ΑΡΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 1-1
20/12/1987
Γήπεδο Άρεως Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Από ένα ημίχρονο και από ένα βαθμό ΑΡΗΣ και Ηρακλής στο Χαριλάου

Άρης και Ηρακλής σε ένα πραγματικό ντέρμπι μοιράστηκαν τους βαθμούς με τους γηπεδούχους να έχουν σαφώς περισσότερες φάσεις για να φτάσουν στη νίκη.

Στο πρώτο μέρος ωστόσο ο Ηρακλής ήταν εκείνος που εμφάνισε καλύτερη εικόνα στο γήπεδο και προηγήθηκε στο σκορ.Αντίθετα ο Άρης ήταν νευρικός μετά το γκολ του Ηρακλή και προσπαθούσε να αναπτυχθεί με ανορθόδοξο τρόπο,χωρίς βεβαίως να έχει αποτέλεσμα.

Κούης εναντίον Χατζηπαναγή: Δύο μεγάλοι αρχηγοί, δύο τεράστιοι παίκτες για τις δύο ομάδες

Στο β΄μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε,όταν οι παίκτες του Άρεως έβαλαν κάτω την μπάλα και σταμάτησαν τις άστοχες σέντρες.Σε αυτό το διάστημα ο Γηραιός κλείστηκε και δεν είχε τρόπο να αντιδράσει.
Αποδείχτηκε μέσα στο γήπεδο ότι η ιδέα του Πρόκοπ να χρησιμοποιήσει τον Ταράση αντί του Μουστακίδη ήταν άστοχη.Στην επανάληψη, ο Κατερινιώτης μπακ συμμετείχε ιδιαίτερα στην επιθετική ανάπτυξη των Κιτρίνων.

Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, ήταν πολύ δυνατό, οι παίκτες μπαίναν στις φάσεις με αυταπάρνηση και χωρίς ολιγωρία.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε στην αρχή του αγώνα( 6ο),όταν ο Χατζηπαναγής από αριστερά έβγαλε ωραία σέντρα και ο Δημόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1,παρά την προσπάθεια του Χατζηνικολάου να προλάβει την μπάλα.
Στο επόμενο λεπτό επαναλήφθηκε περίπου η ίδια φάση, με τον Ηλιάδη όμως να διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.
Ο Ηρακλής στο 32ο είχε μια καλή ευκαιρία με τον Κωφίδη, που απέναντι από τον Κατσιαούνη σούταρε, με τον πορτιέρο του Άρεως όμως να αποκρούει την μπάλα.
Ο Άρης από την μεριά του,στο πρώτο μέρος είχε μόνο ένα γυριστό σουτ του Κούη στο 28ο που απέκρουσε ο Γκεοργκίεφ.Στο 44ό ο Δημητριάδης σκόραρε,όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τρομερή ήταν η αλλαγή στην επανάληψη. Η άνοδος του Γκονζάλες, η είσοδος του Μουστακίδη,η επιλογή παιχνιδιού από τα άκρα, μαζί βεβαίως και με την υποχώρηση του αντιπάλου,έφεραν τον Άρη στα καρέ του Γκεοργκίεφ. Η πίεση ήταν μεγάλη,περίσσεψαν τα βιαστικά και άτσαλα κοψίματα από τους Ηρακλειδείς, η επιλογή της γρήγορης απομάκρυνσης της μπάλας δεν βοηθούσε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Ηρακλή. Συνέπεια όλων αυτών ήταν να γίνει το ματς ένας μονόλογος για τον Άρη.

