2007: Ανώτερος του Πανιωνίου πήρε κεφάλι στη σειρά

Τρίτο παιχνίδι των μικρών τελικών στο Αλεξάνδρειο μεταξύ Άρη και Πανιωνίου με το σκορ στο 1-1 και τον νικητή να αναδεικνύεται στις 3 νίκες.

Στις 12 Ιουνίου 2007 ο Άρης εκμεταλλευόμενος την απουσία των Αρσλάν και Καυκή, επέβαλε το ρυθμό του και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Με μπροστάρη τον Σκέϊλς και άριστη άμυνα προηγήθηκε με 17-14 στο τέλος του Α’ δεκαλέπτου και με 32-26 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι κίτρινοι επιβλήθηκαν κατά κράτος φτάνοντας τη διαφορά μέχρι το +14 (50-36) ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 53-40. Από τους φιλοξενούμενους οι Χάτσον και Γουϊνστον προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι όμως δεν βρήκαν βοήθειες από τους συμπαίκτες τους. Κάπως έτσι ο Άρης έφτασε στη νίκη με 65-57 και πήρε κεφάλι στη σειρά με 2-1.

Οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά περιόρισαν τα λάθη τους ενώ ενόψει και της συνέχειας στους μικρούς τελικούς ο Ματσόν είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους Κασλ,Μάσεϊ και Ουϊλκινσον.

ΑΡΗΣ : Κασλ 13, Σιγάλας 2, Τσαλδάρης 10, Σεραπίνας, Σκέϊλς 15, Καλαϊτζής 8, Ηλιάδης, Ουϊλκινσον 6, Παντελιάδης, Μάσεϊ 6, Γιαννούλης 5

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Μιλίκοβιτς, Βασιλόπουλος 5, Περπέρογλου 5, Ντόϊτσιν, Χατζής 4, Αγγελόπουλος, Ουϊνστον 21, Ντραγκοϊλοβιτς 4, Χάτσον 18