2011: Νίκη γοήτρου επί του Παναθηναϊκού στο κύπελλο

Μετά το 87-58 του πρώτου αγώνα η ρεβάνς μεταξύ Άρη και Παναθηναϊκού στο Παλέ για τα ημιτελικά του κυπέλλου είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο αγώνας έγινε στις 9 Φεβρουαρίου 2011 το Παλέ και ο Άρης μπόρεσε να κάνει μια τιμητική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι στα 4’ προηγήθηκαν με 3-8 χάρη σε 6 πόντους του Μπατίστ, γρήγορα οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 13-13 όμως με ένα 8-0 σερί ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 13-21. Το προβάδισμα για την ομάδα του Ομπράντοβιτς παρέμεινεκαι στη 2η περίοδο (18-26) όμως σε εκείνο το σημείο ο Άρης βελτίωσε την άμυνα του και με καλάθια των Σκορδίλη και Σλούκα μείωσαν σε 25-26. Τελικά οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-34 μετά από καλάθι του Ταπούτου στα 3’’ πριν την ανάπαυλα.

Η καλή άμυνα του Άρη συνεχίστηκε και στην επανάληψη και με καλάθι του Χαραλαμπίδη στο 24ο λεπτό ισοφάρισε σε 37-37. Ο Ταπούτος έδωσε στη συνέχεια για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του και χάρη στους 14 πόντους του και τις σημαντικές ανάσες που πρόσφερε κράτησε τον Άρη κοντά στο σκορ (46-50) με τη λήξη του Γ’ δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης πέρασε και πάλι μπροστά ενώ με σερί καλάθια των Ταπούτου και Χατζηβρέττα προηγήθηκε με 67-56 στα 5:27 πριν τη λήξη. Οι Τσαρτσαρής και Νίκολας μείωσαν σε 67-61 όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι παραπάνω ενάντια στην άμυνα ζώνης των κιτρίνων. Ο Τόμας 53’’ πριν τη λήξη έκανε το 70-64 και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-70.
ΑΡΗΣ : Μποχωρίδης, Τόμας 8, Σλούκας 11, Ταπούτος 21, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 13, Χαραλαμπίδης 5, Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Τέπιτς 6, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 12, Φώτσης 7, Σάτο, Νίκολας 9, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 16, Βουγιούκας 2, Καλάθης 2