ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1988: Περίπατος με τον Ηρακλή για το κύπελλο

Για την φάση των 16 του κυπέλλου, στις 7 Μαρτίου 1988 ο Άρης υποδέχτηκε τον Ηρακλή πετυχαίνοντας ακόμα μία εύκολη επικράτηση και φυσικά πρόκριση.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν πολύ χαλαρά τον αγώνα και οι κυανόλευκοι παίζοντας καλή άμυνα και συντηρητικό κοντρόλ μπάσκετ διατήρησαν προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά. Συγκεκριμένα έφτασαν μέχρι και το +9 (13-22) πριν ο Άρης ισοφαρίσει σε 28-28 στο 15’ αφού πέρασε ο Δοξάκης στη θέση του Σούμποτιτς και ο Λυπηρίδης στη θέση του Ρωμανίδη. Ο Αυτοκράτορας γκάζωσε σε εκείνο το σημείο και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 42-33. Στο πρώτο μέρος ο Άρης βασίστηκε στο σκοράρισμα στους Γκάλη και Γιαννάκη ενώ ο Ηρακλής κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός χάρη στην πολύ καλή άμυνα των Κακιούση και Παπαδόπουλου. Στην επανάληψη παίχτηκε πιο ελεύθερο μπάσκετ που αποζημίωσε τους θεατές. Ο Γκάλης σκόραρε ακατάπαυστα, ο Ρωμανίδης ανέβηκε και αυτός στο σκοράρισμα ενώ ο Γιαννάκης βοήθησε με τις ασίστ του. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους +27 (86-59) για τον Άρη ο οποίος πήρε τη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ 98-74.
Ο Αυτοκράτορας πέτυχε ακόμα μία νίκη ρουτίνας αφού δεν υπήρχε ομάδα στον Ελληνικό χώρο που μπορούσε να τους συναγωνιστεί. Το μυαλό των παικτών του Ιωαννίδη ήταν ήδη στον επόμενο εντός έδρας Ευρωπαϊκό αγώνα με αντίπαλο την Παρτιζάν στις 10/3 όπου με νίκη σφραγιζόταν η πρόκριση στο Final-4 της Γάνδης.

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Άρης βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Παοκ.

Οι συνθέσεις και οι σκόρερς των δύο αντιπάλων:

Άρης: Γκάλης 39, Γιαννάκης 18 (3), Φιλίππου 8, Ρωμανίδης 10, Σούμποτις 10 (1), Δοξάκης 4, Λυπηρίδης 7, Σταμάτης 2

Ηρακλής: Κακιούσεις 13 (1), Παπαδόπουλος 16, Τσουμής 13 (3), Παναγιωτίδης 11, Γκιουζέλης 9, Μάντης, Τσιτάκης 4, Τουκμενίδης 6, Φαρμάκης 2