1987: Περίπατος επί του Παναθηναϊκού με μέτρια εμφάνιση

Άλλη μία νίκη του Άρη που μεγάλωσε το αήττητο σερί του για την 16η αγωνιστική της σεζόν 1986-1987. Ακολούθησαν 2 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος σε μία χρονιά που για πρώτη φορά είχαμε την διεξαγωγή play-off για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Στις 21 Φεβρουαρίου 1987, σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο (πωλήθηκαν και τα 5000 εισιτήρια,πάνω από 6000 κόσμος στο γήπεδο), οι πράσινοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα οργανωμένοι και αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στον Άρη. Η είσοδος του Λυπηρίδη στον αγώνα έδωσε λύσεις στους συμπαίκτες του απέναντι στο κοντρόλ μπάσκετ των αντιπάλων τους. Και το προβάδισμα στην ομάδα του με 22-17. Ο Άρης δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο Α’ ημίχρονο λόγω του καλοστημένου μαν του μαν των παικτών του Παναθηναϊκού και την πίεση τους πάνω στα σουτ των γηπεδούχων. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 43-35 υπέρ του Άρη. Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά υπέρ των κιτρίνων στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης. Ο Γκάλης φόρτσαρε παίρνοντας το παιχνίδι πάνω του και με τις περίτεχνες επιθετικές του προσπάθειες διαμόρφωσε το σκορ στο 59-42. Στα επόμενα δέκα λεπτά οι πράσινοι έκαναν τις τελευταίες του προσπάθειες να μαζέψουν τη διαφορά και με αλλαγή της άμυνας του σε ζώνη 3-2 κατάφεραν και μείωσαν στους 13 (80-67). Οι θεσσαλονικείς βρήκαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν τη ζώνη του Παναθηναϊκού και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 94-73. Ο Νίκος Γκάλης με τους 45 πόντους του μεγαλούργησε σε έναν ακόμη αγώνα έχοντας δίπλα του τους ανεβασμένους Λυπηρίδη και Φιλίππου. Οι φιλοξενούμενοι στήριξαν την οργάνωση τους πάνω στον καλό Πεδουλάκη ενώ καλή ήταν η και παρουσία των Παπαπέτρου-Ανδρίτσου.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 45, Γιαννάκης 8, Σούμποτιτς 13, Φιλίππου 12, Ρωμανίδης 5, Λυπηρίδης 7, Σταμάτης 4, Δοξάκης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Μίσσας 5, Σκροπολίθας 4, Δημακόπουλος 9, Ανδρίτσος 26, Πεδουλάκης 10, Παπαπέτρου 17, Σάβιτς 2, Φραγκισκάτος