ΑΡΗΣ-Λάρισα 2-0

28.2.2010

«Κλεάνθης Βικελίδης», Θεσσαλονίκη

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΕ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Το αριθμητικό μειονέκτημα της ΑΕΛ και τα δύο γκολ στο διάστημα 32′-34′ απλοποίησαν το έργο για τον Αρη, ο οποίος επικράτησε 2-0 και διατήρησε τις ελπίδες του για τα πλέι οφ. Ναφτί και Κάμπορα τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τρεις φάσεις έκριναν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Συγκεκριμένα, η αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Ραντοσιάβλιεβιτς και τα δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών των Ναφτί και Κάμπορα.

Μέχρι να γίνει το 2-0 είχε μεσολαβήσει ένα διάστημα κυριαρχίας της ομάδας μας απέναντι στη Λάρισα η οποία είναι αλήθεια ότι δεν κλείστηκε στην άμυνα, αλλά κατέβηκε για να χτυπήσει το ματς.Ωστόσο, η αποβολή του Σέρβου μέσου έπαιξε σημαντικό ρόλο για τους «βυσσινί» που βρέθηκαν αυτομάτως σε μειονεκτική θέση. Βέβαια, σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αναγκαστική αλλαγή του Φερνάντες με τον Ναφτί, αφού ο Τυνήσιος μέσος με εξαιρετικό σουτ στο 32ο έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα μας, ανοίγοντας το σκορ.

Πρωτύτερα στο 8ο,η μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη με το σουτ του Κόκε, ο Νταμπίζας έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Δυο λεπτά μετά το πρώτο γκολ,ένα λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, η μπάλα χτυπάει στην πλάτη του Νταμπίζα και ο Κάμπορα πρόλαβε τον Βιέρα για να κάνει με προβολή το 2-0.

Στο 36ο μια δύσκολη κεφαλιά του Νταμπίζα είχα σαν συνέπεια μια εξίσου δύσκολη απόκρουση του Σηφάκη σε κόρνερ.

Στην επανάληψη τα πράγματα πήραν τυπικό χαρακτήρα, αφού ο Αρης δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα, παρά τις κάποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο ματς. Πάντως, τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Αρης στο 67ο,όταν ο Κάμπορα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά η εξ επαφής κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Αρης βρήκε πολλούς ανοιχτούς χώρους απόρροια του επιθετικού τρόπου που παρατάχθηκε η ΑΕΛ. Μετά την αποβολή του Ραντοσάβλιεβιτς τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους Θεσσαλονικείς, πόσο μάλλον όταν Ναφτί και Κάμπορα έκαναν το 2-0 μέσα σε δύο λεπτά.

Ο Ναφτί μπήκε και άλλαξε το ρου του αγώνα σκοράροντας το πρώτο γκολ. Εκτός του τέρματος, πήρε πάνω του τη μεσαία γραμμή όντας ο καλύτερος του γηπέδου.

Ερασιτεχνική η ενέργεια του Ραντοσάβλιεβιτς που ουσιαστικά “κρέμασε” την ομάδα του,αφήνοντάς την για 1,5 ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

2010: Άρης - Λάρισα 2-0, οι φάσεις και τα γκολ (βίντεο)

Οι συνθέσεις

Άρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Φερνάντεζ, Πρίττας, Κάλβο, Χαβίτο, Κόκε, Κάμπορα

ΑΕΛ (Γιάννης Παπακώστας): Βιέρα, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Μελίσσης, Ραντοσάβλιεβιτς, Ιγκλέσιας, Σκάτσελ, Φλάβιο, Μπλάζεκ, Κουζέν

Έτσι το είδαν…

Κούπερ:Eχουμε επίγνωση για την υπόσχεση που δώσαμε και την προσπάθεια που πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε για να μπούμε στους τελικούς του πρωταθλήματος.Έχουμε το πλεονέκτημα στα χέρια μας,παρά το γεγονός ότι η Καβάλα συνεχίζει να κερδίζει. Η αποβολή και τα δυο γκολ μας βοήθησαν,είμαι ικανοποιημένος γιατί η ομάδα έδειξε ότι ξέρει να παίρνει αυτό που θέλει.

Παπακώστας: Η αποβολή μας στοίχισε και μας αποσυντόνισε.Σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω τους παίκτες μου που αγωνίστηκαν τόσο χρόνο με μειονέκτημα.Δεχτήκαμε δυο απανωτά γκολ και το ματς έγινε ακόμα πιο δύσκολο.Στην επανάληψη προσπαθήσαμε,αλλά ο Άρης δεν μας άφησε διαδρόμους.Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας,για να ξεφύγουμε από τη δύσκολη κατάσταση.

Στο 91ο λεπτό…

Το αρνητικό για τον Άρη είναι ότι έχασε με τραυματισμούς τον Φερνάντες, αλλά και τον Μιχάλη Σηφάκη, οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Αρη στην έδρα του επί της Λάρισας μετά το 1996.
“Ένας χρόνος χωρίς πέναλτι”,πρόκειται για μια πραγματικότητα που θα μπορούσε να γραφεί στο βιβλίο Γκίνες.Η ομάδα μας,μια ομάδα που δημιουργεί και έχει επικίνδυνους επιθετικούς δεν έχει κερδίσει πέναλτι για ένα περίπου χρόνο.
Το γεγονός “γιορτάστηκε” από όλο τον κόσμο της ομάδας με την ειρωνική διάθεση που αρμόζει προς την ελληνική διαιτησία.Συγκεκριμένα υπήρχε…τούρτα και κεράκι στο κέντρο του γηπέδου.
Την ίδια ώρα,παιδιά από τις ακαδημίες έκαναν “αναπαράσταση”,δηλαδή έπαιζαν μέσα στην περιοχή και ανατρέπονταν από “αντιπάλους”,με τον διαιτητή να δείχνει “παίζεται”…Το γέλιο βέβαια πήγαινε σύννεφο στις κερκίδες….
Ικανοποίηση για τη μαζική παρουσία του κόσμου στο γήπεδο,πάνω από 16.000 φίλοι του Άρεως έφυγαν ικανοποιημένοι από τη νίκη και την εμφάνιση.
Ο Άρης είναι πέμπτος με 38 βαθμούς,ΠΑΟ 55,Ολυμπιακός 53 ΠΑΟΚ 53 ΑΕΚ 42.