1984: Πρωτοχρονιάτικο Θρίλερ στο Χαριλάου

30.12.1984

ΑΡΗΣ –Λάρισα 3-3

Γήπεδο Άρεως, Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Άρης ισοφάρισε τη Λάρισα
Σπορ και θέαμα στο Χαριλάου, παραμονές πρωτοχρονιάς,το καλύτερο δώρο για τον κόσμο που απόλαυσε ένα μεγάλο παιχνίδι.Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 7ο είχαν ήδη σημειωθεί τρία γκολ…

Η Λάρισα,με επιθετική διάταξη από την αρχή,ήταν αυτή που σκόραρε στο πρώτο μόλις λεπτό.Σέντρα του Άνταμτσικ για τον Βαλαώρα που με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Η απάντηση της ομάδας μας ήταν άμεση.Στο επόμενο λεπτό, κόρνερ του Σκούτα για τον Τζιόλα, που με κεφαλιά και αυτός ισοφάρισε για τον Άρη.

Στο 7ο οι Λαρισινοί θα πάρουν και πάλι το προβάδισμα.Σε μια συρτή μπαλιά στην περιοχή του Άρεως, θα αδρανήσουν οι αμυντικοί,ο Κμίετσικ θα πάρει την μπάλα, και χωρίς δυσκολία θα πλασάρει τον Κατσιαούνη για το 1-2 της θεσσαλικής ομάδας.

Στο 9ο λίγο έλειψε να γίνει το 1-3,όταν ο Βουτυρίτσας από εξαιρετική θέση αστόχησε χαρακτηριστικά.

Μετά από αυτόν τον καταιγισμό των γκολ,το ματς ισορρόπησε,με τον Άρη να προσπαθεί να επιτεθεί και την Λάρισα να αμύνεται με άνεση και χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα.Οι παίκτες μας αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να δημιούργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχής της Α.Ε.Λ.

Στην επανάληψη,ιδίως στα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι πήρε έναν τρελό ρυθμό.Αιτία ήταν ένα ακόμα γκολ από τη Λάρισα.Στο 51΄,μετά από κτύπημα φάουλ του Κμίετσικ,ο Τσιώλης έπιασε στον ύπνο και πάλι την άμυνα του Άρεως,κάνοντας το 1-3.

Αυτό το γκολ λες και «ξύπνησε» τους παίκτες μας που στη συνέχεια τα έδωσαν όλα για να ανατρέψουν το σκορ.Παρά την αποχώρηση στο 49ο του Κούη λόγω τραυματισμού,μείωσαν στο 53ο και πάλι με κεφαλιά του Τζιόλα.

Πολύ γρήγορα ο Άρης θα ισοφαρίσει.Από φάουλ που εκτέλεσε ο Σκούτας στο 59ο, ο Μιχαλίτσος με κεφαλιά έκανε το 3-3.

Ακριβώς σε μια ώρα αγώνα είχαν μπει 6 γκολ.Στο 63ο ο Άρης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει μια επική ανατροπή.Η κοντινή κεφαλιά του Μιχαλίτσου την τελευταία στιγμή αποκρούστηκε όχι από τον τερματοφύλακα αλλά από τον Βουτυρίτσα...

Μέχρι το τέλος του αγώνα,παρά τις προσπάθειες και των δυο ομάδων, δε θα γίνει κάποια άλλη μεγάλη φάση.Ήταν ένα δυνατό και χορταστικό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο και να σκοράρουν με άνεση.

Ο Άρης «πλήρωσε» τα λάθη στην άμυνα που επέτρεψαν στους Λαρισινούς να πετύχουν εύκολα γκολ.Κορυφαίος ήταν ο Σεμερτζίδης που δούλεψε πολύ στο κέντρο,αποτελώντας το σημείο αναφοράς της ομάδας.Εξαιρετικός σε άμυνα αλλά και σε επίθεση, σε ρόλο σκόρερ ήταν ο Τζιόλας. Μεγάλη εμφάνιση από τον Σκούτα που δημιούργησε πολλούς κινδύνους για την αντίπαλη άμυνα. Θετική η παρουσία του Ζελελίδη,ενώ σε κακή μέρα ήταν ο Έρικσον.

Εντυπωσιακή η εικόνα της Λάρισας που παίζει παντού και πάντα για τη νίκη.Ειδικά στο πρώτο μισάωρο ήταν εξαιρετική και αιφνιδίασε τον Άρη.Σπουδαίο το δίδυμο Κμίετσικ-Άνταμτσικ,πολύ καλοί και οι Παραφέστας,Τσιώλης,Βουτυρίτσας.

Καλή διαιτησία από τον κ. Καραθανάση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΡΗΣ: Κατσιαούνης, Δρογαλάς, Τζιφόπουλος, Χατζηιωαννίδης, Τζιόλας, Μιχαλήτσος, Κούης (50΄ Βόσου), Σεμερτζίδης, Έρικσον (46΄ Μπιμπισίδης), Σκούτας, Ζελελίδης.

Λάρισα: Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαουβούρας, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Τσιώλης (65΄ Ρήγας), Κμίετσικ, Ανδρεούδης, Άνταμτσικ, Βαλαώρας (85΄ Ζιώγας).

Έτσι το είδαν…

Λίμπρεχτς:Όλες οι συνθήκες ήταν δύσκολες.Πρώτα το βαρύ γήπεδο,μετά η Λάρισα που σκοράρισε γρήγορα,έπρεπε συνέχεια να αγωνιζόμαστε για να ανατρέψουμε το σκορ.Η Λάρισα είναι μια επικίνδυνη και επιθετική ομάδα.Στο ημίχρονο είπαμε ότι πρέπει να τα δώσουμε όλα,αλλά να προσέξουμε και στην άμυνα.Είδα σήμερα τον Άρη που θέλω και ονειρεύομαι.Να παίζει δηλαδή με καρδιά.

Ο τεχνικός της Λάρισας Αντρέι Στρειλάου δεν έκανε δηλώσεις.

Στο 91ο λεπτό…

Μπάσκετ παρά ποδόσφαιρο θύμιζε το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τα γρήγορα γκολ.
Όσοι φίλαθλοι άργησαν να έρθουν,τραβούσαν τα μαλλιά τους γιατί έχασε τρία γκολ.
Στο γήπεδο δυστυχώς δεν είχε πολύ κόσμο,περίπου 7.000 φίλαθλοι όμως που το παρακολούθησαν, θα έχουν για χρόνια να το θυμούνται.
Δεν είναι τελικά σοβαρός ο τραυματισμός του Κούη στο πόδι που όμως αναγκάστηκε να γίνει αλλαγή.
Αρνητική ήταν η εικόνα του Σουηδού Έρικσον,γεγονός που προβλημάτισε τους πάντες.
Όρθιος από τον πάγκο του στα τελευταία λεπτά έδινε εντολές ο Λίμπρεχτς που φαινόταν να πιστεύει στη νίκη.
Η χρονιά κλείνει με τον Άρη να είναι στην 8η θέση με 12 βαθμούς.