1973: Αδικαιολόγητη υποχώρηση και ήττα με ανατροπή από Πανιώνιο

Αξιολόγηση Χρήστη: 4 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ανενεργά

Αν και προηγήθηκε ο ΑΡΗΣ με 0-2, υποχώρησε στο β΄μέρος και έχασε με 3-2
Ο διαιτητής αρχικά απέβαλε τον Ιντζόγλου, άλλαξε μετά την απόφασή του και ο παίκτης αυτός έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ –ΑΡΗΣ 3-2

22-4-1973

Γήπεδο Νέας Σμύρνης

Έχασε την ευκαιρία να πετύχει μια σπουδαία εκτός έδρα νίκη ο Άρης στον αγώνα του στη Νέα Σμύρνη. Απέναντι σε έναν ισχυρό Πανιώνιο, η ομάδα μας προηγήθηκε με δύο γκολ, στην επανάληψη όμως αδικαιολόγητα έδειξε ένα κακό πρόσωπο και δέχτηκε τρία γκολ και μια πικρή ήττα.

Υπάρχει πάντα ο παράγοντας διαιτησία, οι απουσίες που είχαμε, αλλά δεν πρέπει να μείνουμε μόνο εκεί, «χρυσώνοντας το χάπι». Πρέπει να κρίνουμε την οπισθοχώρηση της ομάδας, την χαλαρότητα κάποιων παικτών, τις λανθασμένες αλλαγές. Το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου με σωστή τακτική και προσπάθεια θα μπορούσε να παραμείνει ως τελικό σκορ. Δυστυχώς τα πράγματα πήγαν στραβά για την ομάδα μας και ήρθε η ήττα.

Οι αλλαγές του τραυματία Συρόπουλου στη θέση του Κόκκορη αλλά και του στρατευμένου Μπαλάφα στη θέση του χτυπημένου από τον Ιντζόγλου Κουμαριά, ήταν άστοχες. Αποδιοργάνωσαν και αποσυντόνισαν το σωστό πρόσωπο Άρη του πρώτου ημιχρόνου, μαζί βέβαια και με τη διαιτησία, που έδειξε την ανεπάρκειά της σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Στο 74΄με το σκορ στο 1-2, ο Ιντζόγλου χτύπησε εσκεμμένα τον Κουμαριά. Ο διαιτητής έδειξε σωστά την κόκκινη κάρτα, την οποία λίγο αργότερα, κάτω από την πίεση των παικτών του Πανιωνίου, απέσυρε αδικαιολόγητα. Στη συνέχεια της φάσης ο Ιντζόγλου, που έπρεπε να είχε φύγει στα αποδυτήρια, ισοφάρισε, με τον Άρη μάλιστα να παίζει με 10 παίκτες λόγω του τραυματισμού του Κουμαριά. Και για να ολοκληρωθεί η κακόγουστη φάρσα, ο ίδιος αυτός παίκτης, ο Ιντζόγλου, σημείωσε κατόπιν και το νικητήριο γκολ των Νεοσμυρνιωτών.

Η μεγάλη ευκαιρία του 84΄με τον Καπερνέκα να σουτάρει, η μπάλα να περνάει από τον Κάκαρη και τον Θεοφιλόπουλο να σώζει το βέβαιο γκολ, έδωσε ακόμη πιο δραματικό τόνο στην ήττα της ομάδας μας.

Κι όμως όλα ξεκίνησαν ιδανικά στο πρώτο ημίχρονο. Με έναν θαυμάσιο Κώστα Δράμπη, με εξαιρετικούς δίπλα του τους Κουμαριά και Μιχαηλίδη, ο Άρης έβγαινε μπροστά και έφτανε με άνεση στην περιοχή του Πανιωνίου. Πέτυχε δύο γκολ, με ένα θαυμάσιο σουτ του Δράμπη και στο 33’ με τον Μιχαηλίδη.

Ο Πανιώνιος φαινόταν ακίνδυνος και αναιμικός στις προσπάθειές που έκανε. Εύκολα η άμυνα του Άρεως αντιμετώπιζε αυτές τις προσπάθειες και όλα έδειχναν ότι την πολύτιμη νίκη, ενόψει και του διεθνούς αγώνα της Τετάρτης, θα την έπαιρνε ο Άρης.

Στο β΄ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Από τη μία η υποχώρηση του Άρη, από την άλλη το ανέβασμα του Πανιωνίου άλλαξαν τη μορφή του αγώνα. Η αλλαγή του Μαύρου βοήθησε πολύ τους Νεοσμυρνιώτες, ο νεαρός επιθετικός συνέβαλε στην ανάκαμψη και στη νίκη τελικά της ομάδος του. Ωστόσο, είναι προφανές από τα παραπάνω, ότι χωρίς την βοήθεια της διαιτησίας, στην φάση της αποβολής του απαράδεκτου Ιντζόγλου, ο αγώνας θα είχε διαφορετικό τελικό αποτέλεσμα.

