Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Παρέδωσε τα όπλα στο Β' ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης καθώς επικράτησε του Άρη με 101-84 στο δικό του βήμα παραμονής στην Basket League σε αντίθεση με τους «κίτρινους» οι οποίοι βλέπουν να πλησιάζει ακόμη περισσότερο το φάσμα του υποβιβασμού.

O ΠΑΟΚ κατευθύνθηκε από τον εκπληκτικό Σάνον Σόρτερ στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς ο Αμερικανός έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι, σημείωσε 13 πόντους και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-13 στα μισά της περιόδου. Ο Άρης είχε σκορ μόνο από τους ψηλούς του (σ. σ. Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς) είχε πρόβλημα στην άμυνα κι αυτό «εκτοξεύτηκε» όταν μπήκε στο παιχνίδι και ο Άνταμ Σμιθ. Με 10/14 σουτ και 5/9 τρίποντα ο ΠΑΟΚ πάτησε έως και σε διαφορά δέκα πόντων (32-22). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-24.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στο μακρινό σουτ στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Άρης έπαιξε ξεκάθαρα παιχνίδι κατοχών και πήρε σκορ μέσα από την αποτελεσματικότητά του από τη γραμμή των βολών (σ. σ. είχε 17/22 στο πρώτο μέρος). Οι βοήθειες του Διαμαντή Σλαφτσάκη του έδωσαν τη δυνατότητα να ροκανίσει τη διαφορά (37-35, 14’), εκεί ο Μπόμπι Μπράουν έγινε παράγοντας του αγώνα με πέντε συνεχόμενους πόντους (44-37), αλλά ο Κεν Μπράουν του Άρη είχε απαντήσεις. Αυτό που έβαλε τη σφραγίδα του στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου ήταν ο Άνταμ Σμιθ με την αποτελεσματικότητά του (σ. σ. 17π. με 6/7 σουτ) καθώς ηγήθηκε του ΠΑΟΚ στο επιμέρους 13-4 που έκανε στα τελευταία τρία λεπτά επαναφέροντας τη διαφορά στο +10 (57-47).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κατευθύνεται από την ευστοχία του στο μακρινό σουτ και στο 3ο δεκάλεπτο καθώς ο Άνταμ Σμιθ άρχισε ζεστός και η διαφορά πήγε στο +16 (65-49). Εκεί ο Άρης αντέδρασε με τον ίδιο τρόπο, με δημιουργία μέσα στο καλάθι και εξέλιξης του play με τρίποντα του Γκετσεβίτσιους και μείωσε σε 67-60, λίγο πριν τη συμπλήρωσε έξι λεπτών. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία και τον έλεγχο του αγώνα μέσα από την ευστοχία του στο μακρινό σουτ (σ. σ. είχε 12/24 τρίποντα έως το 29’) και φρόντισε να απαντήσει με επιμέρους σκορ 11-3 και επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα των 15 πόντων (78-63, 30’).

Τα καλύτερα για τον ΠΑΟΚ και χειρότερα για τον Άρη ήρθαν έπειτα από 78 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο καθώς οι «κίτρινοι» κατάφεραν να κάνουν τρία λάθη σ’ αυτό το διάστημα και είδαν τη διαφορά να πηγαίνει στο +20 (83-63). Η πρώτη αντίδραση του Άρη αποδείχθηκε στιγμιαία καθώς Μπεστ και Ουίγκινς φρόντισαν να διαφυλάξουν αυτό το προβάδισμα για την ομάδα τους, ειδικά ο πρώτος καθώς είχε 3/3 προσπάθειες τριών πόντων.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τελευταία πεντάλεπτο του αγώνα με +20 (93-73) και φυσικά δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στο να διατηρήσει αυτή τη διαφορά καθώς ο Άρης παρέδωσε όπλα αποδεχόμενος τον ρόλο κομπάρσου που είχε στην τελευταία περίοδο.