1992: Η τελευταία παράσταση του Θεού

Στις 13 Μαϊου 1992 ο Νίκος Γκάλης έδωσε τον τελευταίο του αγώνα με τη φανέλα του Αυτοκράτορα στον τελικό κυπέλλου με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΣΕΦ.

Οι κίτρινοι που δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το πρωτάθλημα μετά από 7 σερί χρόνια, ήθελαν να κατακτήσουν το κύπελλο ώστε να σώσουν τα προσχήματα για τη σεζόν. Μάλιστα στον πάγκο της ομάδας ως προπονητής έκατσε ο Μέμος Ιωάννου. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-6, γρήγορα όμως ο Γιαννάκης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 2 τρίποντα έβαλε στο 9’ μπροστά τον Άρη με 14-11. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο άριστα στημένος από τον Ιωάννου Άρης έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γκάλης σκόραρε κατά ριπάς, μοίρασε ασσίστ ενώ βοήθησαν πολύ και οι Μισούνωφ,Λυπηρίδης. Στα θετικά και η εξαιρετική παρουσία του Έντγκαρ Τζόουνς που και αυτός έδινε τον τελευταίο του αγώνα με την κίτρινη φανέλα. Ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 42-28. Στο ξεκίνημα της επανάληψης με 2 καλάθια των Μισούνωφ και Τζόουνς το σκορ έγινε 47-28 ενώ η διαφορά έφτασε τη μεγαλύτερη τιμή της στο 30ο λεπτό με το σκορ στο 56-35. Σε εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς χαλάρωσαν η ΑΕΚ πήρε ώθηση από το κοινό της και με επικεφαλείς τους Τζόρνταν και Γαλακτερό μείωσε σε 59-48 στο 33’. Στα επόμενα 2 λεπτά ο Άρης συνήλθε και καθάρισε τον αγώνα. Ο Τζόουνς κυριάρχησε αμυντικά και με καθοριστικά καλάθια των Γιαννάκη και Μισούνωφ το σκορ έγινε 67-48. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και ο Άρης έφτασε στη νίκη με 74-62.

Ο Άρης κάπως έτσι έφτασε στην κατάκτηση του 6ου κυπέλλου στην ιστορία του και έκλεισε με θετικό πρόσημο μία δύσκολη χρονιά με πολλά διοικητικά και οικονομικά προβλήματα. Κανείς όμως δεν φανταζόταν οτι αυτή θα ήταν η τελευταία εμφάνιση του Γκάλη με τη φανέλα του Άρη καθώς το καλοκαίρι αποχώρησε μετά από 13 χρόνια μετά από διαμάχη με τον Μητρούδη.
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 7, Γιαννάκης 14, Γκάλης 18, Σούμποτιτς 3, Μισούνωφ 17, Βουρτζούμης 2, Πετσάρσκι 4, Αγγελίδης, Μπαλτατζής, Τζόουνς 9
ΑΕΚ : Γαλακτερός 13, Παταβούκας 10, Παπασαράντου 3, Κατσικάρης 11, Λανές 9, Αριδάς 2, Τζόρντον 10, Κουντουράκης 4