1992: Νίκη άνευ ουσίας επί της ΑΕΚ

Αξιολόγηση Χρήστη: 4 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ανενεργά

Για την τελευταία αγωνιστική των play-off της σεζόν 1991-1992 ο Άρης αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ ψάχνοντας τη νίκη και παράλληλα περιμένοντας ήττα του Ολυμπιακού από τον Παοκ ώστε να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Η σεζόν 1991-1992 υπήρξε ιδιαίτερα προβληματική για τον Αυτοκράτορα με πολλές διοικητικές αναταραχές, αλλαγές παικτών και 4 αλλαγές προπονητή. Ο Άρης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος υπέστη ήττες που κόστισαν στα play-off (συμπεριλαμβανομένης και της ήττας με 96-99 από τον Παοκ με τα πεντακάθαρα βήματα του Πρέλεβιτς στην τελευταία φάση) ενώ και στα play-off στάθηκε κατώτερος των περιστάσεων. Στον αγώνα με την ΑΕΚ οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν αγχωμένοι έχοντας το μυαλό τους και στον αγώνα του ΣΕΦ. Έτσι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη όπως και οι γηπεδούχοι αλλά με πρώτο σκόρερ τον Γιαννάκη έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-42. Στην επανάληψη ο Γκάλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους κράτησε διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του (53-64 η μεγαλύτερη). Ο Άρης πήρε τη νίκη με 82-85 όμως για κακή του τύχη ο Παοκ που μέσα στην σεζόν επικράτησε άνετα 3 φορές του Ολυμπιακού έχασε με 78-75.

ΑΕΚ : Τζόρνταν 16, Λανές 9, Γαλακτερός 18, Κουντουράκης 9, Παταβούκας 16, Παπασαράντου 16
ΑΡΗΣ : Γκάλης 23, Γιαννάκης 21, Μισούνωφ 14, Τζόουνς 9, Λυπηρίδης 6, Βουρτζούμης 3, Πετσάρσκι 9, Σούμποτιτς
Κάπως έτσι ο 7 σερί φορές πρωταθλητής Ελλάδος έμεινε εκτός τελικών και εκτός Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Πολλά ακούστηκαν για την αναμέτρηση του ΣΕΦ που παρότι ξεκίνησε την ίδια ώρα με το ΑΕΚ-Άρης κατά την διάρκεια της υπήρξε καθυστερήση που έδινε τη δυνατότητα στους εμπλεκομένους να γνωρίζουν το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα. Η κάμερα μάλιστα έπιασε τον Πρέλεβιτς λίγο πριν το τέλος να ρωτάει στον πάγκο της ομάδας του το σκορ του αγώνα του Άρη ενώ εντύπωση προκάλεσε η ευκολία που οι διαιτητές έδιναν φάουλ στους Πειραιώτες και το πόσο αδιαμαρτύρητα το έπαιρναν οι φιλοξενούμενοι. Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά το προβάδισμα στο Α’ ημίχρονο , στην επανάληψη ο Παοκ ισοφάρισε αλλά λίγο πριν το τέλος λύγισε. Βέβαια στον πρώτο και μοναδικό τελικό που χρειάστηκε επικράτησε για ακόμα μία φορά άνετα επί του Ολυμπιακού και με 4-1 συνολικά νίκες πήρε τον τίτλο που για πολλά χρόνια του στερούσε ο Αυτοκράτορας.
Ο Άρης έσωσε τα προσχήματα αφού στο κύπελλο απέκλεισε διαδοχικά Εθνικό, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και κατέκτησε τον τίτλο στον τελικό με την ΑΕΚ. Έτσι απέκτησε δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο Κυπελλούχων μετά από 26 χρόνια.