2003: Στον έβδομο ουρανό, με την έβδομη εκτός έδρας νίκη

9.3.2003

Γήπεδο Γρηγόρης Λαμπράκης, Καλλιθέα-Αθήνα

Μετά την Ξάνθη η ομάδα του Γιώργου Φοιρού άλωσε και την Καλλιθέα και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, αν και αγωνιζόταν από τον α΄ μέρος με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντεμπά Νιρέν.

Είναι αλήθεια ότι στο πρώτο ημίωρο του αγώνος, οι παίκτες μας δυσκολεύτηκαν να προσαρμοστούν στο χωράφι του «Ελ Πάσο» και στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Η Καλλιθέα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και δημιούργησε φάσεις μπροστά από την εστία του Δέλλιου. Ωστόσο στο 14΄λεπτό, ο Άρης παραλίγο να προηγηθεί μετά από μαγική μπαλιά του Κνόπερ στον Διγκόζη που σούταρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στα αμέσως επόμενα λεπτά η Καλλιθέα, δύο φορές θα φτάσει κοντά στο γκολ. Στο 23΄ο Κολτσίδας θα σταματήσει τον Γκέκα, ενώ στο 29΄ ο Τάτσης, μόνος με τον Δέλλιο αντίπαλο, θα μπερδευτεί και θα απωλέσει την ευκαιρία.

Κάπου εκεί θα ξεθυμάνει η επιθετικότητα των γηπεδούχων. Ωστόσο η αποβολή του Ντεμπά Νιρέν στο 35’ που εντελώς ανόητα χτύπησε τον Κουτσουπιά, φάνηκε ότι θα αλλάξει τους συσχετισμούς του αγώνα. Το αντίθετο όμως… Από το σημείο εκείνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο Άρης.

Στο 40΄ ο Άρης θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Εμπαλέ από τον Κουτσουπιά. Ο Στρακόσια όμως θα αποκρούσει το πέναλτι του Διγκόζη.

Κυρίαρχος ο Άρης στο β΄ μέρος, θα προηγηθεί στο 51΄ με κεφαλιά του Καμπάνταη.

Ο Μπάμπης Τεννές πέρασε μέσα στον αγώνα τρεις επιθετικούς, παίζοντας φουλ επίθεση, κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να βρίσκει χώρους στις αντεπιθέσεις.

Στο 72΄ο Εμπαλέ «χόρεψε» την άμυνα της Καλλιθέας και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Κούσα που έκανε το 0-2, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Λίγο πριν το τέλος ο Κνόπερ θα σημαδέψει το δοκάρι.

Ο νεαρός Λεωνίδας Καμπάνταης που σκόραρε φαίνεται να «αρπάζει από τα μαλλιά» τις ευκαιρίες που του δίνει ο Φοιρός. Παίζει με θάρρος και δύναμη και αποτελεί ελπίδα του Άρεως για το μέλλον.

Απαράδεκτος ο Ντεμπά Νιρέν που με την απερίσκεπτη ενέργειά του άφησε την ομάδα με 10 παίκτες σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Η απουσία του δεν φάνηκε, αλλά αυτό δεν τον απαλλάσσει από την ευθύνη.

Δικαιωμένος ο Φοιρός και από την επιλογή του Καμπάνταη αλλά και από την αλλαγή του Κούσα. Και οι δύο βοήθησαν την ομάδα.

Από την υπόλοιπη ομάδα ξεχώρισαν ο σταθερός Μόρις,ο άψογος Μπράγκα, ο αεικίνητος Εμπαλές, ο παίκτης –εργαλείο Σελάντερ και ο «μαγικός» σε κάποιες φάσεις Κνόπερ.

Οι συνθέσεις

Καλλιθέα: Στρακόσια, Γόγολος, Κουτσουπιάς (46΄Ντάνι), Δημητρίου, Τάτσης, Τσιμπίδης (63΄Πέτκοβιτς), Γκεοργκίεφ, Νταμπρόφσκι, Σαββίδης(53΄ Έλντερ), Γκέκας, Κυριάκος.

Άρης: Δέλλιος, Μπράγκα, Κατσαρός,Μόρις, Κολτσίδας, Διγκόζης, Σελάντερ, Κνόπερ (67΄Πανόπουλος), Εμπαλέ ( 83΄Καζαντζής), Ντεμπά Νιρέν, Καμπάνταης (Κούσας 70΄).

Στο 91΄ λεπτό…

· Ο προπονητής του Άρεως, εμφανώς ικανοποιημένος δήλωσε:

«Παρά την αποβολή και το χαμένο πέναλτι πήραμε μια μεγάλη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Στην επανάληψη ήμασταν δυνατοί και ψυχωμένοι.Χαίρομαι γιατί οι παίκτες έχουν μάθει να παλεύουν και να νικάνε. Ευχαριστώ τον κόσμο του Άρεως που ήταν και πάλι παρών».

· Ο Μπάμπης Τεννές είπε:

« Είναι ένα άσχημο αποτέλεσμα, δεν χωρούν δικαιολογίες για την ήττα. Χρειάζεται ψυχραιμία και δύναμη για τη συνέχεια. Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του».

· Ο Ντεμπά Νιρέν, εμφανώς στενοχωρημένος στα αποδυτήρια, ζήτησε συγγνώμη για την αποβολή του. Ωστόσο δεν πρόκειται να γλιτώσει την τιμωρία των τριών αγωνιστικών.

· Ο πρόεδρος της Καλλιθέας, προβληματισμένος και οργισμένος από την εμφάνιση της ομάδος του, κλείστηκε μαζί με τα υπόλοιπα μέλη του συμβουλίου στα αποδυτήρια. Λίγο αργότερα, ανακοίνωσε την επιβολή χρηματικού προστίμου ύψους 1.000 ευρώ για κάθε ποδοσφαιριστή.

· Κόπηκαν 787 εισιτήρια.

· Στο γήπεδο ήταν πάνω από 200 οπαδοί του Άρεως που ενθάρρυναν τους παίκτες και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.