Η ισοφάριση ήρθε σχετικά γρήγορα και ήταν η δικαίωση του πείσματος ενός σπουδαίου παίκτη,του Δημητριάδη.Στο 58ο ο Σαμώλης σούταρε συρτά,ο Γκεοργκίεφ φάνηκε ότι θα μπλοκάρει,του ξέφυγε όμως η μπάλα,δίνοντας την ευκαιρία στον Δημητριάδη που ξεκίνησε από μακριά, να τρέξει και να την προλάβει ακριβώς,όταν αυτή χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.Πριν αντιδράσει ο αμυντικός, ο φορ του Άρεως την είχε στείλει ήδη στα δίχτυα.
Ο Άρης ενέτεινε κατόπιν τις προσπάθειές του,ήταν συνέχεια στην επίθεση,όμως το γκολ που θα έδινε τη νίκη δεν ήρθε ποτέ.
Οι δυο πολύ μεγάλες φάσεις ήταν πρώτα στο 72ο,όταν το πλασέ του Δημητριάδη στο κενό τέρμα έφυγε άουτ και στο 83ο,όταν ο Γιουκούδης απέναντι από τον Γκεοργκίεφ έχασε τον κοντρόλ και την ευκαιρία να σκοράρει.

Ο Γιουκούδης αργεί και δεν καταφέρνει να νικήσει τον Γκεοργκίεφ που μπλοκάρει σταθερά

Προβληματικός και ακίνδυνος στο πρώτο μέρος,αποφασιστικός και ορμητικός στην επανάληψη ήταν ο Άρης.Η απώλεια της νίκης οφείλεται στο ότι “πέταξε” ένα ολόκληρο ημίχρονο,ενώ και στο διάστημα που είχε την υπεροχή δεν ήταν αποτελεσματικός.Ο αειθαλής Κούης,ο δυναμικός Σαμώλης,ο πεισματάρης Δημητριάδης ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν.
Ο Ηρακλής ήταν πολύ καλός στο ξεκίνημα,ανεξήγητα όμως κλείστηκε στην επανάληψη και στο τέλος γλίτωσε την ήττα.Ο Γ. Παπαδόπουλος ξεχώρισε στην άμυνα,ο Κωφίδης στα χαφ,ενώ θετικό ήταν το ντεμπούτο του Θανάση Δημόπουλου που σκόραρε στο πρώτο του παιχνίδι.

Μέτρια η διαιτησία του κ.Ναούμ.

Οι συνθέσεις
ΑΡΗΣ: Κατσιαούνης, Χατζηνικολάου, Ταράσης (46΄Μουστακίδης), Τζιφόπουλος, Κούης, Τζιόλας, Γιουκούδης, Γκονζάλες, Σαμώλης (77΄Μουρατίδης), Μπαλλής, Δημητριάδης.
Ηρακλής: Γκεοργκίεφ, Παπαδόπουλος Δ., Παπαδόπουλος Γ., Βακαλόπουλος, Λευκόπουλος, Κωφίδης, Ηλιάδης, Ζούντμπι, Χατζηπαναγής (86΄Ζήφκας), Δημόπουλος (77΄Βέλιος), Αναστασιάδης.

Ο Δημητριάδης πανηγυρίζει το γκολ του Άρη

Έτσι το είδαν…

Πρόκοπ:Είδαμε ένα πολύ γρήγορο και δυνατό παιχνίδι.Στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής ήταν καλύτερος από εμάς. Σε αυτό το διάστημα εμείς ήμασταν πολύ μέτριοι.Στο β΄μέρος άλλαξε η εικόνα μας,παρά το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης όμως δεν μπορέσαμε να πάρουμε τη νίκη.Παρά το δύσκολο τερέν,έγινε ένα ωραίο ντέρμπι που δεν γίνεται σε ανάλογα ματς στην Αθήνα.
Θέλω να πω ότι πολλές φορές ο κόσμος εμποδίζει τη δουλειά μας.Θέλει την παρουσία ενός παίκτης(εννοεί τον Μουστακίδη),χωρίς να κοιτάει αν αυτός ο παίκτης μπορεί να βοηθήσει την ομάδα,όσο θέλουμε.Εξάλλου οι διαφορές μεταξύ των παικτών μας δεν είναι μεγάλες…Οι φίλαθλοι πρέπει να γνωρίζουν ότι μέσα στα αποτελέσματα είναι και η ισοπαλία…

