2010: Το φάουλ του Νέτο έφερε τη νίκη

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-0

05.12.2010,”Κλεάνθης Βικελίδης”

Λίγες μέρες μετά το “ισπανικό έπος”, ο Άρης έφτασε δύσκολα στην πολύτιμη νίκη.
Oι “Κίτρινοι” νίκησαν και απέφυγαν το “κρύο ντους”,μετά το έπος της Μαδρίτης.Η αλήθεια είναι πως η απόδοσή των παικτών μας σε όλο το ματς δεν είχε καμία σχέση με αυτή που είχαν πιάσει κόντρα στην Ατλέτικο. Ωστόσο αυτό που έχει σημασία για τον Άρη, αλλά και όλες τις ομάδες στο πρωτάθλημα, είναι οι βαθμοί. Αυτούς τους βαθμούς, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να τους πάρουν επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 1-0.

Η νίκη ήρθε δύσκολα απέναντι σε έναν Αστέρα που πίεσε και έχασε ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Φυτανίδη στις καθυστερήσεις.

Ειδικά στο πρώτο μέρος και οι δυο ομάδες παρουσίασαν μέτριο θέαμα, που σίγουρα δεν άφησε ικανοποιημένο τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες. Αργός ρυθμός,πολλά λάθη και απουσία σημαντικών φάσεων που θα έδιναν ενδιαφέρον στο ματς.Ξεχώριζαν μόνο οι δυνατές μονομαχίες και κάποιες καλές αλλά ημιτελείς προσπάθειες. Μετά το γκολ του Άρεως, το παιχνίδι ζωντάνεψε κυρίως χάρη στην επιθετικότητα που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι.

Το πρώτο σουτ έγινε από τον Τόχα στο 4΄ , με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών, ενώ δέκα λεπτά αργότερα έκανε μία προσπάθεια ο Χαβίτο, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Ντεγκρά.

Στο 18′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να επισκεφθούν την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Σηφάκης μάζεψε εύκολα την μπάλα στην εκτέλεση φάουλ του Αράς.Αρκετή ώρα αργότερα και συγκεκριμένα στο 37΄σημειώθηκε η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βανγκέλι έκανε μία κούρσα από αριστερά, σημάδεψε τον Πρίττα μέσα στη μικρή περιοχή, ο μέσος του Άρεως όμως, δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να πετύχει ένα γκολ από πολύ κοντά.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Η επανάληψη άρχισε ιδανικά για τον Άρη. Στην πρώτη σημαντική φάση που δημιούργησαν οι παίκτες μας κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Συγκεκριμένα ο Νέτο στο 56′ άφησε… άγαλμα τον Ντεγκρά κάνοντας το 1-0 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας μας.

Μετά το γκολ του Νέτο, ο Άρης,αντί να “απελευθερωθεί” και να ελέγξει άνετα το ματς,κλείστηκε,με αποτέλεσμα να αναλάβουν τα ηνία του ματς οι φιλοξενούμενοι. Στο 70’ οι παίκτες του Άστερα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Μπαστία, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μιας και ο Αργεντίνος φάνηκε να μην καλύπτεται.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η πίεση του Αστέρα όχι απλά συνεχιζόταν, αλλά και αυξανόταν, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με όλες τους τις δυνάμεις για την ισοφάριση. Στο 77′ έχασαν σημαντική ευκαιρία για το 1-1, αλλά το δυνατό σουτ του Αράς μέσα από την περιοχή, έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Σηφάκη.

Στο 90′ ο Μπαστία σούταρε άουτ, ενώ στο 4΄ των καθυστερήσεων ο Φυτανίδης λίγο έλειψε να “παγώσει” το “Βικελίδης”, όμως το δυνατό σουτ που έκανε, χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σηφάκη.

Παρά την συνεχιζόμενη πίεση του Αστέρα, οι παίκτες του Άρη κατάφεραν να κρατήσουν αυτό το πολύτιμο 1-0 και να πάρουν μία νίκη που τους ανεβάζει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Κούπερ έφτασε έτσι τους 19 βαθμούς και συνεχίζει…

Ο Αστέρας έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με την πικρία της μεγάλης προσπάθειας στο β΄μέρος, που όμως δεν έφερε αποτέλεσμα.Η ομάδα της Αρκαδίας έχει καλό σύνολο και είναι σίγουρο ότι δε θα κινδυνεύσει.

Οι συνθέσεις

Άρης (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Κουλουχέρης, Τόχα, Τσέζαρεκ (72′ Φατί), Ρουίς (90’+3 Οικονομόπουλος), Μενδρινός (81′ Καζναφέρης), Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Πρίττας

Αστέρας Τρίπολης (Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Πουλίδο, Μπαστία, Λαδάκης (79′ Μπακασέτας), Ουντότζι, Αράς, Κρις (60′ Φορτούνης), Μάρτινς (56′ Ρίος)

Έτσι το είδαν…

Κούπερ: Δυσκολευόμαστε πολύ στο ελληνικό πρωτάθλημα,όμως σήμερα οι παίκτες μου θυσιάστηκαν και δεν έχω κανένα παράπονο.Κάναμε πολλά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας,με αποτέλεσμα να μην εκδηλώνουμε σωστά τις αντεπιθέσεις.Όσο περνούσε η ώρα,υποφέραμε περισσότερο.Αυτά τα χαρακτηριστικά σε τέτοια παιχνίδια σου φέρνουν άγχος και ανασφάλεια.Οι παίκτες πάντως προσπάθησαν και έτρεξαν πολύ.

Βλάχος: Εκμεταλλευτήκαμε το γεγονός ότι ο Άρης προερχόταν από ευρωπαϊκό παιχνίδι.Περιμέναμε ότι οι αντίπαλοι θα είναι κουρασμένοι.Κλείσαμε τους χώρους και στα πλάγια και στο κέντρο και ελέγξαμε καλά το ματς.Είχαμε περισσότερες ευκαιρίες,όμως η ποιότητα και η εμπειρία κάποιων παικτών του αντιπάλου έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του.Ή εμφάνιση μας ήταν καλή,έχουμε όμως πρόβλημα στο γκολ.

Στο 91΄λεπτό…

Το ματς έγινε λίγες μέρες μετά την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της ομάδας μας,το 2-3 στη Μαδρίτη απέναντι στη μεγάλη Ατλέτικο.
Υπήρχε το ελαφρυντικό της κούρασης αλλά και της απουσίας βασικών παικτών.
Ο Άρης ωστόσο στο ματς με τον Αστέρα δεν ήταν καλός.Αυτή όμως η νίκη τον ανεβάζει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς, ισόβαθμο με την Καβάλα.
Ο κόσμος ήταν αρκετός και “ζεστός” μετά τον ισπανικό θρίαμβο.Περίπου 15.000 φίλαθλοι χειροκρότησαν τους παίκτες για τη νίκη τους.
Εκκαθαρίσεις στην ομάδα σχεδιάζει ο Κούπερ. Παρελθόν αναμένεται να αποτελέσει ο Τόνι Κάλβο αλλά και ο Ναφτί, που επανειλημμένα έχουν υποπέσει σε πειθαρχικά παραπτώματα.