Ο ΑΡΗΣ νίκησε με 4-2 τον Ηρακλή στο ντέρμπι
ΑΡΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 4-2

10.1.2010.”Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη

(στο εξώφυλλο ο Κάμπορα, μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα)

Έβρεξε γκολ στη Θεσσαλονίκη, με τον Άρη να κερδίζει με 4-2 τον Ηρακλή και να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Βγαλμένος από τα καλύτερα όνειρα των οπαδών του, ο Αρης καθοδηγούμενος άριστα από τον Κούπερ διέλυσε με 4-2 τον Ηρακλή και μετέτρεψε σε «κιτρινόμαυρο» πάρτι το κατ ευφημισμόν ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Αρης έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ναφτί που δέσποζε στο χώρο του κέντρου, τον Κόκε που “δώριζε” γκολ στους συμπαίκτες του και τους Κάμπορα και Τόνι Κάλβο να εκτελούν την εστία του Μπαντή, έφτασε εύκολα στη νίκη, η οποία είναι η τρίτη συνεχόμενη για τους «κίτρινους» μετά από εκείνη με τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη και τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Αντίθετα ο Ηρακλής, αν και ισοφάρισε σχεδόν άμεσα το 1-0, βρέθηκε πριν βγει το ημίχρονο πίσω στο σκορ και στο δεύτερο μέρος κατέρευσε και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Αρης έπαιξε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εκπληκτικό ποδόσφαιρο, έδειξε εξαιρετικούς αυτοματισμούς, είχε αλληλοκάλυψη στις γραμμές του και αν εξαιρεθεί το λάθος του Σηφάκη στο γκολ της ισοφάρισης του Επστάιν, όλα θα ήταν ιδανικά για την ομάδα μας.

Ο Ηρακλής μπήκε αρχικά καλά στο παιχνίδι,δείχνοντας ότι θα είναι ανταγωνιστικός.Σοβαρή απειλή βέβαια δεν υπήρξε για την εστία του Σηφάκη.

Τελικά οι «κίτρινοι» βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κάμπορα στο 31’.

Ο Κόκε έκανε όλη τη δουλειά σούταρε, ο Μπαντής απέκρουσε ασθενώς και ο Κάμπορα που βρέθηκε στην κατάλληλη θέση άνοιξε το σκορ.

Στο 39΄ο Ηρακλής απάντησε. Ο Επστάιν με απευθείας εκτέλεση φάουλ και αφού η πορεία της μπάλλας μπέρδεψε τον Σηφάκη, κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κόκε ήταν και πάλι δημιουργός, με τον Κάλβο να χρίζεται σκόρερ.

Ο Γηραιός ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Επστάιν στο 38, και ολέθριο λάθος του Σηφακη. Οι γηπεδούχοι όμως έψαξαν άμεσα το δεύτερο γκολ, που ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Τόνι Κάλβο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο τέταρτο πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ, με τον Κάμπορα στο 54΄΄ και τον Τόνι Κάλβο στο 56΄, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Ο Ηρακλής το μόνο που κατάφερε ήταν στα τελευταία λεπτά με τον Μιλάνο (87) να μειώσει την έκταση της ήττας του.

Καθοριστικό σημείο του αγώνα είναι το γεγονός ότι ο Άρης κατάφερε να σκοράρει στην εκπνοή του πρώτου μέρους, αλλά και η αποτελεσματικότητα που επέδειξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.Η ομάδα μας έδειξε ότι βρίσκεται εξαιρετική κατάσταση ικανή να διεκδικήσει όλους της τους στόχους.

Πολλοί μπορούν να χαρακτηριστούν ως πολυτιμότεροι παίκτες του αγώνα. Αρχικά ο Κάμπορα, που όχι μόνο συνέχισε να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο ματς, αλλά αυτή τη φορά πέτυχε δύο γκολ. Δύο φορές σκόραρε και ο Κάλβο που ήταν για άλλη μια φορά εντυπωσιακός. Κοντά τους, όμως, πρέπει να τοποθετηθεί και ο Ναφτί που έκανε καταπληκτικά πράγματα και έβγαζε συνεχώς τους συμπαίκτες του σε θέση βολής.

Ολόκληρος ο Ηρακλής παρουσιάστηκε ξανά προβληματικός και ασύνδετος, ενώ από τους παίκτες που περιμένει το κάτι παραπάνω, δεν το πήρε ούτε σε αυτό το ματς.Δύσκολα κανείς μπορεί να βρει διακριθέντες από τον Γηραιό.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2΄ Ο Παπαστεριανός βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή του Αρη με τη μπάλα στα πόδια, σούταρε, αλλά σημάδεψε ψηλά άουτ.

3΄ Πιέζει ο Ηρακλής, και χάνει ευκαιρία σε κεφαλιά του Μιλάνο από καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως, η μπάλα κατέληξε άουτ.

13΄ Ο Αρης εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρου, ο Κάλβο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε, αλλά ο Μπαντής έδιωξε σε κόρνερ.

14΄ Ο Κάμπορα από δεξιά, τροφοδότησε τον Ντέιλι μέσα στην περιοχή, αλλά πριν προλάβει να βάλει την προβολή, έδιωξαν οι αμυντικοί του Ηρακλή.

18΄ Καλό σουτ του Γιάκομπ έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα λίγο άουτ.

