Μακριά ακόμη από το επιθυμητό

Θέλει πολύ δουλειά ο φετινός Άρης. Αυτό είναι το συμπέρασμα από το τέταρτο διεθνές φετινό φιλικό, αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη εναντίον της ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν με 0-2 στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας μετά από έναν αγώνα που είχε δύο πρόσωπα και που φυσικά λόγω του πρώιμου της εποχής, δεν προσφέρεται για συμπεράσματα καθώς οι παίκτες βρίσκονται ακόμη μακριά από το επιθυμητό επίπεδο.

Ο Άρης για ακόμη μια φορά έμεινε στο μηδέν, αφού δεν δημιούργησε σχεδόν τίποτα. Είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο που τον βρήκε να έχει την ακαρπη υπεροχή εναντίον ενός δυνατού αντιπάλου, αλλά στο δεύτερο μέρος οι πολλές αλλαγές και τα πολλά νέα πρόσωπα μπλόκαραν όλες τις γραμμές των κιτρίνων που δέχτηκαν δύο τέρματα, υστέρησαν σχεδόν στα πάντα και τελικά ηττήθηκαν φυσιολογικά χωρίς να μπορέσουν να κάνουν σχεδόν καμία ευκαιρία.

Η ζέστη έπαιξε και αυτή τον ρόλο της. Οι Βούλγαροι  πέτυχαν δύο τέρματα μέσα σε λίγα λεπτά, στο 47' με σουτ του Στόικσκοφ που αιφνιδίασε τον Κουέστα και στο 59΄με τον Ρούσεφ που διέσπασε την άμυνα του Άρη και έγραψε το τελικό 0-2.

Ο Άρης είναι ακόμη πολύ μακριά από τη φόρμα που χρειάζεται για να μπορέσει να διακριθεί στο Κόνφερενς Λιγκ και φυσικά αυτό που χρειάζονται οι παίκτες του είναι χρόνο και ...προπονήσεις!

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο (68’ Ντουκουρέ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (46’ Αηδόνης), Φεράρι (46’ Εμπακατά), Νταρίντα (46’ Τζούρασεκ), Παναγίδης, Ρουπ (46’ Πάβιτσιτς), Σαβέριο (46’ Μενέντες), Πάλμα (68’ Χριστοδουλόπουλος), Γκρέι (68’ Φατόρε).

ΤΣΣΚΑ 1948: Κανέι, Χέιλτον Πετρόφ, Κουρίστα, Οράτσεφ, Τσότσεφ, Τσένοφ, Ρούσεφ, Ταλίς, Κιρίλοφ, Βούτοφ. Στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι Ναούμοφ, Πεδρίνιο, Τσόνκοφ, Ραπνουίλ, Γιόσκοφ, Ενγκουιντά, Πίσεβιτς, Δασκαλοφ