Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

Δεσμώτης στις ορέξεις του Προμηθέα

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Προμηθέας με τον Άρη, αφού οι παίκτες μας δεν κατόρθωσαν σε καμία περίπτωση να είναι ανταγωνιστικοί και να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μια ακόμη ήττα με 95-79.

Με την ήττα αυτοί οι κίτρνοι παραμένουν στην τελευταία θέση και θα πρέπει να είναι ευγνώμονες στον Ηρακλή που βύθισε επίσης τον συμπολίτη παοκ, που φαίνεται να διανύει και αυτός ιστορικές, αρνητικά, μέρες αφού μοιράζεται την τελευταία θέση με τον Άρη.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όταν ο Άρης αντιδρούσε, κατάφερνε άμεσα να βρει λύσεις και να μην αφήσει τους «κίτρινους» να πάρουν... κεφάλι στο σκορ και να παραμείνουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Ουσιαστικά ο Άρης... πλήρωσε το κακό του πρώτο δεκάλεπτο όταν βρέθηκε στο -13, μία διαφορά που ο Προμηθέας μπόρεσε να διατηρήσει και να αυξήσει στην τέταρτη περίοδο, ώστε να φτάσει εύκολα στην νίκη.

Για τους Πατρινούς Λίποβι (18π.) και Έλις (15π) ήταν οι κορυφαίοι, κάνοντας... ζημιές από τα 6.75 και την ρακέτα, ενώ σημαντική η βοήθεια των Μαυροκεφαλίδη, Κατσίβελη και Ρόμπινσον.

Από τον Άρη ο Μπράουν (17π.) έκανε την διαφορά όταν μπήκε αλλά όχι όσο θα ήθελε ο Σάββας Καμπερίδης, ενώ βοήθησε και ο Μόρις (19π.) παρότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί περισσότερο. Εκτός κλίματος Ντραγκίσεβιτς, Μιλόσεβιτς και Μποχωρίδης.

Ο Προμηθέας επέβαλλε τον γρήγορο ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο και… χτύπησε τον Άρη στην ταχύτητα, αλλά και μέσα στην ρακέτα. Οι γηπεδούχοι έτσι προηγήθηκαν με 17-4 στο πέμπτο λεπτό, βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75, με τους φιλοξενούμενους να είναι μία… φάση πίσω σε κάθε άμυνα. Ο Προμηθέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρίσκονταν στο +13 (30-17).

Η είσοδος του Μπράουν σε πρώτη φάση αλλά και του Μόρις, βελτιωσαν σημαντικά την εικόνα του Άρη σε άμυνα και επίθεση. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 34-17 στο 12ο λεπτό, με τους «κίτρινους» να αντιδρούν και να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 12-4 προκειμένου να μειώσουν σε 38-29 στο 15ο λεπτό. Ο Προμηθέας διατήρησε μία διαφορά στους δέκα πόντους, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στα ριμπάουντ (23-13), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 49-39.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και μπόρεσε να μειώσει σε 53-46 στο 23ο λεπτό, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντεπίθεση του Προμηθέα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Σάββα Καμπερίδη και με ένα σερί 7-0, έστειλε την διαφορά στους 15 πόντους (61-46) στο 15ο λεπτό.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα επόμενα πέντε λεπτά, ο Άρης προσωρινά μείωνε, ο Προμηθέας κρατούσε την διαφορά και πάλι σε επίπεδα… ασφαλείας, κλείνοντας στο +13 (71-58) το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης δεν είχε αντίδραση, ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και αυτό τον βοήθησε να φτάσει την διαφορά στους 17 πόντους (82-65), 4΄και 30΄΄ πριν το φινάλε του αγώνα. Οι προπονητές έκαναν αλλαγές, έδωσαν χρόνο στους «μικρούς» και ο Προμηθέας επικράτησε με 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-39, 71-58, 95-79.

πηγή άρθρου: sdna.gr