Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Κέρδισε τον Πανιώνιο (2-0) κι εδραιώθηκε στην 5άδα ο ΑΡΗΣ

Αντί για 5 ή 6-0 ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Πανιώνιο με 2-0, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ρόουζ, Φετφατζίδη και Γκάμα.

Αρκετά δυνατά μπήκε ο ΑΡΗΣ στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Στο 4’ ο Ντιγκινί θα κάνει το τακουνάκι για τον Γκάμα, με τον Πορτογάλο να κάνει την παράλληλη και τον Λάρσον να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά ο Σάσα θα κάνει το διαγώνιο σουτ, η μπάλα βγήκε λίγο άουτ.
Ο Φετφατζίδης στο 13’ θα κάνει την κίνηση από τη γραμμή του άουτ, θα κάνει το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Κενός χώρος για τον Γκάμα, δοκιμάζει το πόδι του και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Μάλερμπ μπλοκάρει στο 19’. Ένα λεπτό μετά ο Ρόουζ θα γυρίσει μέσα στην περιοχή θα κάνει το σουτ, θα μπλοκάρει ο Μάλερμπ.
Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι κυανέρυθροι θα μείνουν πολύ πίσω από το κέντρο να αμύνονται, με τον ΑΡΗ να πιέζει συνεχώς για γκολ.
Το σκορ θα ανοίξει ο Γκάμα όταν ο Ντιγκινί θα του στρώσει τη μπάλα μετά από κεφαλιά που πήρε, με τον Πορτογάλο να κάνει το φαλτσαριστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον Μάλερμπ να βλέπει απλώς τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα στο 31’, 1-0 για τον ΑΡΗ!!!
Πρώτη επίσκεψη του Πανιωνίου στην περιοχή του Κουέστα στο 35’ όταν ο Εμμανουηλίδης θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει, με τον Ισπανό να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια!
Ο ΑΡΗΣ θα διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Ρόουζ με καταπληκτική ενέργεια, θα βρει με μπαλιά σχεδόν 50 μέτρων τον Φετφατζίδη που θα κατεβάσει άριστα τη μπάλα θα περάσει τον Μάλερμπ, θα σκοράρει για το 2-0 στο 42’! Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μισού του αγώνα.

Διαδοχικά σουτ από Ντιγκινί-Ματίγια και ξανά Ντιγκινί σε διάστημα ενός λεπτού από στο 50’-51’ ο Μάλερμπ είχε αρκετή δουλειά σε αυτό το σημείο. Στο 54’ ακόμα μία εξαιρετική προσπάθεια από τον Ρόουζ που θα παίξει το ένα – δύο με τον Φετφατζίδη, αφού πέρασε δύο παίκτες, θα δεχτεί τελευταίος τη μπάλα για να κάνει το 3-0 με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής Τάσης με τη βοήθεια του Σέζου από το VAR θα το ακυρώσει ως οφ σάιντ, σε μία δύσκολη φάση που έδωσαν την παράβαση στην αρχή της φάσης και στο βολέ του Κουέστα.
Σε μία αντεπίθεση του Πανιωνίου ο Αραμπουλί θα σουτάρει λίγο άουτ στο 68’. Στο σημείο αυτό η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ έριξε το ρυθμό της, ίσως εξαιτίας αυτής της διακοπής ακύρωσης του γκολ που πέτυχε ο Ρόουζ.
Ο Πανιώνιος στο 81’ θα μείνει με δέκα παίκτες όταν ο Καμαρά κλώτσησε από πίσω τον Σάσα, με τον διαιτητή να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κόκκινη. Ο Καμαρά μάλιστα επέστρεψε μετά από καιρό στην αποστολή, δέχθηκε κόκκινη προερχόμενος από τον πάγκο ως αλλαγή.
Τριπλή προσπάθεια στο 89’ δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Πρώτα ο Ντουρμισάι θα κάνει το σουτ θα διώξει ο Μάλερμπ με τα πόδια, στη συνέχεια ο Μαρτίνες θα βρει το δοκάρι, ενώ πάνω από τη γραμμή θα διώξουν το σουτ του Φετφατζίδη. Τελικά θα δοθεί οφσάιντ, με τον διαιτητή Τάση να συνομιλεί με τον Σέζο για περίπου τρία λεπτά χωρίς λόγο.
Πολύ ωραίο στρώσιμο της μπάλας από τον Μαρτίνες στον Ματσίνι ο ποίος θα κάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι, με τη μπάλα να βγαίνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στο 94’! Στο 97’ ο Μάλερμπ θα μπλοκάρει το σουτ του Σάσα.

Πολύ καλοί σήμερα οι Ρόουζ, Φετφατζίδης, Γκάμα και Σούντγκρεν που έδωσαν νέα πνοή στην ομάδα του ΑΡΗ.
Οι συνθέσεις:
Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Σόουζα, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί (74΄Ντουρμισάι), Γκάμα (84΄Μαρτίνες), Λάρσον (74΄Μαντσίνι), Φετφατζίδης
Στον πάγκο: Έμαν, Ντουρμισάι, Μαντσίνι, Μπα, Μαρτίνες, Τόνσο, Μπαγκαλιάννης
Πανιώνιος (Ν. Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ντομίνγκες, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (54΄Καμαρά), Οικονομίδης, Κόρμπος, Αραμπουλή, Κιάκος (59΄Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης, Ρέντζας, Ευαγγέλου (75΄Δούμτσιος)
Στον πάγκο: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μίκο, Δούμτσιος, Μιλόγεβιτς, Καμαρά και Ρέτζος.
Διαιτητής: Γιώργος Τάσης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής) – Μιχάλης Παπαδάκης (Ηρακλείου)
VAR: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς) – AVAR: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου)
4ος: Γιώργος Μπίκας (Χαλκιδικής)