ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1984: Νίκη στο ντέρμπι κορυφής

Στo πλαίσιo της 5ης αγωνιστικής ο Άρης υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στις 14 Νοεμβρίου 1984 θέλοντας μετά και τη νίκη επί του Παοκ να παραμείνει μόνος πρώτος στην κορυφη της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ευχάριστα για τους κίτρινους που βρέθηκαν πολύ νωρίς στο -6 (6-12) μετά τα βεβιασμένα σουτ που επιχείρησε ο Γιαννάκης. Σα να μην έφτανε αυτό πολύ γρήγορα ο Γκάλης χρεώθηκε 3ο φάουλ από τους διαιτητές κάτι που όμως φάνηκε να ξυπνάει τον κόσμο στις κερκίδες. Έτσι μέσα σε ένα λεπτό οι παίκτες του Ιωαννίδη μείωσαν από 13-18 σε 17-18 ενώ στο 10ο λεπτό ισοφάρισαν σε 20-20. Από εκείνο το σημείο ο Άρης γύρισε το παιχνίδι μετά και το 3ο φάουλ του Κορωναίου περνώντας μπροστά με 43-38 ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 50-45. Στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πρόβλημα στα ριμπάουντ όμως ευτυχώς γι αυτούς οι πράσινοι στο διάστημα αυτό ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Στο σημείο αυτό ο Κυρίτσης απέσυρε τον Βίδα περνώντας στη θέση του τον Παπαπέτρου τον οποίο έβαλε να μαρκάρε τον Κοκολάκη. Στο 29’ σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Στεργάκος και Φίλίππου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, ο Άρης βελτιώθηκε αμυντικά ενώ επιθετικά ο Γκάλης έκανε ότι ήθελε και με συμπαραστάτη τον Σταμάτη οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 78-70.

Από τους νικητές διέπρεψε για ακόμα μία φορά ο Γκάλης με άξιους συμπαραστάτες τους Σταμάτη και Κοκολάκη ενώ αμυντικά βοήθησαν πολύ οι Γιαννάκης και Φιλίππου. Από τον Παναθηναϊκό καλύτερος για όσο αγωνίστηκε ο Κορωναίος και ο Στεργάκος. Με τη νίκη αυτή ο Άρης ξεπέρασε νικηφόρα ένα δύσκολο δεκαπενθήμερο απέναντι σε Παοκ,Ζαντάρ,Απόλλων Πατρών και Παναθηναϊκό έχοντας καταφέρει να μπει στους ομίλους του κυπέλλου Κόρατς και να μείνει μόνος πρώτος στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γκάλης 35, Γιαννάκης 11, Κοκολάκης 12, Φιλίππου 4, Ρωμανίδης 6, Σταμάτης 10, Παραμανίδης, Δοξάκης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Κορωναίος 22, Ιωάννου 6, Στεργάκος 15, Βίδας 9, Ανδρίτσος 12, Σκροπολίθας, Παπαπέτρου 6