1993: Μεγάλη νίκη παρά τις απουσίες

Άνετη νίκη επί του Ηρακλή με 85-56 πέτυχε ο Άρης στις 2 Ιανουαρίου 1993 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τους Τάρπλεϊ, Γάσπαρη και Λυπηρίδη λόγω τραυματισμών.

Η εύκολη νίκη στο ντέρμπι με προήλθε για 2 κυρίως λόγους : Πρώτον η ασυναγώνιστη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση που τροφοδότησε κατάλληλα τους ψηλούς κάτω από το καλάθι και δεύτερον η άριστη άμυνα ζώνης των κιτρίνων που ανάγκασε πολλές φορές τους φιλοξενούμενους και κυρίως τον Στρόδερς σε βεβιασμένα σουτ που δεν βρήκαν το στόχο. Ο γηραιός άντεξε στο Α’ ημίχρονο που βρήκε τον Άρη προηγούμενο στην ανάπαυλα με 43-37. Στην επανάληψη όμως ο Αυτοκράτορας επέβαλε τον αγωνιστικό του ρυθμό και έκανε ότι ήθελε απέναντι σε έναν ασυντόνιστο Ηρακλή. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν χωρίς ίχνος τακτικής στην επίθεση και με έλλειψη εναλλακτικών λύσεων στην άμυνα. Ο Στρόδερς δεν κατάφερε να πάρει πάνω του το βάρος του σκοραρίσματος και οδηγήθηκε σε βεβιασμένες και αψυχολόγητες ενέργειες στην επίθεση. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν ως κύριο χαρακτηριστικό τη σύνεση που επέβαλε με την εμπειρία του ο Μέμος Ιωάννου.

Από τον Άρη που είχε κορυφαίο τον Άντερσον κανείς δεν υστέρησε ενώ συγκινητική ήταν η εμφάνιση των Γιαννάκη και Σούμποτιτς που αγωνίστηκαν επίσης τραυματίες. Από πλευράς Ηρακλή κατά διαστήματα διακρίθηκαν οι Παπαδόπουλος,Σάσκι και Κακιούσης.
ΑΡΗΣ : Γιαννάκης, Σούμποτιτς, Μισούνωφ 15, Παραλίκας, Άντερσον 21, Πετσάρσκι 14, Αγγελίδης 15, Βουρτζούμης 18, Ιωάννου 2
ΗΡΑΚΛΗΣ : Χωλόπουλος, Κακιούσης 12, Χάρπης, Παπαχρόνης 5, Παπαδόπουλος 14, Χατζόπουλος, Στρόδερς 12, Σάσκι 11, Κούβελας 2, Σταυρόπουλος