Αλέφαντος: Ήταν ένα φοβερό ντέρμπι,επικράτησε μεγάλη δύναμη και θέληση για τη νίκη από δυο μεγάλες ομάδες.Στο πρώτο μέρος είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε προβάδισμα για τη νίκη και δεν το κάναμε.Ήμασταν πολύ δυνατοί,είχαμε την τεχνική και την ποιότητα που θέλω να βλέπω στον αγώνα του Ηρακλή.Ο Άρης ήταν καλός στην επανάληψη,είναι μια μεγάλη ομάδα με ταχύτητα στην επίθεση.Δεν υπήρξε εντολή να υποχωρήσουμε,οι αντιδράσεις των παικτών οφείλονται και στις κινήσεις του αντιπάλου.Ήρθαμε για τη νίκη,η ισοπαλία μας στεναχωρεί.

ΣΤΟ 91ο λεπτό…

Στους δρόμους έξω από γήπεδο και μπροστά στα εκδοτήρια γινόταν χαμός λίγο πριν την έναρξη του ντέρμπι.Ωστόσο η ανοιχτή λόγω των εορτών αγορά είχε σαν αποτέλεσμα να μη γεμίσει το γήπεδο.
Περίπου 16.000 φίλαθλοι είδαν τον αγώνα.Φίλοι του Ηρακλή οργάνωσαν κερκίδα στη Θ1.

Καινούριες φανέλες με ρίγα φόρεσαν για πρώτη φορά οι παίκτες του Άρεως. Η φανέλα νούμερο 94 φορέθηκε σε μακρυμάνικη αλλά και κοντομάνικη σε 40 αγώνες κατά τη σεζόν 1987-88 αλλά και την 1988-89 και αποτελεί μια από τις ωραιότερες φανέλες της δεκαετίας του 80, και όχι μόνο, για τον Άρη.
Για πρώτη φορά έπαιξαν οι μεταγραφές των δύο ομάδων,ο Κώστας Ταράσης για τον Άρη και ο Θανάσης Δημόπουλος για τον Ηρακλή.Και οι παίκτες μεταγράφηκαν από τον Παναθηναϊκό.
Συννεφιά και κρύο,μήνας Δεκέμβρης γαρ,όμως ο Αλέφαντος ήταν και πάλι με το μπορντό κοντομάνικο πόλο…
Από τα μέσα του πρώτου μέρους οι φίλοι του Άρεως ζητούσαν επίμονα την είσοδο στον αγώνα του Μπάμπη Μουστακίδη.
Παρά τους τραυματισμούς και τις καθυστερήσεις ο διαιτητής σφύριξε ακριβώς στο 90ό την λήξη του αγώνα,προκαλώντας την δυσφορία των παικτών και των φιλάθλων του Άρεως.
Διάλογο με φιλάθλους της κερκίδας των επισήμων είχε ο Πρόκοπ,που για να τον αφήσουν να κάτσει στον πάγκο, τους είπε:”Ελάτε στα αποδυτήρια να εξηγήσουμε τα πάντα…”.
Δώδεκα χρόνια έχει να νικήσει στο Χαριλάου ο Ηρακλής,ενώ τα τελευταία οκτώ χρόνια δεν έχει πετύχει γκολ.
Η τελευταία φορά που έχασε ο Άρης από τον Ηρακλή στο γήπεδό του ήταν στις 25 Μαΐου του 1975(1-2).
Η ισοπαλία τελικώς ανέβαλε το γλέντι που είχαν κανονίσει στα μπουζούκια κάποιοι παράγοντες του Άρεως.
Χειροκροτήθηκε θερμά ο Μουστακίδης,όταν σηκώθηκε στο ημίχρονο να κάνει προθέρμανση,προκειμένου να μπει στο ματς.
Βιαστικά και επιδεικτικά ο Ταράσης μετά την αλλαγή του, έκανε το μπάνιο του,ντύθηκε και έφυγε από το γήπεδο.