2006: Χαϊδάρι ώρα μηδέν! Ο ΑΡΗΣ επιστρέφει...

Στις 30 Απρίλη 2006, ο ΑΡΗΣ έδινε σημαντικό αγώνα για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Στο γήπεδο του Αιγάλεω, οι κιτρινόμαυροι κερδίζουν κυριολεκτικά στο έσχατο λεπτό το Χαιδάρι, δίνοντας ένα δραματικό φινάλε, με το γκολ του Βελώνη!

Ο κόσμος του ΑΡΗ, πάντοτε κοντά στην ομάδα, γέμισε τις κερκίδες που του αναλογούσαν και πρόσθεσε με τη συμπαράσταση του πόντους σε αυτή τη νίκη βάλσαμο.
Η ομάδα των Αθηνών, είχε κατέβει στο γήπεδο λες και η ίδια έπαιζε, όπως λέμε στην ποδοσφαιρική γλώσσα, μία ολόκληρη ιστορία, μία ολόκληρη κατηγορία. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μάλιστα στο σκορ. Το γκολ αυτό, δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους και με τον Γκουγκουλιά, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε 1-1, μετά από παράλληλη πάσα του εξαιρετικού Πάουλο Κόστα στο ύψος της μικρής περιοχής!!!

Στο δεύτερο μισό, όλα έδειχναν ή προμήνυαν αν θέλετε ένα φινάλε χιτσοκικό. Η δυνατή θέληση των παικτών του ΑΡΗ, φάνηκε όταν η μπάλα έκαιγε. Ο Αναστόπουλος, κάνει την τελευταία του αλλαγή. Ο Βελώνης μπαίνει στο χόρτο, για να πάρει το ριμπάουντ από σουτ του Σκαρμούτσου, σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα!!!
1-2!!! Με ομάδα και ΛΑΟ να γίνονται ένα, αμέσως μετά τη λήξη!!!
Ο ΑΡΗΣ επανερχόταν εκεί που ανήκει!!! Στην Α' Εθνική, με την ευχή να μην ξαναγυρίσει στα τάρταρα!!!

Ο προπονητής εκείνης της ομάδας Νίκος Αναστόπουλος, έλεγε μετά το ματς: "Η νίκη αυτή ήταν αντρίκια και πεντακάθαρη. Ο ΘΕΟΣ μας δικαίωσε".
Νεμπεγλέρας: "Ο κόσμος μας έδωσε τη νίκη. Τους θέλουμε πάντα κοντά μας".
Στα αποδυτήρια ο αξέχαστος Στέφανος Γιώρης, έκλαιγε στην αγκαλιά του χρυσού σκόρερ, Χρήστου Βελώνη, ο οποίος είχε πει: "Παλεύαμε όλη τη χρονιά να φτάσουμε στο στόχο μας".
Γκουγκουλιάς: "Παίζαμε στην έδρα μας".

Αριστοτέλης Δεληγιάννης

ΕΔΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΑΡΗ