Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

ΑΡΗΣ χαλκέντερος πέρασε από την κακομαθημένη Τούμπα με 1-0!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

ΑΡΗΣ τρομερός, πέρασε από την Τούμπα με 1-0 με το γκολ του Μαντσίνι, προκαλώντας βεβαίως πάταγο, αφού στο 92’ υπήρξε εισβολή οπαδών με συνέπεια να διακοπεί το παιχνίδι που συνεχίστηκε κανονικά για να μην τιμωρηθεί ο γηπεδούχος πάοκ.

Με το 4-3-3 ξεκίνησε ο προπονητής του ΑΡΗ Άκης Μάντζιος, με τον Ντιαγέ να παίρνει θέση “8” μπροστά από Σάσα-Τζέγκο. Το 4-3-2-1 διάλεξε ο τεχνικός του δικεφάλου Ρασβάν Λουτσέσκου.

Πρώτη επίσκεψη του ΑΡΗ στην αντίπαλη περιοχή, όταν ο Μαντσίνι θα σουτάρει για να διώξει ο τερματοφύλακας του πάοκ Πασχαλάκης, σε κόρνερ στο 5’. Αδύναμο το σουτ του Κούρτιτς στο 8’, μετά από ασυνεννοησία των Μπίσεσβαρ, Σίντγκλει, θα μπλοκάρει ο Κουέστα. Κατοχή μπάλας για τους φιλοξενούμενους στο πεντάλεπτο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν. Ο Κουέστα θα μαζέψει τη μπάλα μετά από σουτ του Σφιντέρσκι, που δέχτηκε τη μπάλα μετά από συνεργασία των Μπίσεσβαρ-Μουργκ στο 13’.

Ο Καμαρά θα στείλει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων στο 17’ όταν ο Ζίφκοβιτς θα κάνει το λάθος, ο Σάσα θα τον βρει σε θέση βολής με τον επιθετικό του ΑΡΗ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από μαρκάρισμα του Μπράμπετς πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση στο 19’, θα στείλει τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Ισπανού τερματοφύλακα, ο οποίος τη βρήκε ελάχιστα ώστε να μην καταλήξει στα δίχτυα. Εδώ να σημειώσουμε πως δόθηκε λανθασμένα το λάκτισμα, με τον αμυντικό του ΑΡΗ να πηγαίνει με το σώμα στον αντίπαλο επιθετικό που έπεσε αρκετά εύκολα, για να πάρει βεβαίως το φάουλ.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του αγώνα μέχρι και τη συμπλήρωση μισής ώρας. Με τον ΑΡΗ να έχει χάσει την κατοχή και τον πάοκ να προσπαθεί να πιέσει την αντίπαλη περιοχή, χωρίς να έχει όμως καλά γυρίσματα στην άμυνα του, πιέζοντας αρκετά ψηλά.

Ο Ντιαγέ θα κάνει το σουτ από θέση δεξιά και εντός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει άουτ στο 31’. Χωρίς μαρκάρισμα ο Γκαρσία από το σημείο του πέναλτι, θα κάνει την κεφαλιά με τον Πασχαλάκη να σώζει την εστία του στο 38’.

Στο 41’ ο ΑΡΗΣ θα ανοίξει το σκορ όταν ο Ντιαγέ θα κλέψει τη μπάλα, θα βρει τον Μαντσίνι ο οποίος θα κάνει το 0-1 για τον ΑΡΗ!!!

Στο πεντάλεπτο αυτό οι κιτρινόμαυροι μπήκαν τρεις φορές με μεγάλες αξιώσεις στην περιοχή του Πασχαλάκη, ο οποίος έσωσε την ομάδα του από την επίτευξη ενός ακόμα τουλάχιστον τέρματος. Το σκορ παρέμεινε με το προβάδισμα στον ΑΡΗ ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σχεδόν στο ίδιο μοτίβο με το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ θα μπει στην περιοχή με την πάσα του Καμαρά στον Σάσα που θα χάσει την ευκαιρία στο 47’. Τρία λεπτά μετά ο Ζίφκοβιτς θα κινηθεί από δεξιά, θα βγάλει τη σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Άουτ και το σουτ του Καμαρά στο 57’ στην αντίθετη πλευρά. Στο μισό σχεδόν γήπεδο περιμένει ο ΑΡΗΣ τον πάοκ σε αυτό το σημείο, κόβοντας κάθε επιθετική ενέργεια, περιμένοντας να χτυπήσει σε ενδεχόμενη αντεπίθεση.

Εξ επαφής κεφαλιά του Κούρτιτς στο 68’ ο Κουέστα θα μπλοκάρει. Με τους κιτρινόμαυρους να έχουν γυρίσει πίσω, χωρίς να έχουν ούτε κατοχή της μπάλας. Ο Άκης Μάντζιος αντέδρασε σε αυτή τη συνθήκη βάζοντας τους Ματίγια-Μάνο για να ξαναελέγξει το κέντρο, πήρε εκ νέου μέτρα στο γήπεδο, με συνέπεια να υπάρξει είσοδος οπαδών στο 92’ με τον ΑΡΗ να έχει την κατοχή. Σε αυτό το σημείο το ματς διακόπηκε με τους παίκτες των δύο ομάδων να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια.

Ο Σκωτσέζος διαιτητής Μάντεν συνέχισε κανονικά το παιχνίδι, αφού άδειασε το γήπεδο, μετά τα θλιβερά επεισόδια. Κράτησε κανονικά τα δύο λεπτά που απέμεναν με τον ΑΡΗ να κάνει εκκωφαντικό διπλό στην Τούμπα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρόμπερτ Μάντεν (Σκωτία)

ΒΟΗΘΟΙ: Ντέιβιντ Ρόουμ (Σκωτία), Ντέιβιντ Μακγκίτσι (Σκωτία)

4ος: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

VAR: Μπρούνο Εστέβες (Πορτογαλία)

ΒΟΗΘΟΣ VAR: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Ανατ. Αττικής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+1′ Τέιλορ, 85′ Α. Ζίβκοβιτς/48′ Τζέγκο