ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1964: Αμφίρροπο ντέρμπι με νικητή τον Άρη

Ο αγώνας της 6ης αγωνιστικής του Πανελλήνιου πρωταθλήματος μπάσκετ ανάμεσα στον Ηρακλή και στον Άρη ήταν ντέρμπι και ιδιαίτερα αμφίρροπος. Τελικά ο Άρης κατόρθωσε να στεφθεί νικητής αφού ήταν καλύτερος στο τελείωμα, νικώντας με 79-75. Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της ΧΑΝΘ στις 18 Μαρτίου 1964.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το πρώτο λεπτό, με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα ενός καλαθιού και να το κρατάει μεχρι το 17'. Τότε ανέλαβε ο Άρης μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Ηρακλής πήρε και πάλι βραχύ προβάδισμα. Τα καλάθια πάντως διαδέχονταν το ένα το άλλο, με τις ομάδες να δείχνουν ισοδύναμες, ωστόσο ο Κατριός στα τελευταία δευτερόλεπτα με συνεχείς βολές έδωσε τη νίκη στους κίτρινους!

Πυρήνας της δύναμης του Άρη αποδείχτηκε ο Στέργιος Μπουσβάρος που πέτυχε 26 συνολικά πόντους, ενώ ακολούθησε ο "ψηλός" Στέργιος Γούσιος με 20. Από τον Ηρακλή διακρίθηκε ο Μπούσιος που πέτυχε 33 πόντους. Οι Τσιτούρας και Γούσιος από τον Άρη και Σιμιρδάνης, Βλαχόπουλος από τον Ηρακλή, αποβλήθηκαν με 5 φάουλ στο Β μέρος.

Διαιτητές ήταν οι Κλάγκας και Αγγελίδης ενώ οι δύο ομάδες έπαιξαν με τους εξής παίκτες:

Άρης (Πεταλίδης): Γούσιος 20, Κατριός 6, Κωνσταντάρας 8, Ρόκος 2, Τσιτούρας 6, Καραμήτσος, Μπουσβάρος 26, Αντωνάκης 1, Χατζόπουλος, Ιωαννίδης 10

Ηρακλής (Κυνηγόπουλος): Τρυφέρης 4, Μπούσιος 33, Σιμιρδάνης 10, Ζήκος, Μούμογλου 18, Φρύδας 3, Βλαχόπουλος 7, Μανώλας

Στο άλλο αγώνα που έγινε στην πόλη μας για την ίδια αγωνιστική, το Ανατόλια επιβλήθηκε επί της ΧΑΝΘ με 88-79.