1990: Δύο στα δύο στα play-off με νίκη επί του Ηρακλή

Μετά την δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου στην πρώτη αγωνιστική των play-off, ο Άρης στις 2 Mαΐου 1990 φιλοξένησε τον Ηρακλή θέλοντας να διατηρηθεί στη 1η θέση πριν το ντέρμπυ τίτλου με τον Παοκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους κυανόλευκους πιο σοβαρούς και τους παίκτες του Αυτοκράτορα μάλλον πιο υπερόπτες. Αυτό το πλήρωσαν αρχικά καθώς ο Ηρακλής στο 6:30 βρέθηκε μπροστά με 17-27, σε εκείνο το σημείο οι κίτρινοι σοβαρεύτηκαν και στο 16ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά με 48-36. Ο τραυματισμός και η αντικατάσταση του Γκιουζέλη έδρασε θετικά για τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 52-54, πλήγμα για τον Άρη σε αυτό το διάστημα υπήρξε το φόρτωμα του Γιαννάκη με 4 φάουλ. Στο 2ο ημίχρονο ο Άρης παρατάχτηκε με ψηλό σχήμα και συγκεκριμένα τους Γκάλη,Ρωμανίδη,Σούμποτιτς,Βράνκοβιτς,Μισούνωφ. Στο 22:30 οι κίτρινοι πήραν προβάδισμα 4 πόντων (63-59) και στο 28’ έκαναν το 79-71, η διαφορά παρέμεινε στους 7-10 πόντους για την υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης ενώ ο Γιαννάκης με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 114-104.

1990 synthesis molten base
Από τους πρωταθλητές κορυφαίοι ήταν οι Γκάλης,Βράνκοβιτς και Μισούνωφ ενώ οι Ρωμανίδης και Λυπηρίδης κατάφεραν έστω για μικρό διάστημα να περιορίσουν τον Ίνγκραμ. Από τον Ηρακλή ο Ίνγκραμ ήταν σε πολύ καλή μέρα και σταμάτησε στους 48 πόντους ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Παπαδόπουλος,Παναγιωτίδης και Μαντής. Με αυτή τη νίκη και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Παοκ από τον Πανιώνιο στην Αθήνα ο Άρης ξέφυγε με 2 βαθμούς στη βαθμολογία των Play-off και με ενδεχόμενη νίκη στο ντέρμπυ με τον δικέφαλο την επόμενη αγωνιστική αγκάλιαζε τον τίτλο.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 35, Γιαννάκης 11, Σούμποτιτς 12, Μισούνωφ 18, Βράνκοβιτς 26, Ρωμανίδης, Λυπηρίδης 10
ΗΡΑΚΛΗΣ : Κακιούσης 2, Ίνγκραμ 48, Παναγιωτίδης 14, Παπαδόπουλος 25, Τσέκος, Σαμαράς, Μαντής 5, Χωλόπουλος 8, Γκιουζέλης 2