2022: To τσίμπημα της κόμπρας και η ΑΕΚ με τον ΠΑΟ κάθονται στα καρφιά

Ήταν ένας Άρης για φίλημα, μια ομάδα βγαλμένη από τα βάθη των προσδοκιών του κάθε αρειανού: Ο Άρης στις 10 Απριλίου 2022 είχε ένα παιχνίδι τελικό, σε ότι αφορά το ευρωπαϊκό εισιτήριο, και κατόρθωσε να το κερδίσει, με επιβλητική και αποστομωτική εμφάνιση μέσα στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ήταν για την 4η αγωνιστική των πλέι οφς της περιόδου 2021-22 και ήταν μονόδρομος αφού η Ένωση θα μπορούσε να αρκεστεί και στην ισοπαλία. Ωστόσο ο Άρης είχε έναν σκοπό και το πέτυχε με τον καλύτερο τρόπο. Η νίκη με 1-2 έστειλε τον Άρη για πρώτη φορά στην 3η θέση και του έδωσε σαφές προβάδισμα στην κούρσα για την Ευρώπη, καθώς οδεύαμε στο τελευταίο κομμάτι των πλέι οφς.
Ήταν μια βραδιά που δεν θα ξεχαστεί σύντομα, τουλάχιστον στον Βορρά. Οι παίκτες μας έπαιξαν ηρωικά και κατόρθωσαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους σε κάθε χρονικό του πλαίσιο. Ο Άρης έδειξε μια απίστευτη φρεσκάδα, μια ταχύτητα και αποτελεσματικότητα που δεν είδαμε σε πολλά ματς φέτος. Ωστόσο θύμισε τον πολύ καλό περυσινό Άρη.
Ο Μπούργος για δεύτερο συνεχόμενο ματς έβαλε τις δικές του προσωπικές πινελιές στην ενδεκάδα, όχι στο σύστημα που διατήρησε (4-4-2), αλλά στα πρόσωπα. Πραγματικά, είδαμε να παίζει ο Μπεναλουάν στη θέση του στόπερ, αντί για τον Μπράμπετς που ήταν εκτός αποστολής, αλλά επίσης και ο Πάλμα που πήρε για πρώτη φορά θέση βασικού και φυσικά δικαίωσε τον προπονητή του! Επίσης είδαμε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Εμπακάτα, ενώ εκτός ενδεκάδας βρέθηκαν οι Σούντγκρεν, Γκάμα και Εντιαγέ.
Το πρώτο μέρος λοιπόν ήταν ένα πραγματικό ποίημα για τους λάτρεις του ποδοσφαίρου, αφού οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα πραγματικό ποδοσφαιρικό θέαμα: Το ματς από το πρώτο λεπτό είχε έναν φρενήρη και ασταμάτητο ρυθμό, με τους δύο αντιπάλους να τρέχουν ασταμάτητα σε κάθε σημείο του γηπέδου, και τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη! Τα γκολ που μπήκαν στα πρώτα 45 λεπτά ήταν δύο, αλλά θα μπορούσανε να είναι πολλά περισσότερα! Ο Άρης από την αρχή έδειξε ορεξάτος. Με έναν απίστευτο Μαντσίνι, δημιούργησε πάρα πολλές προϋποθέσεις για γκολ. Χάρη στην ταχύτητα των παικτών μας, η μπάλα έφτανε με ευκολία στην περιοχή της ΑΕΚ και από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ, αφού χάθηκαν ευκαιρίες στο 2’ (σουτ του Μαντσίνι απέκρουσε ο Τσιντώτας), στο 3’ (σουτ του Πάλμα που πέρασε άουτ), στο 7’ (και πάλι ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο της Ένωσης) και στο 10’ (ο Καμαρά σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση). Η ΑΕΚ δημιούργησε και απώλεσε και αυτή από την πλευρά της αξιόλογες ευκαιρίες (4’ σουτ του Τσούπερ που απέκρουσε ο Κουέστα, 15’ σουτ του Αραούχο άουτ).
Και έτσι μετά από ένα χορταστικό εικοσάλεπτο, φτάσαμε στο 19’, όταν ο Ματίγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, παραλίγο να νικήσει τον Τσιντώτα που έδιωξε σε κόρνερ. Ο πορτιέρο των γηπεδούχων παρά την προηγούμενη τεράστια επέμβασή του, απέτυχε στην αντιμετώπιση της μπάλας μετά την εκτέλεση του κόρνερ! Η μπάλα πέρασε από επάνω του, πήγε πλάγια αριστερά, όπου ο 19χρονος Πάλμα με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της ΑΕΚ, ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη!

