Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Πρεμιέρα με τριάρα ο ΑΡΗΣ...Τρομερός Μαντσίνι, μάγος ο Μανού!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο ΑΡΗΣ έχοντας ένα καλό πρώτο εικοσάλεπτο και με τον Μαντσίνι πήρε προβάδισμα 2-0 στο πρώτο μισό, με λάθη όμως στο κέντρο και την αμυντική λειτουργία. Στο δεύτερο με την είσοδο του Μανού Γκαρθία απελευθερώθηκε ο Γκρει που βρήκε το γκολ για το τελικό 3-0, με τον θεό του πολέμου να κυριαρχεί στο υπόλοιπο του αγώνα. Μόνο στην αρχή ο Λεβαδειακός, με ξαφνικές αντεπιθέσεις και πίεση ψηλά.

Με το 4-4-2 ξεκίνησε ο τεχνικός του ΑΡΗ κ.Μπούργος, με τον Λεβαδειακό να θέλει να χτυπήσει μονάχα στις ξαφνικές αντεπιθέσεις με το 3-5-2, που άλλαξε προς το τέλος του ημιχρόνου σε 4-4-2.

Πρώτη καλή επίσκεψη του ΑΡΗ στα αντίθετα καρέ, το δοκάρι του Μπράμπετς, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού Μάρκοβιτς να διώχνει με γροθιά και τη μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι. Μετά το διώξιμο από την άμυνα ο διαιτητής Τζοβάρας θα δώσει επιθετικό φάουλ, στο 6’.

Ο ΑΡΗΣ θα ανοίξει το σκορ στο 13’ όταν ο Γκρέι θα βρεθεί λίγο κάτω από την αντίπαλη άμυνα σε θέση “δέκα”, θα κάνει την κάθετη στον Μαντσίνι από θέση δεξιά και με κίνηση στον άξονα, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ στην αντίθετη γωνία θα πραγματοποιήσει το 1-0!!!

Στο 17’ η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπελμόντε που βρέθηκε ανάμεσα από τους στόπερ του ΑΡΗ, με τον Κουέστα να αποσοβεί τον κίνδυνο, αλλά ο Τζοβάρας δε σφύριξε το φάουλ που προηγήθηκε στον Πίρσμαν στην αρχή της αντεπίθεσης. Συνεχή τα σκληρά φάουλ πάνω στον Μαντσίνι, φυσικά δε δίνονται από τον διαιτητή του αγώνα.

O Μαντσίνι θα βρει τον Γκρει στο 23’ στον άξονα, ο οποίος θα κάνει την κάθετη μέσα στη μεγάλη περιοχή στον Καμάτσο, που θα πλασάρει αλλά θα διώξει πρώτα ο Μάρκοβιτς και εν συνεχεία η άμυνα των φιλοξενούμενων σε κόρνερ. Σουτ εντός περιοχής από τον Κωνσταντινίδη η μπάλα φύγει λίγο άουτ στο 33’, μετά από κόρνερ του Μεχία. Οι κιτρινόμαυροι στη συνέχεια το μόνο που κατάφεραν ήταν να κρατήσουν τη μπάλα, χωρίς να απειλούν, με τον αντίπαλο να προσπαθεί με 10 παίκτες πίσω από το κέντρο να αμύνεται και να τρέχει στην αντεπίθεση, χωρίς όμως και από τη μεριά τους κάτι σπουδαίο.

Ο Ντανιέλ Μαντσίνι είχε ξανά άλλη άποψη, αφού θα πάρει τη μπάλα έξω από την περιοχή θα κινηθεί ανάμεσα από τους αμυνόμενους, θα πλασάρει τον Μάρκοβιτς για το 2-0 στο 47’!!!

