ΑΡΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1
γήπεδο Άρεως, Χαριλάου Θεσσαλονίκης
3.2.1991

Ο Αντώνης Γιουκούδης καταδιωκόμενος από τους Νεντίδη και Κωφίδη
Ο Άρης κρατούσε δυνατά και σχετικά άνετα το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 87ο και φαινόταν να έχει σφιχταγκαλιάσει τη νίκη.Στο λεπτό αυτό η ομάδα του Πειραιά,σε μια από τις απεγνωσμένες της προσπάθειες να ισοφαρίσει, κέρδισε ένα κόρνερ που προήλθε από λάθος υπόδειξη.Παρά τις διαμαρτυρίες το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Προτάσωφ πήρε την κεφαλιά,κάνοντας ίσως φάουλ στον Μουστακίδη και έκανε το 1-1.
Η ισοφάριση με τον τρόπο που έγινε,έφερε ένταση και χάος στο γήπεδο.Ο διαιτητής πάνω στις διαμαρτυρίες απέβαλε τον Μπάμπη Μουστακίδη.

Το τέλος του αγώνα υπήρξε συνεπώς επεισοδιακό.Ως εκείνη τη στιγμή ο Άρης,με τον Κούη για τελευταία φορά στη σύνθεσή του,βγάζοντας “ψυχή” και μεγάλη ένταση στο παιχνίδι του,είχε καταφέρει να προηγηθεί και να κρατάει το προβάδισμα.

Ο Δημητριάδης ανοίγει το σκορ στο 8'
Η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά και μόλις στο 2ο είχε την πρώτη φάση με τον Μπουγιουκλή ,ενώ στο 8ο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παχατουρίδη πάνω στον Μπουγιουκλή. Το εκτέλεσε ο Δημητριάδης και άνοιξε το σκορ.

Από κει και πέρα ο Άρης του Γιάτσεκ Γκμοχ έδωσε χώρο στον αντίπαλο και περιορίστηκε στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων.Ο Ολυμπιακός των πολλών και μεγάλων ονομάτων,είχε την κατοχή,ευκαιρίες όμως σημαντικές δεν μπόρεσε να κάνει.
Μία φάση με τον Αναστόπουλο στο 32ο και δυο μικροευκαιρίες με τον Προτάσωφ και τον Μαυρομμάτη στο 36ο και στο 44ο.

Ο Άρης με τον Δημητριάδη φουνταριστό κυνηγό,έβγαζε αντεπιθέσεις που έφερναν πανικό στην ερυθρόλευκη άμυνα.Στο 14ο ο Ζιώγας και στο 45ο ο Δημητριάδης απείλησαν με ένα δεύτερο γκολ.
Το ματς ήταν γρήγορο,δυνατό,με μια άγρια ομορφιά,κρατώντας ζεστό τον κόσμο σε μια μέρα με πολύ κρύο.

Η ίδια εικόνα υπήρξε και στην επανάληψη,με τον αντίπαλο να υπερέχει,αλλά να μην ολοκληρώνει τις προσπάθειές του.Ο Άρης να αμύνεται έξυπνα και ηρωικά και να “χτυπάει” σε ανύποπτες στιγμές,όπως στο 63ο,στο τετ α τετ του Δημητριάδη με τον Ταληκριάδη,όπως και αμέσως μετά με κεφαλιά του ίδιου παίκτη.Και στις δυο περιπτώσεις δεν έγινε το 2-0 που θα σιγούρευε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την ισοφάριση στο 67ο με την προσπάθεια του Αναστόπουλου,όμως ο επόπτης είχε σηκώσει έγκαιρα τη σημαία και το γκολ ακυρώθηκε.
Στο 76ο σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού και πάλι έχασε την ευκαιρία ο Δημητριάδης,για να έλθει τελικά η ισοφάριση στο 87ο…

Ο Άρης έκανε το παιχνίδι που έπρεπε απέναντι σε μια ανώτερη σε ποδοσφαιρικό δυναμικό ομάδα.Μοιραίος ο Δημητριάδης,ενώ κορυφαίοι ήταν ο Γιουκούδης,ο Μπουγιουκλής και ο Τσουρέλας.
Ο Ολυμπιακός είχε μια κακή εικόνα στο “Χαριλάου” με καλύτερους τους Μαυρομάτη,Προτάσωφ και Λιτόφτσενκο.

Στα τελευταία λεπτά “τα μούσκεψε” ο Καραμάνης με τις υποδείξεις του,προκαλώντας την οργή των παικτών και των φίλων του Άρεως.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Kατσιαούνης, Τσουρέλας, Μουστακίδης, Σαμώλης (11ο Λημνιάτης), Μουρατίδης (70ο Κούης), Μπουγιουκλής, Δημητριάδης, Γιουκούδης, Τεκιάσκι, Οικονομίδης, Ζιώγας.
Ολυμπιακός: Ταληκριάδης, Παχατουρίδης, Καραταίδης, Μαυρομμάτης (65ο Σαββίδης), Χριστοδούλου, Τσαλουχίδης, Λιτόφτσενκο, Κωφίδης, Αναστόπουλος, Προτάσωφ, Νεντίδης (82ο Τσιαντάκης).

Έτσι το είδαν…

Γκμοχ:Σήμερα πιστεύω ότι αδικηθήκαμε από το αποτέλεσμα.Ήμασταν καλύτεροι και κάναμε ότι μπορούσαμε για τη νίκη.Δε μιλώ για το διαιτητή,υπάρχουν άλλοι να τον κρίνουν.Σήμερα ήταν σαν να έπαιζε ο Δαβίδ με τον Γολιάθ.Δείξαμε ότι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε κάθε αντίπαλο.Το ποδόσφαιρο περνάει κρίση και όλοι πρέπει να το στηρίξουμε.
Μπλαχίν: Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες.Το ματς ήταν δύσκολο και για μας και για τον Άρη.Νομίζω ότι το 1-1 είναι δίκαιο και για τους δύο.

Το αντίο του αρχηγού

Στο 70ο λεπτό της συνάντησης όλο το γήπεδο “σηκώθηκε” όρθιο για να χειροκροτήσει και να υποκλιθεί στον μέγιστο Ντίνο Κούη,των 559 συμμετοχών,των 173 τερμάτων,των 32 διεθνών συμμετοχών και 7 τερμάτων,των 17 χρόνων αδιάλειπτης και κορυφαίας παρουσίας στον Άρη και στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