1985: Φανταστική διαφορά ρεκόρ επί του Ηρακλή

Για τη 2η αγωνιστική της σεζόν 1985-1986 ο τυπικά φιλοξενούμενος Άρης αντιμετώπισε στις 21 Σεπτεμβρίου 1985 τον Ηρακλή στο Αλεξάνδρειο πετυχαίνοντας νίκη με διαφορά 51 πόντων.

(στο εξώφυλλο ο Γκάλης εναντίον του Παναγιωτίδη)
Παιχνίδια όπως αυτά με τον γηραιό ήταν τυπική διαδικασία για τον Πρωταθλητή κάτι που οι παίκτες του Ιωαννίδη απέδειξαν και με το παραπάνω. Οι κυανόλευκοι κράτησαν επαφή με το σκορ μέχρι το 15ο λεπτό όταν μάζεψαν τη διαφορά στο -7 (26-33) με τους Μάντη και Τζάμο. Από το επόμενο λεπτό όμως τα πράγματα πήραν άσχημη τροπή για τον Ηρακλή αφού οι παίκτες του αστόχησαν σε αλλεπάλληλες επιθέσεις ενώ από την άλλη οι Γκάλης και Γιαννάκης ξεκίνησαν το βομβαρδισμό στο αντίπαλο καλάθι με τον Γιαννάκη μάλιστα να πραγματοποιεί και αρκετά κλεψίματα. Ο Κοκκολάκης με τη σειρά του έκοψε αρκετές επιθέσεις των κυανολεύκων και το ημίχρονο έκλεισε στο 32-49. Στην επανάληψη και με τη προσθήκη του Δοξάκη το παιχνίδι ήταν μονόλογος ,οι κίτρινοι έκαναν ότι ήθελαν ενώ οι παίκτες του Ηρακλή έχασαν την επαφή με το σκορ και απλά περίμεναν τη λήξη του αγώνα. Ο Άρης με το τελικό 54-105 πέτυχε τη 2η νίκη του με 100+ πόντους στο πρωτάθλημα σε μία σεζόν που τελικά αποδείχθηκε η πιο παραγωγική της ιστορίας του.
Από τους νικητές Γκάλης και Γιαννάκης ήταν άριστοι σε όλους τους τομείς ενώ αλάνθαστος ήταν και ο Δοξάκης. Από τον Ηρακλή οι μόνοι που πάλαιψαν ήταν οι Γκιουζέλης και Παναγιωτίδης. Η διαφορά των 51 πόντων είναι η μεγαλύτερη σε ντέρμπι Άρης-Ηρακλής επί Α’ Εθνικής ενώ προπολεμικά υπάρχει ένα 93-7 τη σεζόν 1929-1930.
ΗΡΑΚΛΗΣ : Τσουμής 8, Πιλαφίδης 12, Παπαργυρίου 4, Γκιουζέλης 8, Μάντης 8, Παπαδόπουλος, Τζάμος 4, Τζελεπής 2
ΑΡΗΣ : Γκάλης 42, Γιαννάκης 27, Φιλίππου 8, Ρωμανίδης 6, Κοκκολάκης, Σταμάτης 9, Δοξάκης 2, Παπαγεωργίου 7, Τσιτάκης 4