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τον ΑΡΗ να έχει ένα καλό πρώτο 25λεπτο, χωρίς να κινείται καλά αλλά με τη μπάλα στα πόδια ως το τέλος του πρώτου μισού, με τον Μαντσίνι απλά να δίνει προβάδισμα για την ανάπαυλα. Από την άλλη μεριά ο Λεβαδειακός, αν και φιλότιμος δεν είχε σε αυτό το 45λεπτο, το κάτι παραπάνω για να απειλήσει περισσότερο, από ένα - δύο σουτ που έβγαλε ο Κουέστα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ.Μπούργος άλλαξε τους Καμάτσο και Νταμπό, με Μανού Γκαρθία και Ντιόπ, θέλοντας έτσι να ελέγξει το χώρο του κέντρου, το οποίο δεν είχε καλή απόδοση στην αρχή, με πολλές χαμένες μπάλες και λίγες καλύψεις στην άμυνα.

Ο Φαμπιάνο θα βγει σε θέση δεξιού εξτρέμ στο 53’ θα βρει τον Γκρέι στο ύψος της μικρής περιοχής με την άμυνα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 55’ ο Πάλμα θα πιέσει στην πάσα τον Μάρκοβιτς, θα κλέψει με τη μπάλα να πηγαίνει στον άξονα και το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όπου ο Γκρέι αντί να σουτάρει, θα αφήσει στον Μαντσίνι που ακολουθούσε, με το σουτ που επιχείρησε να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εξαιρετική κάθετη του Μανού Γκαρθία, στον Μαντσίνι που έκανε κίνηση από δεξιά, ο οποίος θα βρει τον Γκρέι στον άξονα σε θέση βολής με το σουτ να βγάζει σωτήρια ο Μάρκοβιτς και εν συνεχεία με την κόντρα του Συμελίδη η μπάλα θα καταλήξει κόρνερ, στο 61’. Ένα λεπτό αμέσως μετά, ο Μανού Γκαρθία θα βρει τον Γκρέι που θα παίξει πλάτη τον αμυντικό, θα ξεμαρκαριστεί θα μπει στην περιοχή αλλά θα σουτάρει άουτ.

Η προσθήκη του Ισπανού επιτελικού μέσου, κρατά την άμυνα του αντιπάλου πίσω, έχοντας πιο γεμάτο κέντρο, αντιμετωπίζοντας έτσι και τις αντεπιθέσεις, απελευθερώνοντας και τον Γκρει που στο πρώτο ημίχρονο διετέλεσε χρέη μεσοεπιθετικού.

Πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα το σουτ του Βήχου, μετά από εκτέλεση φάουλ στο 67’. Αμέσως μετά ο Πάλμα θα βγει από θέση αριστερά, θα βρει με ωραίο εσωτερικό φάλτσο τον Γκρέι πίσω από τον Βινίσιους, με τον Τζαμαικανό να κάνει το 3-0 με απευθείας πλασέ στο 68’!!!

Στο 73’ σουτ από τον Λούα Λούα που βρέθηκε εντός περιοχής και από θέση αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Ντεμπούτο για τον Ζιρβίνιο με την είσοδο του στο ματς, στη θέση του Πάλμα στο 75’! Ντεμπούτο και για τον νεαρό Χατζηιωάννου στο 81’ που πήρε τη θέση του Γκρέι. Στο 88’ τρομερή νέα κάθετη του Μανού που θα βρει αυτή τη βορά τον Ζιρβίνιο που θα πλασάρει τον Μάρκοβιτς, με τη μπάλα να βρίσκει στα πόδια του, με τον Ιβοριανό να προσπαθεί εκ νέου να πλασάρει αλλά θα χάσει από τον αντίπαλο πορτιέρε.

Το παιχνίδι θα λήξει με τον ΑΡΗ να παίρνει τους πρώτους τρεις βαθμούς της περιόδου 2022-2023!

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (82′ Μαζικού), Νταμπό (46′ Ντιοπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Πάλμα (73′ Ζερβίνιο), Καμάτσο (46′ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι (82′ Χατζηιωάννου)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης):  Μάρκοβιτς, Μεχία, Σόουζα Ντος Σάντος, Ρούα, Βήχος, Βράκας, Δούμτσιος, Συμελίδης, Κωνσταντινίδης, Μπελμόντε (58′ Λουα Λούα) και Τζημόπουλος

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας

Α’ Βοηθός: Μιχαήλ Παπαδάκης

Β’ Βοηθός: Αντώνιος Σινιοράκης

4ος διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας

VAR: Αθανάσιος Τζήλος