1991: Απόδραση από τον Τάφο του Ινδού μετά από 2 παρατάσεις

Ο Άρης που προέρχεται από την βαριά ήττα στην Αμβέρσα από την Μάες Πιλς (92-76) ταξιδεύει στην Αθήνα για το δύσκολο παιχνίδι με τον μέχρι εκείνη τη στιγμή αήττητο εντός έδρας Παναθηναϊκό για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στην αποστολή της ομάδας δεν βρίσκεται ο Παναγιώτης Γιαννάκης ο οποίος απέχει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας λόγω οικονομικών διαφορών με τη διοίκηση. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη κάνει ο πρώην παίκτης των πρασίνων Έντγκαρ Τζόουνς .

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης μπαίνει καλύτερα και παίρνει το προβάδισμα χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει σε κανένα σημείο λόγω και των πολλών φάουλ που σφυρίζουν οι διαιτητές στους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός προηγείται για πρώτη φορά στο σκορ στο 10ο λεπτό με 22-21 και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά φτάνει στα επίπεδα των 10 πόντων (50-40),την μεγαλύτερη υπέρ των πρασίνων στο παιχνίδι. Με ένα μίνι ξέσπασμα του κορυφαίου για τους κίτρινους Νίκο Γκάλη το σκορ στην ανάπαυλα θα κλείσει στο 50-45.
Στην επανάληψη ο Άρης δεν μπαίνει καλά και στο 25ο λεπτό βρίσκεται ξανά πίσω στο σκορ με 10 πόντους (67-57). Στο σημείο εκείνο ένα αντιαθλητικό φάουλ του Πεδουλάκη και 2 τεχνικές ποινές που δίνονται στον προπονητή των γηπεδούχων Παβλίσεβιτς δίνουν το δικαίωμα στον Νίκο Γκάλη με συνεχόμενα καλάθια να φέρει τη διαφορά στο πόντο (67-66). Ο υπόλοιπος χρόνος κυλάει με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και 33 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Παναθηναϊκός κρατάει το προβάδισμα με 94-91. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πάει στα χέρια του Ντίνου Αγγελίδη ο οποίος ευστοχεί σε τρίποντο και στέλνει το παιχνίδι σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Άρης ξεφεύγει στο σκορ και λίγο πριν το τέλος βρίσκεται μπροστά με 96-103. Συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και εύστοχα τρίποντα από τους Μυριούνη και Σκροπολίθα οδηγούν το παιχνίδι σε 2η παράταση (105-105). Στη δεύτερη παράταση οι 2 ομάδες παρατάσονται αποδεκατισμένες : από τους γηπεδούχους έχουν αποβληθεί οι Πεδουλάκης και Ντέιβις ενώ από τον Άρη οι Ιωάννου,Τζόουνς και Μισούνοφ. Στο πρώτο λεπτό αποχωρούν και οι Αλβέρτης-Πετσάρσκι με τον πρώτο να έχει προλάβει με τρίποντο να βάλει μπροστά τον Παναθηναϊκό με 112-109. Σε εκείνο το σημείο την κατάσταση αναλαμβάνουν οι Σούμποτιτς και Βουρτζούμης όπου με μεγάλα καλάθια δίνουν την πολύ δύσκολη νίκη στην ομάδα τους με 114-121. Κανένας παίκτης του Άρη δεν υστέρησε με κορυφαίο όλων για τους νικητές τον Νίκο Γκάλη που τελειώνει το παιχνίδι με 40 πόντους.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟ: Γεωργικόπουλος 2, Σκοπολίθρας 3, Ανδρίτσος 8, Οικονόμου 14, Γκέκας 28, Ντέιβις 14, Αλβέρτης 11, Μηριούνης 20

Άρης: Μπαλτατζής, Γκάλης 40, Σούμποτιτς 24, Μισώνωφ 13, Ρωμανίδης 3, Βουρτζούμης 4, Πετσάρσκι 12, Αγγελίδης 17, Ιωάννου, Τζόουνς 8.