1986: Εντυπωσιακή πρεμιέρα απέναντι στον Ηρακλή

Πρεμιέρα με νίκη στο πρωτάθλημα της σεζόν 1986-1987 για τον Αυτοκράτορα που διέσυρε με 90-66 τον Ηρακλή στις 27 Σεπτεμβρίου 1986.

Ο γηραιός, που δεν είχε βέβαια ελπίδες για νίκη επί του αήττητου Πρωταθλητή, εμφανίστηκε πολύ κακός παίζοντας αργό μπάσκετ και κράτησε επαφή με το σκορ μέχρι το 3ο λεπτό όταν προηγήθηκε με 9-11. Στα επόμενα 5 λεπτά ο Άρης προηγήθηκε με 14-13 και με ένα ξέσπασμα στο διάστημα 8’-10’ έκανε με καλάθια των Σούμποτιτς και Ρωμανίδη το 26-19 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Η πιεστική άμυνα των παικτών του Ιωαννίδη κράτησε τους αντιπάλους σε χαμηλά επίπεδα ενώ ο Γκάλης σκόραρε κατά ριπάς απέναντι στη προβληματική άμυνα του Ηρακλή. Με καλάθια του Σούμποτιτς διαμορφώθηκε το 42-27 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ιωαννίδης παρουσίασε μία πιο ευέλικτη πεντάδα περνώντας στο παιχνίδι τον Σταμάτη κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την άνοδο της απόδοσης της ομάδας και την αύξηση της διαφοράς. Με επικεφαλή τον Νίκο Γκάλη το Β’ ημίχρονο ήταν μονόλογος και ολοκληρώθηκε με νίκη του Άρη με 90-66.

Ο παλιός άσσος του Άρη, Βαγγέλης Αλεξανδρής, αντίπαλος πλέον με τον Άρη και τον Νίκο Γκάλη
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκάλης και Λυπηρίδης, στο παιχνίδι με τον Ηρακλή πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη στο πρωτάθλημα ο Λευτέρης Σούμποτιτς. Προηγουμένως είχε αγωνιστεί στους αγώνες του Super Cup με τον Παναθηναϊκό.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 30, Γιαννάκης 13, Σούμποτιτς 20, Λυπηρίδης 4, Ρωμανίδης 8, Φιλίππου 6, Σταμάτης 6, Δοξάκης 3, Κοκκολάκης, Τσιτάκης
ΗΡΑΚΛΗΣ : Αλεξανδρής 5, Τσουμής 5, Τζάμος 4, Γκιουζέλης 14, Πιλαφίδης 4, Παπαδόπουλος 9, Παναγιωτίδης 4, Τουκμενίδης 16, Μάντης 2, Τσελεπής 4