1967: Άνετη επικράτηση στο ντέρμπι

Με την πολύ εύκολη νίκη επί του Ηρακλή στις 26 Ιουλίου 1967 ο Άρης κλείδωσε την 3η θέση στο πρωτάθλημα ενώ αντίθετα η ήττα αυτή για τον Ηρακλή υπήρξε καθοριστική όσον αφορά τον υποβιβασμό για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Οι κίτρινοι που πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στη σεζόν ξεκίνησαν τον αγώνα με γρήγορο ρυθμό θέλοντας να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Ο απόλυτα εύστοχος Μούμογλου κράτησε αρχικά τον Ηρακλή μέσα στο παιχνίδι (7-10 υπέρ του Άρη) όμως στη συνέχεια ο Άρης επέβαλε απόλυτα τον ρυθμό του και πετυχαίνοντας αλλεπάλληλα καλάθια στον αιφνιδιασμό ξέφυγε στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο στο 23-41. Στην αρχή του Β’ ημιχρόνου μία σχετική χαλάρωση των κιτρίνων στην άμυνα επέτρεψε στους παίκτες του γηραιού να μειώσουν σε 34-45 και 49-59 στη συνέχεια όμως μετά την αποχώρηση του Μούμογλου με 5 φάουλ ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και οι παίκτες του Ανέστη Πεταλίδη έφτασαν στην νίκη με 72-89.
Από τον Άρη που δεν υστέρησε κανείς κορυφαίοι για ακόμη έναν αγώνα οι Ιωαννίδης και Τσιτούρας μαζί με τον Ροδόπουλο ενώ από τον Ηρακλή ο μόνος που δημιούργησε προβλήματα στους κίτρινους ήταν ο Μούμογλου.
ΗΡΑΚΛΗΣ : Μούμογλου 25, Βλαχόπουλος 17, Μητσακάκης 13, Σιμιρδάνης, Μανώλας 3, Πεσματζόγλου 3, Μακραντωνάκης 2, Μπογατσιώτης 4, Δημητριάδης 5, Σχοινάς
ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 30, Ροδόπουλος 7, Τσιτούρας 26, Αντωνακόπουλος 6, Μπουσβάρος 2, Κατριός 4, Χατζόπουλος 14, Χόρτης