Ο πιτσιρικάς από την Ονδούρα έκανε το καλύτερο ντεμπούτο ως βασικός και το γιόρτασε με τον πανηγυρισμό της κόμπρας!
Ο Άρης δεν χάρηκε πολύ. Μετά από 8 λεπτά ήρθε η σειρά της ΑΕΚ να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ και να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ρότα έπιασε έναν υπέροχο μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ που καρφώθηκε στα δίχτυα του ανήμπορου Κουέστα!
Παρά το 1-1, ο ρυθμός έμεινε αναλλοίωτος και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Η ΑΕΚ δημιουργούσε κάνοντας τις επιθέσεις της κυρίως από τα δεξιά, ενώ ο Άρης έβγαινε κατά μέτωπο σε αντεπιθέσεις. Στο 38’ οι παίκτες του Άρη έφεραν σε δύσκολη θέση την άμυνα της Ένωσης, όταν μετά από μια εκτέλεση κόρνερ δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις για γκολ, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι πήραν μια υπεροπλία στα τελευταία πέντε λεπτά, πιέζοντας τον Άρη και κλείνοντας τον στα καρέ του, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η κλασσική ευκαιρία.

Το ξεκίνημα του Β μέρους βρήκε την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και να απειλεί τον Άρη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο άντεξαν στην επίθεση της Ένωσης, αλλά κατόρθωσαν να επιφέρουν το καθοριστικό πλήγμα στην Ένωση: Στο 58’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ , ο Καμαρά έπιασε σουτ από τα δεξιά, με τον Τσιντώτα να διώχνει προσωρινά με το ένα χέρι. Ωστόσο στην αναμπουμπούλα που επικράτησε μέσα στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ, ο Σάσα πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το γκολ που τελικά έφερε τη νίκη για τους κίτρινους του Βορρά! Το γκολ εξετάστηκε από το VAR και καθότι έγκυρο, έδωσε στον Άρη το προβάδισμα παγώνοντας τους γηπεδούχους. Πράγματι, στα επόμενα λεπτά στην Ένωση επικράτησε ένα σοκ που φάνηκε στο παιχνίδι της. Ο Άρης ήταν πλέον καλύτερος και κρατούσε με άνεση την Ένωση έξω από τα καρέ του. Ο Μαντσίνι απέτυχε να σκοράρει στο 63’ στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ η Ένωση έχασε ευκαιρία με τον Σιμάνσκι που αστόχησε με το κεφάλι από καλή θέση.
Η ΑΕΚ λοιπόν είχε την υπεροχή, αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι ουσιαστικό απέναντι στους υπέρτερους φιλοξενούμενους. Απεναντίας ο Άρης μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ, αφού το δημιουργικό ταλέντο του Καμαρά, έδωσε δύο κάθετες μπαλιές μισό γκολ στους Μαντσίνι (78’) και Μπερτόλιο (84’). Ωστόσο αμφότεροι απέτυχαν να αυξήσουν το σκορ, ο πρώτος σουτάροντας λίγο άουτ και ο δεύτερος μην μπορώντας να νικήσει τον Τσιντώτα.
Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ πίεσε και πάλι για να πετύχει κάποιο γκολ. Ωστόσο της έλειπε το καθαρό μυαλό και δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη παρότι σε μία-δύο περιπτώσεις δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις.
Ο Σκοτσέζος διαιτητής κράτησε αδικαιολόγητα 9 λεπτά καθυστερήσεις, ενώ αρχικά είχε υποδείξει 5, ωστόσο ακόμη κι αν παίζαμε ακόμη 20 λεπτά, ο Άρης θα νικούσε και πάλι!
Ήταν μια μεγάλης σημασίας νίκη από έναν άξιο Άρη που θύμισε τις παλιές καλές του στιγμές. Η αλήθεια είναι όμως πως ο Άρης είναι γεννημένος για τέτοια ματς: απέναντι σε δυνατό αντίπαλο που δεν τον φοβάται, και κυρίως δεν τον περιμένει να κάνει αυτός το παιχνίδι.
Με τη νίκη αυτή οι κίτρινοι έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ που έπρεπε να ιδρώσει πολύ για να κατακτήσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, έχοντας κυριότερο αντίπαλό της, όχι τον Άρη, αλλά πλέον τον Παναθηναϊκό, καθώς η βαθμολογία λέει πια 3)Άρης 50, 4)ΑΕΚ 48, 5) ΠΑΟ 48.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Τσιντώτας, Μοχαμαντί (83' Μοχαμαντί), Τζαβέλλας, Βράνιες, Ρότα, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (69' Λε Ταλέκ), Άμραμπατ (69' Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (77' Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Γκάνεα (89' Σούντγκρεν), Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Εμπακατά, Ματίγια, Σάσα, Μαντσίνι (81' Μπερτόγλιο), Ιτούρμπε (67' Ματέο Γκαρσία), Πάλμα (67' Ντουκουρέ), Καμαρά (89' Δεληζήσης)