1956: Πετυχημένη πρεμιέρα στην Ξάνθη

Στις 16 Ιανουαρίου 1956 ο Άρης αγωνίζεται για την πρεμιέρα των προκριματικών του Πανελληνίου πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας στο πλαίσιο του βορείου ομίλου στην Ξάνθη τον τοπικό Ορφέα. Τα προκριματικά ήταν ο μοναδικός τρόπος για να λάβει κανείς μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, όπου θα λάμβαναν μέρος μόνο έξι ομάδες.

Η μέρα ήταν λοιπόν ηλιόλουστη και αυτό ευνόησε την εκδρομή στην ακριτική Ξάνθη από τη Θεσσαλονίκη. Πράγματι, δεκάδες ΙΧ και αρκετά λεωφορεία συνόδευσαν την αποστολή των κιτρίνων, "μια εισβολή επίληδων εις την Ξάνθην", όπως εμφατικά γράφει ο Τάκης Χασήρ στο ρεπορτάζ που διαβάζουμε.

Στη φωτογραφία εξώφυλλου η ομάδα μας όπως παρατάχθηκε πριν το παιχνίδι εναντίον του Ορφέα

Ο Άρης λοιπόν ήταν σαφώς ανώτερος σε κάθε επίπεδο από τους Ξανθιώτες και επιβλήθηκε με σχετική ευκολία με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο Α μέρος, και σαρωτικοί στο Β', ενώ οι γηπεδούχοι προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο 45 λεπτο.

Η αντίσταση των γηπεδούχων στον καταιγισμό των επιθετικών του Άρη άντεξε 38 λεπτά. Ο Άρης τότε άνοιξε το σκορ με τέρμα του Κοτσαμπασίδη που πήρε ωραία φαλτσαριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Λιακόπουλου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσαβδάρη. Είχε προηγηθεί ένα σουτ του Καλλιοτζή στο οριζόντιο δοκάρι του Ορφέα, αλλά και πληθώρα ευκαιριών που έχασαν οι παίκτες του Άρη που σταμάτησαν εμπρός στην καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Ξάνθης έχουν μια δυναμική αντίδραση στο γκολ του Άρη και υπερέχουν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τον Γκαντίνα να κάνει και μια ωραία επέμβαση.

Η υπεροχή αυτή των Ξανθιωτών διαρκεί και κατά τα πρώτα πέντε λεπτά του Β μέρους. Μετά η ορμή τους υποχωρεί, ίσως λόγω της κούρασης ή της απογοήτευσης, ενώ ο Άρης αρχίζει να κερδίζει έδαφος και να δημιουργεί τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 63' λοιπόν οι κίτρινοι διπλασιάζουν τα τέρματα τους με δημιουργό και πάλι τον Γιάννη Λιακόπουλο. Αυτός πασάρει στον Μπαλτατζή που από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν αστοχεί στέλνοντας την μπάλα στο γάμμα του ανήμπορου Τσαβδάρη! Οι γηπεδούχοι δεν μπορούνε πια να αντιδράσουν: Η μία ευκαιρία διαδέχεται την άλλη και ο Άρης δεν αργεί να πετύχει το 0-3, γκολ για το οποίο ευθύνεται και ο αντίπαλος γκολκίπερ: Στο 78' λοιπόν ο Μπαλτατζής αναλαμβάνει να εκτελέσει ένα φάουλ δέκα μέτρα έξω από την αντίπαλη περιοχή. Παίρνει φόρα και πετυχαίνει ένα πολύ δυνατό σουτ που κατευθύνεται στα χέρια του Τσαβδάρη, ο οποίος όμως δεν κατορθώνει να συγκρατήσει τη σφαίρα που καταλήγει στα δίχτυα του για τρίτη φορά! Παρότι χάνονται κι άλλες ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ, το 0-3 παραμένει και το σφύριγμα της λήξης δίνει στον Άρη μια ωραία και πολύτιμη νίκη!

Για τους κίτρινους κορυφαίος ήταν ο... Ξανθιώτης Μπαλτατζής, αλλά και ο Λιακόπουλος που συντόνισε με μαεστρία το παιχνίδι της ομάδας. Ο Κοτζαμπασίδης ήταν επιπόλαιος στην ολοκλήρωση των φάσεων, ο Καλλιοτζή ήταν άτυχος, ενώ και ο Παπουτσόπουλος αν ήταν πιο ταχύς θα πετυχαίνε πολλά περισσότερα. Οι παίκτες της Ξάνθης αγωνίστηκαν με αυταπάρνηση, αλλά όπως δείχνει το τελικό σκορ, αυτό δεν έφτανε.

Οι παίκτες των δύο ομάδων μαζί σε μια αναμνηστική φωτογραφία

Ωστόσο το παιχνίδι διεξήχθη σε απόλυτο ποδοσφαιρικό κλίμα, χωρίς έκτροπα παρά την παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων και αυτό είναι τελικά που μετράει, πέρα από τη νίκη του Άρη!

Οι συνθέσεις των αντιπάλων ήταν οι εξής:

Ορφέας: Τσαβδάρης, Τσαβδάρης, Ηλιάδης, Τράγκας, Καρασλάνογλου, Πολίτης, Μουτάφης, Αμπατζής, Γιαννούζ, Γιαννίκης, Κεμιρτζόπουλος, Κάσης

Άρης: Γκαντίνας, Νανάκος, Παναγούλιας, Γρηγοριάδης, Κεμαλίδης, Στεργιώτης, Μπαλτατζής, Λιακόπουλος, Κοτζαμπασίδης, Καλλιοτζή, Παπουτσόπουλος

Ο Άρης στη συνέχεια του ομίλου συνέχισε με επιτυχίες και κατέκτησε την πρώτη θέση με πέντε νίκες και μία ισοπαλία, κατακτώντας το εισιτήριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.