30 Κόρνερ του Επστάιν από δεξιά, ο Γιάκομπ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

31΄ ΓΚΟΛ 1-0: Σουτ του Κόκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Μπαντής έδιωξε απρόσεχτα και η μπάλα στρώθηκε μπροστά στα καρέ του με τον Κάμπορα να βάζει την κοντινή προβολή και να ανοίγει το σκορ.

39΄ ΓΚΟΛ 1-1: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, Γιάκομπ και Ναφτί μπέρδεψαν τον Σηφάκη, αλλά δεν βρήκαν τη μπάλα, η οποία πέρασε κάτω από το σώμα του πορτιέρο του Αρη και κατέληξε στα δίχτυα.

40΄ Ευκαιρία για τον Αρη, όταν ο Κάλβο σούταρε από πλάγια δεξιά, ο Μπαντής έπεσε και έδιωξε και στη συνέχεια απομάκρυνε η άμυνα προ του Κάμπορα.

45+3 ΓΚΟΛ 2-1: Κεφαλιά – πάσα του Κόκε από αριστερά, ο Κάλβο μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Μπαντή.

54΄ ΓΚΟΛ 3-1: Ωραία κάθετη πάσα του Ναφτί για τον Κόκε από δεξιά, αυτός μπήκε στην περιοχή έκανε τη σέντρα και από κοντά ο Κάμπορα νίκησε τον Μπαντή.

56΄ ΓΚΟΛ 4-1: Σέντρα του Ναφτί, ο Κάλβο μπήκε στην περιοχή και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πέτυχε το 4-1.

73 Χαμένη ευκαιρία για τον Κάλβο, ο οποίος δέχτηκε τη μπάλα από σέντρα του Αράνο και από θέση μέσα δεξιά πλάσαρε απελπιστικά άουτ.

88΄ ΓΚΟΛ 4-2: Συνεχείς ντρίπλες του Κονέ από δεξιά μέσα στην περιοχή του Αρη, έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μιλάνο με κοντινό πλασέ έκανε το 4-2.

90΄ Διαγώνιο σουτ του Αράνο από αριστερά έξω από την περιοχή, ο Μπαντής έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

90+3΄ Ωραία σέντρα του Λαμπριάκου από δεξιά, ο Κάμπορα με προβολή έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Σταθόπουλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κούπερ:«Προφανώς είμαστε ικανοποιημένοι, γιατί συμπληρώσαμε τρεις συνεχόμενες νίκες. Θεωρώ ότι κάναμε καλό ματς, ελέγχοντας το παιχνίδι αντεπιθέσεων που ήθελε να κάνει ο Ηρακλής. Είχαμε πολύ καλή αγωνιστική συμπεριφορά, καθώς όλοι οι ποδοσφαιριστές θυσιάστηκαν. Άλλωστε είναι υποχρέωσή τους. Τώρα πρέπει διατηρήσουμε αυτοσυγκέντρωση στο ματς και τη νοοτροπία του νικητή. Βέβαια, είμαι λίγο εκνευρισμένος με τα δύο γκολ που δεχθήκαμε, αλλά πάντα θα ζητάω κάτι παραπάνω από τους παίκτες μου. Είναι δύσκολο να διατηρήσεις ισορροπία και σταθερότητα, αλλά η θεωρία μου είναι ότι πρέπει να είμαστε απαιτητικοί»/

Κωφίδης: «Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το δεύτερο γκολ του Άρη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όπως φάνηκε στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οπότε παίξαμε χωρίς ηρεμία και δεχθήκαμε δύο γκολ. Εκεί τέλειωσε το παιχνίδι».

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης (43΄ λ. τρ. Λαμπριάκος), Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο (78΄ Χαβίτο), Κόκε, Κάμπορα, Πρίττας (69΄ Νάτσο Γκαρσία), Ντέιλι.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Μάρτος, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Ιωαννίδης, Παπαστεριανός (67 Κονέ), Ηλιάδης, Μπόσνιακ (78 Βουτσιας), Μιλάνο, Επστάιν, Ιάκομπ (79 Βέλλιος).

Στο 91΄λεπτό…

«Τρέλα» προκάλεσαν στους οπαδούς τους οι παίκτες του Αρη με την εμφάνισή τους.
Πάνω από 20.000 φίλαθλοι στο γήπεδο δημιούργησαν μια υπέροχη ατμόσφαιρα που μέσα από την ζωντανή μετάδοση φτάνει σε όλη την Ελλάδα.
Από νωρίς οι γύρω δρόμοι και τα μαγαζιά ήταν κατάμεσα με τους φίλους του Άρως να απολαμβάνουν το καφέ ή το φαγητό στα “κλασικά” μαγαζιά πέριξ του Χαριλάου.
Mε το δάχτυλο…στο στόμα πανηγύρισε τα γκολ του ο Κάλβο,προφανώς για να δείξει τη χαρά του που έγινε πατέρας αφού η σύζυγός του γέννησε το πρώτο τους παιδί.
“Σαν βέλος,αστραπιαία πετάγεται ο Κάμπορα και σκοράρει” σχολίαζαν την κίνηση του μικρόσωμου Αργεντινού φίλαθλοι στα επίσημα του γηπέδου.
Ξέφρενο πάρτι στις κερκίδες μετά τη λήξη με τον κόσμο να αποθεώνει τους παίκτες και να ζητά το “κύπελλο στη Σαλονίκη”.
Ένας σπουδαίος ποδοσφαιριστής που έκανε μεγάλη καριέρα και στην ομάδσ μας καθόταν στο πάγκο του Γηραιού.Ο Σάββας Κωφίδης χειροκροτήθηκε θερμά από τον κόσμο του Άρεως.