ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2021: Έσβησε την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ

Εκπληκτικό διπλό για τον ΑΡΗ, στις 7 Φεβρουαρίου 2021, μετά τη σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ με σκορ 2-0 με σκόρερ τους Ρόουζ και Σίλβα! Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και ο τρομερός Άρης της σεζόν 2020-21 δεν θα μπορούσε να σταματήσει στο ΟΑΚΑ!

Ένα χαρακτηριστικό της σεζόν αυτής ήταν πως ο Άρης δεν έχασε σε κανέναν αγώνα στο Λεκανοπέδιο της Αττικής κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου! Ωστόσο είχε χάσει από την ΑΕΚ στο Βικελίδης στο εξ αναβολής παιχνίδι που είχε γίνει τελικά στις 14 Ιανουαρίου 2021, οπότε λίγες εβδομάδες μετά, οι κίτρινοι πήραν την εκδίκησή τους!

Πρώτη φάση για την ΑΕΚ στο 6’ με τον Ανσαριφάρντ να κάνει το σουτ και τη μπάλα να πηγαίνει στην αγκαλιά του Κουέστα. Κακό σουτ του Γκάμα στο 9’ με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Πολλά τα σφυρίγματα από τον Λετονό, που σταματούν το παιχνίδι, ενώ ο τεχνικός των γηπεδούχων, έδωσε τη μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία, που είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΡΗ, στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης. Σουτ του Σάσα έξω από την περιοχή μετά από ωραία κίνηση, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 13’. Δύο φάσεις που δεν τις εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι για να μπορέσουν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν.

Μάχες κέντρου με τη συμπλήρωση του εικοσάλεπτου, με τις δύο ομάδες να θέλουν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Πολύ άστοχο ψηλά άουτ το σουτ του Αλμπάνη στο 21’, μέσα από την περιοχή. Ο ΑΡΗΣ θα ανοίξει το σκορ στο 29’ με τον Ρόουζ που θα βρεθεί μόνος στη μικρή περιοχή, μετά από κόρνερ του Γκάμα, για το 0-1!

Μετά το γκολ, συνεχίστηκαν οι μονομαχίες, στο χώρο του κέντρου, χωρίς όμως να δημιουργούνται φάσεις στις δύο εστίες, όπως στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να παραμένει στο ημίχρονο.

Ο Χιμένεθ άλλαξε τρεις παίκτες, βάζοντας στο παιχνίδι Μαχαίρα, Μάνταλο και Ντατσένκο. Ο ΑΡΗΣ συνεχίζει με την ίδια εντεκάδα. Στο 48’ ο Μπερτόγλιο θα βρεθεί απέναντι από τον Αθανασιάδη, με τον Αργεντινό να στέλνει τη μπάλα άουτ, αφού καθυστέρησε εξ αρχής να πλασάρει. Σκληρά τα φάουλ των παικτών της Ένωσης, που τιμωρούνται με κίτρινη κάρτα και τον πάγκο της να διαμαρτύρεται έντονα, για λόγους που μόνο αυτοί γνώριζαν.

Από τη γωνία της μικρής περιοχής ο Ματέο Γκαρσία θα στείλει τη μπάλα στον Αθανασιάδη, που έδιωξε σε κόρνερ στο 66’. Ο Αργεντινός χόρεψε όλη την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Λίγα λεπτά μετά η μπάλα βρει το δοκάρι στο 70’ μετά από σουτ του Μαχαίρα, ενώ στη συνέχεια ο Ρόουζ θα διώξει σε κόρνερ την προβολή του Μάνταλου. Ο Κουέστα τη βρήκε ίσα ίσα για να βρει δοκάρι η μπάλα και να αλλάξει πορεία. Δύο καλές φάσεις σε μικρό διάστημα.

Από τα δεξιά σουτ του Λιβάι Γκαρσία η μπάλα άουτ στο 78’. Κεφαλιά Ψαράκι του Μάνταλου ένα λεπτό μετά, η μπάλα θα βρει το χέρι του Ολιβέιρα. Κολλημένα τα χέρια του Δεληζήση στη φάση του 82’, όταν βρήκε η μπάλα πάνω στον αμυντικό του ΑΡΗ. Πίεσε στη συνέχεια η ΑΕΚ με τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να αναχαιτίζουν όλες τις προσπάθειες τους. Στο 92’ ο Σίλβα έκανε το 2-0 με το φάουλ που κέρδισε ο Μπρούνο να εκτελείται γρήγορα από τον Ματίγια, με τον Πορτογάλο να εκτελεί υπέροχα τον Αθανασιάδη για να δώσει τη νίκη και το διπλό στην ομάδα του.

Σουτ στο 93’ από τον Λιβάι μπλοκάρει ο Κουέστα. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το 2-0 έφερε όλους στην αποστολή του ΑΡΗ να πανηγυρίζει για την τρομερή νίκη.

2020 24 paniugiria base2

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Ραντόνια (46΄Νταντσένκο), Λάτσι, Νεντελτσεάρου, Σιμόες (46΄Μάνταλος), Σιμάνσκι (79΄Τάνκοβιτς), Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης (46΄Μαχαίρας), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (59΄Ολιβέιρα)
Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Τζέγκο, Σάσα (84΄Κάτσε), Μπερτόλιο (74΄Σίλβα), Γκάμα (84΄Μπρούνο), Ματέο (84΄Ματίγια), Μαντσίνι (67΄Μάνος)
Διαιτητής: Τρεϊμάνις, Βοηθοί: Γκουντερμάνις-Σπαζόνικοφς, VAR: Ντιεπέρινκ, ΑVAR: Τριανταφύλλου, 4ος: Βάτσιος