκίνημα που επιχειρεί να κάνει με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο της.

Αμυντικά ο Άρης,με πολλές ελείψεις και πάλι προβλημάτισε,δεχόμενος ένα εύκολο γκολ. Στο επιθετικό κομάτι ο Άρης έχει δείξει ότι μπορεί να παράγει ευκαιρίες,όπως έγινε και στο Ηράκλειο,καθώς διαθέτει από τη μέση και μπροστά ικανούς παίκτες.

Ο ήρωας του Άρη είναι ο 32χρονος στράικερ Γιουνές, ο οποίος παίρνει χωρίς καμία αμφιβολία τον τίτλο του κορυφαίου του αγώνα και ολόκληρης της αγωνιστικής.

Ο ΟΦΗ που κυνηγούσε τη δεύτερη φετινή του νίκη, πίστεψε ότι θα την κατακτήσει,ωστόσο το γεγονός ότι κλείστηκε πίσω στο τέλος, του στοίχησε.

Αρνητική εντύπωση προκάλεσε ο στόπερ Μιχόγεβιτς που πέρασε για να δώσει βοήθειες στο ψηλό παιχνίδι, αλλά ήταν αυτός που έχασε και τις δύο φορές τον Γιουνές. Ο Βόσνιος φέρει ξεκάθαρα ευθύνη για το κακό μαρκάρισμα και στις δύο περιπτώσεις.

Το ματς απέδειξε ότι στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τίποτα,για αυτό και είναι πανέμορφο και δημοφιλές σε όλον τον πλανήτη.

Χωρίς λάθη η διαιτησία του κ. Τζήλου.

Οι συνθέσεις

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης (46′ Σασί), Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Κυριακίδης (74′ Οικονόμου), Πλατέλλας, Νάστος, Κοροβέσης, Κουτσιανικούλης (90′ Μιχόγεβιτς), Βουό.

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Βαλεριάνος (80′ Μενέντεθ), Σιώπης, Μπάσα (71′ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Γκάμα, Μαρτίνες (57′ Γιουνές), Ντιγκινί.

Οι δηλώσεις

Σίμος: Να κοιτάξουμε μπροστά και να αφήσουμε αυτό το ματς.Κάναμε λάθη που θα τα δούμε.Οπωσδήποτε αυτό που έγινε συμβαίνει μια φορά στα χίλια ματς.

Παντελίδης:«Στο πρώτο ημίχρονο μας πίεσε ο ΟΦΗ και αποκτήσαμε νευρικότητα κάναμε πολλά λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο είπαμε να παίξουμε το ποδόσφαιρο που μπορούμε και ας χάσουμε. Δεχτήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού αλλά στην συνέχεια βρήκαμε δύο γκολ.Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να έρχεται ένας τέτοιος παίκτης όπως ο Γιουνές που μπορεί να σκοράρει από τον πάγκο.Ο ΟΦΗ είναι η ομάδα που έχει κερδίσει τις περισσότερες δεύτερες μπάλες και αυτό ήταν κάτι που έπρεπε να προσέξουμε. Θα ήταν άδικο αν χάναμε σήμερα.

Όταν ήρθα στην ομάδα είδα πως δεν έχει σκοράρει από στατικές φάσεις, στο διάστημα της προετοιμασίας μας δουλέψαμε έξι φορές σε αυτό άλλες φορές θα μας βγαίνει άλλες όχι. Σήμερα ευτυχώς μας βγήκε.

Μια τέτοια νίκη σου δίνει διαφορετική ψυχολογία, ιδιαίτερα όταν ακολουθεί ένα παιχνίδι σταθμός όπως είναι αυτό με τον Παναθηναϊκό.Νομίζω πως ο ξεκάθαρος στόχος της ομάδας είναι να βγει στη Ευρώπη».

Στο 91΄ λεπτό…

Ποτέ μη λες ποτέ…Τα 78 δευτερόλεπτα ήταν αρκετά για να οδηγήσουν τον Άρη από την κόλαση στον παράδεισο.
Ο Χαμζά Γιουνές, με το χαρακτηριστικό πανηγυρισμό έφτασε τα πέντε γκολ και μάλιστα ερχόμενος τις περισσότερες φορές από τον πάγκο της ομάδας.
Σπάσαν καρδιές στο τέλος,με τον Παντελίδη στον πάγκο να αποδεικνύεται γούρικος και να παίρνει την πρώτη νίκη ως προπονητής του Άρεως.
Ούτε οι μεν ούτε οι δε μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που έγινε.Οι Αρειανοί πανηγύριζαν σαν τρελοί,ενώ οι Κρητικοί έπεσαν κάτω στο χορτάρι…
Τα δοκάρια ακόμα κουνιούνται στο “Γεντί Κουλέ”,ούτε μία ούτε δύο,πέντε φορές η μπάλα βρήκε στη δοκό.
Στον αεροπλάνο της επιστροφής ο πιλότος του αεροπλάνου έκανε ιδιαίτερη μνεία στον Άρη αλλά και στον Γιουνές,δίνοντά του ιδιαίτερα συγχαρητήρια στο πιλοτήριο του αεροπλάνου.