1988: Νίκη στην Ολλανδία αν και χωρίς τον Γιαννάκη

Για την προτελευταία αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο Αυτοκράτορας επικράτησε στις 16 Μαρτίου 1988 εκτός έδρας της Ολλανδικής Ντεν Μπος με 87-88 χωρίς να έχει στη σύνθεση του τον Παναγιώτη Γιαννάκη.

Ο Άρης που ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας τον Δοξάκη στη βασική σύνθεση του και στο 5ο λεπτό ήταν ήδη μπροστά με 10-14. Οι Ολλανδοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 25-25 στα 9:30 όμως ο Γκάλης και ο Σούμποτιτς ανέλαβαν δράση και στο 12:12 η διαφορά έφτασε τους 14 (27-41). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ιωαννίδη έπαθαν μία αδικαιολόγητη καθίζηση και οι γηπεδούχοι αφού πρώτα μείωσαν σε 37-41 εν τέλει ισοφάρισαν σε 43-43 στο 18ο λεπτό. Στο τελευταίο δίλεπτο πριν την ανάπαυλα οι κίτρινοι ξανά με πρωταγωνιστές τους Σούμποτιτς και Γκάλη πήραν κεφάλι στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-52. Στην επανάληψη ο Δοξάκης έκανε το 45-54 όμως εκεί ο Άρης έπαθε νέα καθίζηση και η Ντεν Μπος έχοντας τον Ρέιντεκ σε μεγάλη μέρα προηγήθηκε με 61-60 στα 24:30 και ξέφυγε με 71-65 στο 28’. Με τρίποντο του Σούμποτιτς ο Άρης μείωσε σε 71-68 όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 77-68. Τότε ο Ουϊλτζερ που είχε 4 φάουλ πέρασε στο παιχνίδι αναλαμβάνοντας τον Ρέιντεκ. Ο Καναδός εξαφάνισε τον προσωπικό του αντίπαλο και ο Άρης μείωσε στον πόντο 79-78 αφού πριν είχε αποχωρήσει και ο Μπότεκ που φρουρούσε τον Γκάλη. Ο Άρης προηγήθηκε με 82-84 ενώ ο Κάιπερς ισοφάρισε με 2 εύστοχες βολές στο 38’. Στο τελευταίο λεπτό οι Γκάλης και Ουϊλτζερ έκαναν το 84-88 και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Κάιπερς στο τελικό 87-88.

Έντονη η παρουσία των φίλων του Άρη και στην Ολλανδία
Ο Αυτοκράτορας που είχε ήδη προκριθεί στο Final 4 της Γάνδης από την προηγούμενη αγωνιστική με τη νίκη επί της Παρτιζάν έφτασε τις 9 νίκες σε 13 αγώνες με τον τελευταίο του αγώνα πριν τη Γάνδη να είναι στην Ιταλία με την Τρέϊσερ.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 38, Σούμποτιτς 27, Φιλίππου 2, Ουϊλτζερ 19, Δοξάκης 2, Λυπηρίδης, Ρωμανίδης, Σταμάτης