Πήρε την ισοπαλία ο πάο απέναντι στον μέτριο ΑΡΗ

Ο Παναθηναικός πήρε το Χ (0-0), απέναντι σε έναν ΑΡΗ που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη!

Πρώτη καλή φάση του αγώνα, μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς ΑΡΗ, έξω από την περιοχή του Παναθηναικού στο 13’, η οποία κατέληξε με σουτ από τον Σάσα, που έφυγε άουτ. Μοναδικός προωθημένος των φιλοξενούμενων ο Καρλίτος, ο οποίος μένει μόνος πάνω από το κέντρο, με τους συμπαίκτες του να περιμένουν πίσω από τη μπάλα. Μετά από λάθος του Μπράμπετς ο Παλάσιος θα επιχειρήσει το σουτ, όμως θα γίνει η κόντρα και η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Κουέστα στο 24’. Ο τερματοφύλακας του ΑΡΗ θα διώξει σωτήρια στο 26’ την κεφαλιά του Πούγγουρα, μετά από κόρνερ. Κακό σουτ του Αιτόρ στο 30’ η μπάλα άουτ.

Οι παίκτες του τριφυλλιού πήραν μετά το δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα, έχοντας κατορθώσει να απειλήσουν την εστία του Κουέστα, έχοντας ανεβάσει την πίεση τους με την επιθετική τους τριάδα, ενώ οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν καθόλου κατοχή, με τους πλάγιους να μην έχουν αναλάβει καμία πρωτοβουλία. Γκάμα και Ιτούρμπε δεν προσέφεραν καθόλου επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πορτογάλο να συμμετέχει περισσότερο στην άμυνα. Με το 0-0 πήγαν οι δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια.

Καρφωτή κεφαλιά του Ντιαγέ στο 49’ μετά από σέντρα του Ματίγια, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ Μπρινιόλι να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Ο ΑΡΗΣ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πάρει μέτρα στο χορτάρι. Μετά από κόντρα ο Σάντσεζ θα απειλήσει στο 66’ αλλά θα αστοχήσει. Χωρίς παρουσία ο Καμαρά πλην μίας πάσας στον Ντιαγέ που πέρασε ανεκμετάλλευτη στο 54’. Καθυστερούν στις εκτελέσεις στημένων φάσεων οι φιλοξενούμενοι. Σαφέστατη τακτική προς την ισοπαλία, αφού και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βάλουν τη μπάλα στο κουτάκι.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι και το τέλος του αγώνα, με έναν ΑΡΗ που δεν κατάφερε να απειλήσει τον Παναθηναικό που ήρθε να πάρει το Χ της ισοπαλίας και φεύγει με αυτόν τον ένα πολύτιμο βαθμό, αλλά παραμένει κάτω από τους κιτρινόμαυρους.

Διαιτητής: Τάμας Μπόγκναρ (Ουγγαρία)

Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Θανάσης Κόλλιας (Ηπείρου)

4ος: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)

VAR: Γκουστάβο Κορέιρα (Πορτογαλία)

Βοηθός VAR: Βασίλης Νικολακάκης (Λασιθίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Σάσα, 89′ Καμαρά/40′ Σένκεφελντ, 52′ Aΐτορ, 58′ Παλάσιος, 70′ Μπρινιόλι, 81′ Πούγγουρας, 89′ Σάρλια