ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1985: Συνεχίζεται το απόλυτο με νέο θύμα τον Ιωνικό

Η σεζόν 1985-1986 αποτελεί την πιο παραγωγική στην ιστορία του Άρη με τους κίτρινους να κατακτούν για πρώτη φορά αήττητοι το πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα στους 26 αγώνες που έδωσαν για το πρωτάθλημα πέτυχαν 16 φορές 100άρες και σε 6 αγώνες ξεπέρασαν τους 120 πόντους.

Στον τελευταίο αγώνα για το 1985, στις 28 Δεκεμβρίου, ο Άρης πέτυχε την 11η του νίκη με αντίπαλο τον Ιωνικό Νικαίας,ομάδα από την οποία απέκτησε ο Άρης τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μόνο μέχρι το 5ο λεπτό όπου μείωσαν σε 12-8. Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας απέκτησε γρήγορο ρυθμό και σε 3 λεπτά οι κίτρινοι με πρώτο σκόρερ το Νίκο Γκάλη μετέτρεψαν το 12-8 σε 26-10. Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε ανάλογα με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 62-41.
Στην επανάληψη οι Νικαιώτες εκμεταλλεύονται την αστοχία των παικτών του Άρη και καταφέρνουν να μειώσουν σε 68-55 στο 24:30. Ο Ιωαννίδης προχωράει σε αλλαγές αποσύροντας τους Κοκολάκη,Σταμάτη και Γιαννάκη με τους Ρωμανίδη,Παπαγεωργίου και Δοξάκη να περνούν στη θέση τους και τη διαφορά να εκτοξεύεται μέσα σε 7 λεπτά στους 37 πόντους (101-64). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 120-88.
Κορυφαίοι για τον Άρη ο Νίκος Γκάλης που πρόσφερε άφθονο θέαμα και ο αποτελεσματικός Ρωμανίδης με τους 22 πόντους του ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Παπαγεωργίου,Φιλίππου και Τσιτάκης. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Αλεξανδρίδης,Αντωνίου και Σαρανταένας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γκάλης 41, Γιαννάκης 2, Ρωμανίδης 22, Παπαγεωργίου 17, Φιλίππου 13, Κοκολάκης 9, Δοξάκης, Σταμάτης 4,Τσιτάκης 8, Λυπηρίδης 4
ΙΩΝΙΚΟΣ : Αλεξανδρίδης 27, Αντωνίου 24, Περτέσης 4, Καλαφατάκης, Σαρανταένας 21, Αγγελίδης 6, Πετρίδης, Ραφτόπουλος 4, Κατσικάρης 2, Μπίλιας