1929: Εντυπωσιακό 3-3 με την ουγγρική Ουίπεστ

Στις 18 Μαΐου 1929 ο Άρης δίνει ένα εντός έδρας διεθνές φιλικό, εναντίον της σπουδαίας ουγγρικής Ουίπεστ. Οι κίτρινοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-3, κατόρθωσαν με μεγάλη αντεπίθεση ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος να ισοφαρίσουν στο τελικό 3-3!

Η ουγγρική ομάδα ήταν μια από τις σπουδαιότερες ομάδες της κεντρικής Ευρώπης, ωστόσο είχε κατέλθει στην Ελλάδα με αρκετούς ερασιτέχνες οι οποίοι βέβαια ήταν με τη σειρά τους παίκτες μεγάλης κλάσης! Πριν έρθει στη Θεσσαλονίκη, είχε λάβει μέρος στο πασχαλινό τουρνουά του ΠΟΚ στην Αθήνα όπου έλαβε την τρίτη θέση φέρνοντας τα εξής αποτελέσματα:

Ολυμπιακός - Ουίπεστ 4-3

Παναθηναΐκός - Ουίπεστ 1-2

ΑΕΚ - Ουίπεστ 4-1

Ουίπεστ - Φερεντσβάρος 1-1
Ο αγώνας περιέργως δεν προσέλκυσε το κοινό της πόλης που σνόμπαρε το γεγονός πως η ομάδα δεν είχε μαζί της τα μεγάλα αστέρια της επαγγελματικής Ουίπεστ και δεν γέμισε το γήπεδο του Ηρακλή. Ωστόσο τα έξι γκολ αποζημίωσαν τους θεατές. Ο Άρης αιφνιδιάστηκε και δέχτηκε τρία γκολ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο ο Παππάς και ο Λεονταρίδης μείωσαν πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης πίεσε και τελικά κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 83' με γκολ του πιτσιρικά Χατζηαντωνίου που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο.
Η σύνθεση των κιτρίνων ήταν η εξής:
Κατράντζος, Γκικόπουλος, Τριπόπουλος, Κατσαούνης, Κ.Βικελίδης, Παίων Ι, 46' Ν.Βικελίδης, Κολωνιάρης, Αγγελάκης, Λιονταρίδης, Μπογδάνου (Παππάς), Τζίτζηφας, 46' Χατζηαντωνίου

1929 1930 NIKES ARIS BASE

Ο Άρης του 1929

Οι κουρασμένοι πλέον Ούγγροι την επόμενοι μέρα έχασαν από τον Ηρακλή με 5-3 και ολοκλήρωσαν το πέρασμα τους από την Ελλάδα.