1988: Απόδραση από το Ιβανώφειο στην παράταση

Νίκη διά πυρός και σιδήρου πέτυχε ο Άρης στις 19 Νοεμβρίου 1988 στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 83-90 στην παράταση χωρίς να έχει σε έναν ακόμα αγώνα στη σύνθεση του τον Παναγιώτη Γιαννάκη.

Οι παίκτες του Ιωαννίδη κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (37-46) ενώ στο 26ο λεπτό προηγήθηκαν με 48-60 δείχνοντας ότι η νίκη ήταν σίγουρη. Γρήγορα όμως τα δεδομένα άλλαξαν, ο Γηραιός μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και με κορυφαίο τον Ίνγκραμ πέρασε μπροστά με 69-68 στο 33’. Άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού οι Παπαδόπουλος,Κακιούσης και Μάντης ενώ από την άλλη οι Γκάλης και Ουϊλτζερ ήταν αυτοί που κράτησαν ζωντανό τον Αυτοκράτορα στα κρίσιμα σημεία. Το φινάλε του σαρανταλέπτου υπήρξε συναρπαστικό, στα 1:27 πριν τη λήξη ο Σούμποτιτς με τρίποντο έγραψε το 77-79 ενώ στην επόμενη επίθεση ο Ίνγκραμ αρχικά δεν κατάφερε να σκοράρει. Μετά από τζάμπολ που δόθηκε στην εξέλιξη της φάσης ο Ηρακλής εξασφάλισε νέα επίθεση όμως και πάλι ο Ινγκραμ ήταν άστοχος με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Ουϊλτζερ. Ο Ιωαννίδης αμέσως έδωσε εντολή να ροκανιστεί ο χρόνος και μετά από 2 τάιμ-άουτ και ισάριθμα φάουλ των γηπεδούχων σε προσπάθειες τους να κλέψουν τη μπάλα φτάσαμε στα 7’’. Τότε μετά την επαναφορά έγινε το λάθος που έδωσε την ευκαιρία στον Ίνγκραμ να κλέψει τη μπάλα από τον Δοξάκη και με τη σειρά του να δώσει τη μπάλα στον Κακιούση ο οποίος κάτω από το καλάθι πέτυχε καλάθι και φάουλ γράφοντας το 79-79. Οι γηπεδούχοι έφθασαν μία ανάσα πριν από μία ιστορική γι αυτούς νίκη όμως στη βολή που ακολούθησε ο Κακιούσης αστόχησε. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα το σουτ του Σούμποτιτς πίσω από το κεντρο ήταν έρμπολ και το εύστοχο τρίποντο του Ίνγκραμ επετέυχθη μετά το άκουσμα της κόρνας. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι παίκτες του Άρη με καλύτερη ψυχολογία και ως πιο έμπειροι πήραν τη πολύ δύσκολη νίκη με 83-90.

Ο Αυτοκράτορας που 2 αγωνιστικές πριν είδε το μυθικό σερί των 81 νικών να σταματάει απέναντι στον Παοκ απέφυγε μία ακόμα ήττα σε τοπικό ντέρμπι σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ο Γιάννης Ιωαννίδης δήλωσε πως η ομάδα του κινδύνεψε λόγω ενός νεκρού διαστήματος στο Β’ ημίχρονο κατά το οποίο δεν είχε καλές επιστροφές και εκδήλωσε βεβιασμένες επιθέσεις δηλώνοντας όμως ικανοποιημένος από την εμφάνιση στην παράταση. Από την άλλη ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε πως το όνομα του αντιπάλου φόβισε τους παίκτες του και επηρέασε την ψυχολογία τους ενώ δήλωσε πως θα νικούσαν εάν είχαν αντίπαλο οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Επόμενο παιχνίδι για τον Άρη εντός έδρας με τον Ολυμπιακό.
ΗΡΑΚΛΗΣ : Ίνγκραμ 22, Κακιούσης 13, Παναγιωτίδης 2, Τσέκος 5, Παπαδόπουλος 17, Μάντης 3, Γκιουζέλης 13, Τσούμης 8
ΑΡΗΣ : Γκάλης 34, Λυπηρίδης 7, Σούμποτιτς 8, Μισούνωφ, Ρωμανίδης, Φιλίππου 8, Κατσούλης 2, Δοξάκης, Ουϊλτζερ 20