2006: Νίκη επί της Εστουντιάντες και πρώτη θέση στον όμιλο

Για την 9η αγωνιστική των ομίλων του ULEB Cup ο Άρης στις 10 Ιανουαρίου 2006 υποδέχτηκε την ισπανική Εστουντιάντες με στόχο τη νίκη που θα του έδινε την 1η θέση. Οι Ισπανοί από την μεριά τους έψαχναν την νίκη που θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση.

Οι κίτρινοι 3 μέρες πριν τον αγώνα με την Εστουνιάντες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στο ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό στο οποίο πήραν τελικά τη νίκη όμως παρουσιάστηκαν κουρασμένοι στον Ευρωπαικό αγώνα. Οι παίκτες του Άρη έχασαν πολλά σουτ (12/36 δίποντα και 8/24 τρίποντα) και υπέπεσαν συνολικά σε 19 λάθη. Με κορυφαίο στο πρώτο ημίχρονο τον Τέρελ Κασλ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα το οποίο κράτησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Η κακή εικόνα του Άρη επιτρέπει στο τέταρτο δεκάλεπτο στους Ισπανούς να πάρουν προβάδισμα με 54-57. Στο σημείο εκείνο ο MVP του αγώνα Κόρεϊ Μπρούερ παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και με 8 προσωπικούς του πόντους (2 τρίποντα,2 βολές) διαμορφώνει το σκορ στο 62-57 ενώ λίγο αργότερα με μία εκπληκτική ασσιστ στον Στακ ο Άρης προηγείται με 66-61. Οι κίτρινοι τελικά αποφεύγουν το κάζο και παίρνουν τη νίκη με 73-69 που σε συνδιασμό με την ήττα της Λουκόιλ από τη Βέντσπιλς τους δίνει και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου. Στον γύρο των 16 ο Άρης έρχεται αντιμέτωπος με τον τέταρτο του Β’ ομίλου Πανιώνιο.

Οι λίγοι φίλοι της ισπανικής ομάδας στο Παλέ!
ΑΡΗΣ : Πάντιους 8, Κασλ 17, Στακ 11, Μπρούερ 20, Σιγάλας 3, Πέτροβιτς, Ασημακόπουλος 6, Καμπερίδης, Χαριτόπουλος 6, Ουίλκινσον 2, Ορφανός, Κουλ
ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ : Χιμένεθ 8, Ιτούρμπε 9, Μεντιμπούρου 2, Μακ Ντόναλντ 7, Ροντρίγκεθ 7, Γιάσεν 10, Βινταουρέτα 6, Τόρες, Αζόφρα, Μίσο 12, Μπουένο 10, Σουάρεζ 2