Από τον Άρη, τον τίτλο του κορυφαίου παίρνει δικαιωματικά ο Ναλμπάντης και ακολουθούν οι Σεμερτζής, Δράμπης, Κωνσταντινίδης και ο Κουμαριάς μέχρι τον τραυματισμό του. Με την έξοδό του ο Άρης έχασε ένα στήριγμα σημαντικό στο παιχνίδι του. Καλός ο Πάλλας στο πρώτο, έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χρηστίδης είχε άστοχες εξόδους, ενώ μπροστά ήταν φορές που ο Καπερνέκας ήταν απελπιστικά μόνος.

Κορυφαίος του Πανιωνίου ο Σκρέκης, ενώ ο Ιντζόγλου ήταν καθοριστικός με τα γκολ που έβαλε.

Απαράδεκτος ο κ. Τσαγκαρουσιάνος που πήρε πίσω την απόφασή του για την κόκκινη κάρτα. Επίσης ελέγχεται για το τρίτο τέρμα του Πανιωνίου που ξεκινά με φάουλ του Μαύρου πάνω στον Ναλμπάντη.

Στο 7, με θαυμάσια προσπάθεια του Δράμπη και σουτ γίνεται το 0-1.

Στο 33’ ο Μιχαηλιδης, μετά από πάσα του Κόκκορη, καθυστερεί αρχικά αλλά τελικά κατορθώνει να σουτάρει και να γράψει το 0-2.

Στο 22΄ ο Μαύρος παίζει το 1-2 με τον Δέδε και μειώνει το σκορ σε 1-2.

Στο 76΄ γίνεται σέντρα μέσα στην περιοχή του Άρεως, ο Πάλλας αποτυγχάνει να αποκρούσει και ο Ιντζόγλου από κοντά ισοφαρίζει.

Στο 83΄σέντρα του Μαύρου, κεφαλιά του Δέδε, η μπάλα στρώνεται στον Ιντζόγλου που με ανάποδο ψαλίδι κάνει το 3-2.

Δηλώσεις

Τζο Μάλετ (Πανιώνιος): Και οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Μπήκαν ωραία γκολ και από τις δύο ομάδες. Στο τέλος νικήσαμε δίκαια.

Μακ Γκίνες (ΑΡΗΣ): Στο πρώτο ημίχρονο όλα πήγαν καλά, κατορθώσαμε να προηγηθούμε με δύο γκολ. Στην επανάληψη δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό. Τα γκολ του Πανιωνίου ήταν τυχερά και δύο από αυτά ήταν φάουλ που δεν σφυρίχτηκαν. Την περασμένη εβδομάδα, δύο παίκτες μας αποβλήθηκαν, ενώ σήμερα ο αντίπαλος παίκτης έπρεπε να βγει από το παιχνίδι. Όχι μόνο δεν βγήκε, αλλά σκόραρε κιόλας.Αυτό θα πει ατυχία!

Στο 91΄ λεπτό…

Κατήφεια στα αποδυτήρια του Άρη. Οργή για τον διαιτητή, αλλά παράλληλα υπήρχε και προβληματισμός για τις ευθύνες των παικτών.
Ενθουσιασμός στον Πανιώνιο για την ανέλπιστη νίκη. Ο Ιντζόγλου πανηγύριζε έντονα, ενώ παράλληλα εξέφρασε την λύπη του για τον τραυματισμό του Κουμαριά.
Κόπηκαν 7.544 εισιτήρια και οι εισπράξεις ήταν 234.540 δρχ.
Ο Αλκέτας Παναγούλιας, βρέθηκε στο ξενοδοχείο της ομάδας και συνομίλησε με μέλη της αποστολής.
Οι δύο προπονητές πρι τον αγώνα, τα έλεγαν σε φιλικό κλίμα.
Ο στρατευμένος Μπαλάφας είχε ρόλο κατασκόπου. Έλεγε μάλιστα ότι ο Στάθης Χάιτας του Πανιωνίου, είναι τόσο γυμνασμένος που μπορεί να χτυπά συνεχόμενα κόρνερ και να τρέχει να κερδίζει τις κεφαλιές!
Ένσταση κατέθεσε ο Άρης κατά του διαιτητή κ. Τσαγκαρουσιάνου για κακή διαιτησία, εστιάζοντας στη φάση της αποβολής του Ιντζόγλου.
Την Τετάρτη η ομάδα μας θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Μπεσίκτας στα πλαίσια του Βαλκανικού κυπέλλου.