ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2007: Εκτός έδρας νίκη στο χριστουγεννιάτικο τοπικό ντέρμπι!

Στις 23 Δεκεμβρίου 2007 ο Άρης πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του γηραιού, επικρατώντας στο Καυτατζόγλειο με 0-2! (στο εξώφυλλο το γκολ του Φελίπε Σανσόν)

Τα τέρματα του Σανσόν (32') και του Χαβίτο (90'), χάρισαν τη νίκη στον Άρη, ο οποίος σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο βαθμούς πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης
Ο Ηρακλής μπορεί να ήταν εκείνος που "φλυαρούσε", με την μπάλα όμως ο Άρης είχε την... ουσία. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς χτύπησε τον αντίπαλό της στις αντεπιθέσεις και κατάφερε να φύγει με το "τρίποντο" της νίκης από το Καυτανζόγλειο χάρη στα τέρματα του Φελίπε Σανσόν και του Χαβίτο.
Στο 32ο λεπτό, ο Σανσόν άνοιξε το σκορ έπειτα από ασταθή επέμβαση του Πάρντο σε σουτ του Κόκε, ενώ στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Χαβίτο με δυνατό συρτό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Ο Άρης κατάφερε να πατήσει και πάλι γερά στα... πόδιατου, έπειτα από τη βαριά ήττα από την Μπάγερν, παίρνοντας με τη σειρά του το "τρίποντο" στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή. Οι δύο ομάδες φάνηκε πως εξ αρχής είχαν ως κύριο μέλημά τους τα μετόπισθεν και όχι τόσο το να επιτεθούν.
Στο 22o λεπτό της αναμέτρησης και έπειτα από συρτή σέντρα του Έμερσον από τα αριστερά, ο Παπαδόπουλος, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή ευκαιρία των πρώτων 25 λεπτών μπροστά στις δύο εστίες.

Πολυπρόσωπη, ως συνήθως η παρουσία των αρειανών στο Καυτατζόγλειο, με πορεία που ξεκίνησε από την Καμάρα
Ο Άρης ήταν εκείνος τελικά που στην πρώτη του ευκαιρία στα καρέ του αντιπάλου κατάφερε να σκοράρει. Πιο συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό και έπειτα από σουτ του Κόκε και ασταθή επέμβαση του Πάρντο, ο Σανσόν προ κενής εστίας δεν θα μπορούσε να αστοχήσει.
Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία, αφού οι Κόκε, Ίβιτς, Σιστόν βγήκαν μόνοι τους απέναντι από τον Ζμπόντσακ, ο Κόκε πάσαρε στον Ίβιτς, όμως αυτός με πολύ χώρο μπροστά του προσπάθησε να πασάρει στον Σιστόν, με τον Πάρντο να προλαβαίνει στην έξοδό του τους αντιπάλους του.
Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής πίεσε για το γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσα, όμως σε πολύ λίγες περιπτώσεις κατάφερε να απειλήσει τον Χαλκιά. Από το 75ο λεπτό και έπειτα ρίσκαρε ιδιαίτερα με τους Κατσαμπή και Μαλαγκουένο να επισκέπτονται συχνά πυκνά την περιοχή του Άρη (για κάποια κεφαλιά) αφήνοντας ακάλυπτη σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα της ομάδας.
Σε μία από τις αντεπιθέσεις του Άρη, στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Χαβίτο ο οποίος είχε περάσει στο 86ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο, στη θέση του Σανσόν πήρε τη μπάλα από τη μεσαία γραμμή και προχώρησε μέχρι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Πάρντο καθώς δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο, "ζύγισε" το πόδι του και με δυνατό συρτό σουτ, νίκησε τον Ισπανό κήπερ του Ηρακλή για το τελικό 2-0.

Ηρακλής: Πάρντο, Ραγκουέλ (62΄ Χλωρός), Ζμπόντσακ (46΄Ιωαννίδης), Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Πουρσανίδης (82΄ Γιάντσης), Μαυρογενίδης, Γκαρσία, Νικολόπουλος, Ροντρόγκο, Έμερσον.

Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Αουρέλιο, Α. Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Σανσόν (86΄ Χαβίτο), Σιστόν (90΄ Καράμπελας), Ίβιτς, Κόκε (82΄ Πρίττας)