Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

2021: Ένας Αυτοκράτορας από τα παλιά, έσβησε τον Παναθηναϊκό στο Παλέ

Με τον Χάνλαν να πραγματοποιεί το ματς της ζωής του (35π., 5ριμπ.) ο Άρης στις 3 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποίησε ονειρική επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο και από το -19 κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στον κάκιστο Παναθηναϊκό με 81-71.

Ναι, σωστά διαβάσατε. Ο Άρης του δεύτερου μέρους επικράτησε του Παναθηναϊκού με 57-28 ανατρέποντας έτσι το -19 στο οποίο βρέθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πώς έγινε αυτό; Ο Ολιβιέ Χάνλαν έκανε το παιχνίδι της ζωής του, ο Άρης επιβεβαίωσε ότι φέτος θα πουλάει ακριβά το τομάρι του και ο δε Παναθηναϊκός στρογγυλοκάθισε στις δάφνες του πρώτου μέρους και το δεύτερο έχασε… τα αυγά και τα πασχάλια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μάλλον βοήθησαν στα… έργα ανακαίνισης του χώρου της Διεθνής Έκθεσης Θεσσαλονίκης καθώς σούταραν με απελπιστικά ποσοστά ευστοχίας, ειδικά ο Παναθηναϊκός με την επίδοση των 0/8 που είχε στα πρώτα 7:30 αγωνιστικά λεπτά. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Ολιβιέ Χάνλαν (13π. στο ημίχρονο) και ο Άρης προηγήθηκε με 13-7 στο ίδιο διάστημα, αλλά ο Καναδός ήταν απελπιστικά μόνος.

Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός άλλαξε το φιλμ. Ο Παπαγιάννης έδωσε βάθος στην άμυνα, ο Μποχωρίδης έβαλε περισσότερο μυαλό και την έξτρα πάσα και η ομάδα του Πρίφτη με 6/11 τρίποντα έτρεξε ένα σερί 24-6 φτάνοντας τη διαφορά στο +12 (19-31, 15’). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη γι’ αυτή καθώς βρήκε plays στο transition παιχνίδι, συνδύασε την ουσία με το θέαμα και το ημίχρονο έκλεισε εντυπωσιακά για τον Παναθηναϊκό (23-34) και απογοητευτικά για τον Άρη ο οποίος όχι μόνο δεν έβαζε σουτ (1/10 τρίποντα) αλλά δυσκολευόταν να δει το καλάθι!

Ο Άρης δεν έβγαλε απλά αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά είχε κυριαρχική παρουσία. Ο Ολιβιέ Χάνλαν συνέχισε το καταπληκτικό παιχνίδι του, ενώ ο Θωμάς Κώττας έγινε παράγοντας του αγώνα. Ο δε Παναθηναϊκός ίσως υποτίμησε το παιχνίδι, ενδεχομένως να θεώρησε ότι όλα είχαν τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο και δεν είχε σωστή αντίδραση βλέποντας τον Άρη να είναι εύστοχος έξω από τα 6.75 (3/5 στο 3ο δεκάλεπτο) και να ροκανίζει τη διαφορά. Από το 35-46 (24’), στο 47-52 (27’) για να κλείσει η περίοδο με σκορ 55-57!

Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και λίγο πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου προηγήθηκε με 64-62 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ματσάρει την αθλητικότητα του αντιπάλου του. Ο Ολιβιέ Χάνλαν συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της τελευταίας περιόδου καθώς οι δικοί του προσωπικοί πόντοι ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (72-66) για τον Άρη, 140’’ πριν το τέλος.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε καθώς 60’’ πριν το τέλος είχε κατοχή μπάλας και +10 (76-66) με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να διαχειριστεί την πίεση και ουσιαστικά να αποδέχεται την ήττα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Άρης έκανε απίστευτο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που μπήκε χαλαρός πατώντας στο +19 (24-43) του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κίτρινοι» έκλεισαν όλους τους διαδρόμους στην άμυνα, κατέβασαν όλα τα ριμπάουντ και με τον Χάνλαν να κάνει το παιχνίδι της ζωής τους έκαναν μια απίστευτη ανατροπή.

ΟΙ MVP: Ποιος άλλος; Ο Ολιβιέ Χάνλαν. Ο Καναδός έκανε απίστευτο παιχνίδι με 35 πόντους και 13/19 σουτ!

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σα να μην κατέβηκε στο γήπεδο σε σημείο να μην μπορείς να ξεχωρίσεις τον αδύναμο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Μπορεί να είναι στα 18 αλλά ο Όμηρος Νετζήπογλου πήρε πολλά μεγάλα σουτ στο τέλος και τα έβαλε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Double score για τον Άρη (56-28)!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Άρης των 330.000 αγωνιστικού προϋπολογισμού κέρδισε μια ομάδα με σχεδόν 20πλάσιο μπάτζετ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

πηγή: gazzetta.gr