Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Όλα μηδέν για τον ΑΡΗ με τη Λαμία (0-0)

Όλα έμειναν στο μηδέν ανάμεσα σε ΑΡΗ και Λαμία, με τα πράγματα να είναι μοιρασμένα στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς φάσεων και απόδοσης. Ενώ στο δεύτερο μισό μπορούμε να πούμε πως η Λαμία ήταν καλύτερη σε όλα τα σημεία, καθώς μπορούσε σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις να κλέψει το ματς, από έναν ΑΡΗ θα λέγαμε εντελώς εκτός αγώνα.

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για τη Λαμία, όταν ο Προβηδάκης θα κατέβει τη δεξιά πλευρά, θα βγάλει τη σέντρα το δεύτερο δοκάρι, με τον Ταιρόν να πιάνει την κεφαλιά και τον Σιαμπάνη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ στο 7’. Ο νεαρός τερματοφύλακας του ΑΡΗ πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, με τους Κουέστα και Ντένις να μένουν εκτός λόγω τραυματισμών από το προηγούμενο ματς κυπέλλου. Στο 12’ ο Λούμορ θα κατέβει από αριστερά μέχρι τη γραμμή του άουτ, η μπάλα βγει διαγώνια και πίσω με τον Μπερτόγλιο να κάνει το ανάποδο ψαλίδι λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά ο Τζανετόπουλος θα πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιαμπάνη. Η Λαμία σε αυτά τα πρώτα λεπτά χτύπησε στις αντεπιθέσεις, όπως στο 15’ όταν ο Μπαγκουρά θα πετάξει μπροστά τη μπάλα, θα προσπεράσει τον Μπράμπετς στο σπριντ, θα πλασάρει με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σιαμπάνη.

Ο Γκόλεμιτς στο 24’ θα πάρει μόνος την κεφαλιά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, μετά από κόρνερ με την άμυνα του ΑΡΗ να μην αντιδρά και τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Σέντρα του Σάσα από αριστερά στο 28’ ο Μάνος θα κάνει το γυριστό σε θέση δεξιά και λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, με τον Σαράνωφ να διώχνει σε κόρνερ, αλλά τον διαιτητή Μανούχο να δίνει άουτ. Αμέσως δύο λεπτά μετά ο Ιτούρμπε θα επιχειρήσει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 34’ ο Παραγουανός θα στείλει λίγο πάνω τη μπάλα από την εστία, μετά από φάουλ μέσα από το ημικύκλιο της περιοχής.

Σε μία ακόμα σεζόν ο ΑΡΗΣ έχει θέματα με τις εκτελέσεις φάουλ, κόρνερ και στην τελική πάσα, όπου οι επιθετικοί του δεν μπορούν να βρουν σωστά τον φορ, αλλά και γενικότερα φανέλα συμπαίκτη!!!

Το 0-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές μάχες στις δύο εστίες!

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στη θέση του Ιτούρμπε μπήκε ο Γκαρσία από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Με 4-4-2 συνέχισε ο κ. Γρηγορίου, ενώ με το 4-2-3-1 ο Άκης Μάντζιος για τους γηπεδούχους. Πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου, χωρίς φάσεις στην αρχή του δεύτερου μισού. Καμία προσπάθεια από πλευράς ΑΡΗ να ανεβάσει παιχνίδι, με πολλές πάσες στο χώρου της μεσαίας γραμμής, ενώ οι Λαμιώτες μένουν πίσω από το κέντρο περιμένοντας να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Πρώτο σουτ από τον ΑΡΗ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάνο στο 61’ η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

Στο 66’ ο Ρομανιτς θα μπει στην περιοχή των κιτρινόμαυρων, θα γυρίσει πολύ ωραία διαγώνια πίσω τη μπάλα στον Καραμάνο σε θέση αριστερά, ο οποίος θα πλασάρει στην αντίθετη γωνία με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Κινήσεις συνεχώς εκτός αντίπαλης περιοχής από πλευράς γηπεδούχων, με παράλληλες πάσες, χωρίς οι όποιες τελικές να σημαδεύουν κιτρινόμαυρα και με πλάτη προς το τέρμα.

Παρά λίγο δε θα βρει τη μπάλα ο Μπαγκουρά που βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Προβηδάκη, καταλήγοντας τελικά λίγο άουτ, στο 81’. Κανένα φάουλ στον Τζανετόπουλο στο 84’ όταν διεκδικήθηκε η μπάλα με τον Γκαρσία στον αέρα. Ο Έλληνας αμυντικός έκανε σίγουρα θέατρο!!! Άσχετοι και προκλητικοί Έλληνες διαιτητές που σίγουρα ξέρουν κάτι άλλο εκτός από το ίδιο το άθλημα. Στο 90’ οι παίκτες της Λαμίας θα βρεθούν ωραία στην περιοχή, με τον Αραμπούλι να δέχεται τη μπάλα λίγο πάνω από το πέναλτι, στέλνοντας τη μακριά άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων ο νεοεισελθών Τσκούκαλος θα βρεθεί λίγο μέσα στην περιοχή, θα κάνει το σουτ με τον Σιαμπάνη να διώχνει.

Ακόμα ένα παιχνίδι που ο ΑΡΗΣ έμεινε στο 0-0, με μία ομάδα όπως η Λαμία που υπήρξε πολύ καλύτερη φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Aργολίδας)

Βοηθοί: Γιάννης Καραγκιοζόπουλος (Ημαθίας), Δημήτρης Βεργέτης (Αργολίδας)

4ος: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

VAR: Ευάγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθός VAR: Μιχαήλ Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59′ Φαμπιάνο, 90’+3’Σούντγκρεν/26΄Σαραμαντάς, 90’+3′ Ρόμανιτς