1991: Τελικά η τύχη χαμογέλασε στον Αυτοκράτορα!

Νίκη μέγιστης σημασίας πέτυχε ο Αυτοκράτορας στις 31 Ιανουαρίου 1991 επί της Σκαβολίνι με 96-95 για την 7η αγωνιστική του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Ο Άρης στάθηκε τυχερός στο τέλος του αγώνα όταν ο Σέλερς έκλεισε τα φώτα στον Γκρατόνι και τον υποχρέωσε σε ένα πολύ κακό σουτ ενώ παράλληλα γλίτωσε την ομάδα του από μία ήττα εκτός προγράμματος. Οι Ιταλοί που παραλίγο να έκλεβαν τη νίκη αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Ντέι και Μανίφικο όμως στο Α’ ημίχρονο πηγαίνοντας το παιχνίδι κάτω από τα καλάθια προκάλεσαν μεγάλη φθορά στους Αγγελίδη,Σόμπιν και Αγγελίδη που έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας 3 φάουλ έκαστος. Παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν με καλές επιλογές την ευστοχία των Κουκ,Γκρατόνι και Τζαμπολίνι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ενώ βοηθήθηκαν και από τα σφυρίγματα του Άγγλου Τζέραρντ. Από την άλλη οι κίτρινοι ευτύχησαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα να έχουν το Νίκο Γκάλη με άξιους συμπαραστάτες τους Γιαννάκη,Σόμπιν και Σέλερς κρύβοντας έτσι τις αμυντικές αδυναμίες της ομάδας. Συγκεκριμένα με το σκορ στο 92-87 στο 36’ η ζώνη που εφαρμόστηκε από τον Άρη κόντεψε να αποβεί μοιραία καθώς με 3 καλάθια των Τζαμπολίνι,Κουκ και Γκρατόνι η Σκαβολίνι πέρασε μπροστά με 92-95. Οι κίτρινοι αφού μείωσαν σε 94-95 κέρδισαν τη μπάλα στα 41’’ πριν τη λήξη όταν ο Κόστα πάτησε τη γραμμέ του άουτ. Στην επίθεση που ακολούθησε ο Λυπηρίδης κέρδισε φάουλ από τον Τζαμπολίνι στα 12’’ και με 2/2 εύστοχες βολές έκανε το 96-95. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης έφτασε σε μία πολύ αγχωτική νίκη.

Με τη νίκη του επί της Σκαβολίνι ο Αυτοκράτορας έφτασε τις 5 νίκες σε 7 αγώνες σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση και κλείνοντας ιδανικά τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 4, Γιαννάκης 16, Γκάλης 34, Σόμπιν 16, Ρωμανίδης 2, Βουρτζούμης 2, Δαλιάρης, Αγγελίδης 4, Σέλερς
ΣΚΑΒΟΛΙΝΙ : Γκράτσις 17, Μπόνι 15, Κουκ 21, Τζαμπολίνι 7, Κόστα 15, Γκρατόνι 20