1964: Μία νίκη και μία ήττα απέναντι στους Αθηναίους

Δύο αντιπάλους από την πρωτεύουσα φιλοξένησε ο Άρης το διήμερο 21-22 Μαρτίου 1964 πετυχαίνοντας μία νίκη και μία ήττα στις αναμετρήσεις που έδωσε.

Στο εξώφυλλο μια φωτογραφία από τον αγώνα εναντίον του Παναθηναϊκού: ο Ζάννος μονομαχεί με τον Γούσιο για την κατοχή της μπάλας, ενώ παρακολουθεί ο Μπουσβάρος
Αρχικά το Σάββατο οι κίτρινοι υποδέχτηκαν τον Παναθηναϊκό όπου μετά από μεγάλη μάχη επιβλήθηκαν με 71-69 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους ιστορική νίκη επί των πρασίνων στο πλαίσιο της Α’ Εθνικής που ξεκίνησε εκείνη τη σεζόν. Οι παίκτες του Ανέστη Πεταλίδη ξεκίνησαν νοθρά την αναμέτρηση όμως από το 5ο λεπτό με συνεχόμενα εύστοχα σουτ προηγήθηκαν με 10 πόντους (27-17). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι ανασυγκροτήθηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας μάζεψαν τη διαφορά φτάνοντας με τη λήξη του ημιχρόνου στο -3 (35-32). Στην επανάληψη κάποιες άστοχες αλλαγές έδωσαν την ευκαρία στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά στο σκορ βάζοντας δύσκολα τον Άρη που δεν καθάρισε την αναμέτρηση όταν είχε την ευκαιρία. Η νίκη τελικά για τους κίτρινους ήρθε λόγω του μεγάλου βάθους που είχαν στον πάγκο και της ευστοχίας του Κατριού ειδικά στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο.

1963 omada basket base1
Κορυφαίος από τους νικητές ο Γούσιος που μάζεψε αρκετά ριμπάουντ και βγήκε πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Πολύ καλός στο πρώτο μέρος ο Ιωαννίδης και στην επανάληψη ο Κατριός. Από τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν οι Ταβουλάρης και Παναγιωταράκος. Την επομένη ο Άρης αντιμετώπισε τον Τρίτωνα μία πολύ δυνατή ομάδα των αρχών της δεκαετίας του 60 που τις 2 προηγούμενες χρονιές διεκδίκησε μέχρι τέλους τον τίτλο τερματίζοντας στην 3η και 2η θέση αντίστοιχα. Το ξεκίνημα της Α Εθνικής πάντως αποτέλεσε και το ξεκίνημα της πτώσης για την ομάδα του Τρίτωνα. Έτσι η νίκη τους με 54-59 επί του Άρη αποτέλεσε έκπληξη.
ΑΡΗΣ : Γούσιος 16, Μπουσβάρος 11, Τσιτούρας 8, Κατριός 19, Ιωαννίδης 15, Κωνσταντάρας 1, Καραμήτσος 1, Ρόκκος, Αντωνάκης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Ταβουλάρης 22, Παναγιωταράκος 16, Πολίτης 22, Βασιλακόπουλος 7, Κυρίτσης 6, Ζάννος 2, Αντωνιάδης 4